Lulzim Peci - ambasador i Kosovës në Serbi

Publikuar: 23.01.2013 - 13:32

Prishtinė, 23 janar -  Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės, Enver Hoxhaj, pas konsultimeve me kryeministrin, Hashim Thaēi ka propozuar Lulzim Pecin pėr postin e ambasadorit tė Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Serbisė, ndėrkohė qė Beogradi kėtė post e quan oficer pėr lidhje”.

”Pėr kėtė propozim, ministri Hoxhaj ka informuar sot edhe presidenten e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, e cila pritet tė merr vendimin pėr dekretimin e ambasadorit Peci. Emėrimi i ambasadorėve tė rinj dhe caktimi i ambasadorėve tė deritashėm nė misione nė vende tė ndryshme, janė lėvizje normale tė ambasadorėve, nė pėrputhje tė plotė me aktet normative tė Republikės sė Kosovės dhe me praktikat mė tė mira ndėrkombėtare diplomatike. Kėto lėvizje janė hapa tė rėndėsishėm nė kuadėr tė aktiviteteve tė politikės sė jashtme tė Kosovės, me qėllim tė dinamizimit tė diplomacisė kosovare dhe fuqizimit tė vazhdueshėm tė subjektivitetit ndėrkombėtar tė Republikės sė Kosovės”, deklaroi pėr RTK Artan Behrami, zėdhėnės i MPJ-sė. 

Kuki6374323.01.2013/14:57

Hajde per hajer na qofte . Po ky Lulzimi e paska nderin qe te emerohet ambsador i pare i Kosoves ne Beograd . Lum si ky .Paska me u kenaq ambasadori yne duke shetitur neper Skadarli e Kalemegdan . Urime e shume suksese per Pecin .

kameri 23.01.2013/14:51

aiiiii leni hajgaret pash zoten !qfar ambasadori, kur serbia po thote kurr nuk ju njof si shtet!

Naseri23.01.2013/14:39

Sdi a ban me pranu ket ne lagjen time si ambasador e qe na knaqen me rrena hajde rren hajde na sosen krejt

Lita23.01.2013/14:32

Po ky luli qe kryente fakultetin nen masat e dhunshme kur krejt studentet shqiptar ishin debuar nga fakultetet,verifikone.

vilsoni 23.01.2013/14:27

ambasadori besoi qe do ti dergoi letrat kredenciale te Nikoliqi
te shofim pra se shpejti ne palltin Presidencial te srbies ......

qadra23.01.2013/13:51

Ne veri apo ne Serbi.

rasa23.01.2013/13:40

po qfar ambasadori po kjo rren oshte pa enjoft kosoven ska ambasador haj rren hajt

Xhevdeti23.01.2013/13:39

Si ambasador spo ma merr mendja, si perfaqesues i ndonje zyre ndoshta.Ambasador mund te quhet vetem nese Dacici dhe Nikolici e pranoine Kosoven e kete nuk do ta bejne kurr pa shnukjen e Veriut dhe Republiken e Presheves keshtu jane marreveshtjet e Nikolicit,Dacicit dhe Hashimovicit.

rexhep bruksel23.01.2013/13:39

hahahhhh.ku ku that ambasador nč serbi.jo more ju kujdesnu mos po ju duhet me dčrgu nč veri se pčr serbi duhet me prit ende shumč.qysh e mashtrojnč popullin me gčnjeshtra para se ta nčnshkruajnč autonominč pčr veriun.