Veseli: S’mbrohen të gjallët me rrënim varrezash

Publikuar: 23.01.2013 - 11:44

Prishtin, 23 janar – N nj shkrim autorial, botuar sot n “Koha Ditore”, ish-shefi i SHIK-ut dhe tash pretendent pr udhheqje t Partis Demokratike t Kosovs, Kadri Veseli, me nj ton t ashpr ka kritikuar prishsit e varrezave dhe t prmendoreve serbe n Kosov, q ndodhn gjat dy ditve t shkuara n shenj hakmarrjeje kundr largimit nga Beogradi t lapidarit UPMB –s n Preshev.

Pasi ka kritikuar Ivica Daiqin pr aksionin e tij n Preshev, pr, si ka thn Veseli, qllime t ndarjes s Kosovs, ai ka theksuar se “vaj pr ata q i mbrojn t gjallt duke rrnuar prmendoret e t vdekurve”, pr t apeluar m pas n qetsi dhe n frenim emocionesh q nuk shpien drejt stabilizimit t mtejm t situats n rajon. Si lufttar pr liri, ai krkon respektim t t gjithve, e edhe t armikut.

(Shkrimi i plot sot n “Koha Ditore”)

mirja 24.01.2013/12:29

daqiqi e ka organizu shkatrrimin e varrezave serbe akoma pa e heq permendoren e uqpmb.se per te pas mbrojtje o zotni se kurr shqiptaret nuk kan prish as varreza as kisha ket e din te gjithe

Barani23.01.2013/15:24

Ke te drejte K.V.se ti e dine shume mire qe keto si kane bere Shqiptarete Gjakepastere.Po ashtu shume mire e dine qe me kesi deklarata qe po i bene kinse po i mbrone varrezate e Minoritetite Serbe po mundoheshe te fitoshe POENA POLITIK. Se ti askende kurre se ki mbrojite ase sdo ta mbrojishe . Ti punone veteme pere vetevetiun pere askende tjetere.Ma mire kishte me qene te shpjegojishe para gjate e posaqerishte pase Luftese te Lavdishme te UCK ese veprimete e Org. ogurzeze te SHIKUT. Aty do fitojishe simpati dhe autoritete se keshtu veteme po e tregone fytyren tende KARJERISTE.Ju Pershendese.

agimi23.01.2013/15:22

U bo nervoz për rrënimin e varrezave të vllëzerve serb, se dacici ja ka tërhek veshin dhe e ka kërcnu me përjashtim nga UDBa.

ALIU23.01.2013/15:20

SERRBIA I PERDOR TE VDEKURIT DHE TE GJALLET VETEM,E VETEM PER TI TREGUA SHQIPTARET SI NJERZ PRIMITIV KJO QA U BA ME VORREZA SERRBE QIN PER QIN SIGURIMI SHTETNOR SERRB IKA BA,KTA TI E DI MIR ZOTRI VESELI KUR TE SHKOJSH ME MARR ROGEN TE TREGON TADIQI.

jakup23.01.2013/14:58

duhet me pas kujdes se nashti vet serbeti kan rronue varrezat per me na lanun fajin neve se serbve ju ec e na jemi shkurt pams e akuzojna njani tjetrin e quajm trdhtar injoranta e at pun e kan banun serbet e ne q qujmi njani tjetrin udbasha

Delia23.01.2013/14:56

Valla Kadri prej se e "mshele" SHIKun punet po na shkojne keq, barem a po te shiten kompjuterat e zvicres.

agimi23.01.2013/14:36

ARMIKU ME I MADHE jemi vetevetja qe shume dijetar e kane thane edhe ne me keto vorreza jane gju kritikojn vetevetn ne me ketoa politikane me keto vorreza PO DERGOJM UJN NE MULLI TE dAQIAIT DHE ARMIKU SDON SHPJEKIM,

nita23.01.2013/14:23

E more Kadri shpijuni i Broboniqit kqyre more ti vehten o UDB e ndat Mitrovicen e tash ju ka mbet edhe vorret e shkijeve me i rrujt se per tjeter sjeni mbet more paqa ...

meti23.01.2013/14:06

Jo gjithkush ka guximin ti thote gjerat ashtu siq duhet dhe kerkohen ne momente te caktuara. Kjo tregon se Z. Kadri Veseli, ka guximin te dal nga vetjea per te vlersuar situaten e pergjithshme.

muhameti23.01.2013/13:48

o shpihuni i serbis po te njeh ty more populli kush je prap tash po del me i gjyku shqiptart per monomente te shkive mbroj mbroj shkit se prej tyre eki at ven

Syla 23.01.2013/13:38

E nderuara redaksi kam nje kerkes per ju dhe Kohavizionin si medijum qe ne te ardhmen si ju dhe te gjitha medijumet tjera mos te beni asnje interviste me matrapazet e ketij populli siq jane pushtetaret dhe gjithe te tjeret qe jane nga radhet e PDKes dhe SHIKut vetem me nje injorim nga gazetat dhe telivizionet qe ne asnje menyre mos te jene tema debati. Une kerkoj dhe besoj se kjo eshte e vetmja menyre qe populli te relaksohet dhe te filloj te rimekembet. Me respekt per te gjitha medijat.

rexhep bruksel23.01.2013/13:32

dakord dakord por kujt po i drejtohesh zotri.s pari keni fakte se kush sht autori i ktij rasti,s dyti kjo nuk na ndihmon dhe moralisht sht e papranueshme dhe nuk besoj q shqiptart i gzohen nj gjje t till sepse kjo ngjarje i bn pun serbis n mynyr q t na prezenton para evropes si popull primitiv,s treti ku jeni ju dhe pse i denoni ngjarjet n mynyr selektive,shqiptart n veri po dbohen po rrahen torturohen e ... hen kurse reagimi juaj nuk sht aq emocional sikur n rastin e siprmendur.a nuk jeni dakord kur them se edhe frustrimi i njerzve sht edhe si rezultat i politikes s juaj katastrofale n veri t vendit dhe lshimi pe i juaj karshi serbis pr t gjitha qshtjet q kan t bjn drejtprdrejt me shtetin si heqja dor nga prezentimi i vendit si shtet por me fusnot,moskontrollimi dhe shtrirja e sovranitetit n gjith vendin,pregaditja e juaj pr popullin pr autonomin pr serbt n veri me thnien e re t juaj se askush nuk d ndahet i knaqur as ne e as serbia gjersa ju prmendni si sukses se serbia nuk arrin dot ta ndaj kosoven kurse autonomin q ata do ta fitojn ju po mundohni ta mbuloni me thnien e juaj famoze se e shptuam kosoven nga ndarja.zotri ju jeni duke udhheq me pushtetin ju keni prgjegjsi pr t gjitha ato qka i ndodhin vendit si pr lvdata ashtu edhe pr kritika aq m tepr kur t kemi parasysh q partia juaj nuk e ka kap pushtetin n mynyr krejtsisht demokratike pasi jeni ndihmuar edhe me vota t vjedhura dhe pesimizmi im dha absurditeti juaj lidhen edhe me faktin se pr vjedhje t votave ka individ q jan denuar dhe vuajn denimin me burg kurse ju udhheqni vendin.pra pyetja ime pr ju sht kjo ZOTERI si mund t jet legjitim pushteti juaj kur ka persona n burg pr vjedhjen e votave nse kta persona jan denuar pr rezultatin e kurdisur si mund t jet q partia me vota t vjedhura ushtron pushtet gjersa gjykata ka dhn denime pikrisht pr personat q i kan dhn ndihm partis s juaj t vendoset n pushtet,a nuk sht absurd ky fakt apo mos kemi t bjm ketu me t drejta selektive dhe shtet elastik pr disa kurse shum i rrudhur dhe i ngurt pr t tjert ju lutem zotri t krkosh gjra nga njerzit e frustruar s pari do duhej q ta shikoni bagazhin e juaj e t brit politik se pse njerzit po ndjehen gjithnj e m t frustruar me ju.e dgjuat parlementin evropian se cili sht mesazhi i tyre luftone korrupsionin jepni llogari pr t gjitha vjedhjet ju jeni n pushtet populli pret prgjigjje pr gjithqka q po ndodh n vend.

feriti23.01.2013/13:20

SHIK un e krijoi SIGURIMI i Shqiperis gjate viteve te 90ta kurse SIGURIMI ishte vegel e UDB es serbosllave per 5 e me teper dekada keshtu del se edhe SHIK u eshte vegel e UDBes dhe shikcat jane te detyruar te veprojne sipas urdherave te padroneve te tyre sepse, per ate paguhen... deri sa nuk gjendet fajtori i ketij vandalizmi te papare te rrenimit te varrezave ortodokse sebe , atehr kete akt te shumtuar e bajshuin me shendet keta renegat primitiv..
E njejta gje por ne nji verzion tjeter ndodhi edhe ne vitin 2004...kur shikcat ia vune flaken shtepive te serbeve ne Kosove...pastaj shteti i Kosoves ndau mjete nga bugjeti i vete per tu ndetuar shtepit e djagura te serbeve..e keshtu ne radhe , e keshtu me radhe..!!

Qaushi23.01.2013/13:19

Si luftëtar për liri... ha ha sa patetike eshte kjo!

kot23.01.2013/13:17

Zot.Veseli,sa për informim,AKIja ka dhënë një deklaratë ku thot se këto vandalizma i kanë kryer vet serbët.Në gjuhë popullorqe Kërkah nuk je o jaran,bre mjer ky popull

labi23.01.2013/13:15

kqyre more tipi tu dale ne mbrojtje te qqetnikeve qe e hoqen permendoren e atyre qe vet i ... ne e i masakruan.. mos e ke mizen per kapuq edhe ti..

Hysi23.01.2013/13:13

Ju lutem shqipetar mos u merrni aq shum me varreza te serbve sepse ata vet i bejn keto punë dhe ju lojn fajtor por merrnu me forcimin e shtetit te Kosoves dhe mbrone Mitrovicen largoni bllokadat arrestoni kriminelet atje dhe mbrone popullin shqipetar ne Preshev sepse Serbia po lunë me Shqiptar ne përhjithësi dhe Shqipëtrve ju ka humbur rruga ne oborr o njerz.

Xhevdeti23.01.2013/13:02

O Kadli mos del ne mbrojtje te Sebeve pa i dhen llogari shqiptareve per veprat e tua te kqia me shikasit tjere.

Mitrovica23.01.2013/12:57

Këtu veç po prejudikohet se kush i ka rrënue gurët e varrezave! çfar naiviteti!!!
Unë jamë 100 i bindur se këte e kanë bërë pjestarë e argatë të BIAs sërbe.

baci 23.01.2013/12:56

po jam ka cuditem me komente se sa analist e strateg po dalin neper komente po fundi i fundit kjo nuk ndikon as te pragu i deres

Mendimi23.01.2013/12:53

Nuk është hiq larg mendjes se kta të SHIKUT me marrveshje me Serbinë i rrënojnë varrezat, Serbia pagun se nuk asht problem per serbin me pague veq mi mposht shqiptarët kta i rrënojn vet se i kan marak paret dhe në fund dalin e thojnë nuk mbrohen të gjallit me rrënime varrezash,

Muharrem Selimi23.01.2013/12:49

Dikush mund ta quaj normale e dikush mund ta quaj paradoksale që njëri ndër udhëheqësit e UÇKsë Kadri Veseli, cili kishte për detyrë që organizata e SHIK ut, nën udhëheqjen e tij, të zbuloj, analizoj, dhe përpunojë planet e armikut dhe të asgjësoj ato, e tash të na del që ky burrë të jetë shtetas i shtetit serbë, i cili ... u, masakroi, dhe dhunoi çdo gjë që ishte shqiptare.
Opinioni i gjerë mund të shtroj pyetje se si është e mundur që pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, një personalitet i njohur si Kadri Veseli të hap firmë biznesi në Zvicër me pasaportë serbe. Do të ishte normale që një qytetar i thjesht të jetë i pajisur me pasaportë serbe për shkaqe të udhëtimit dhe arsyeve humane , por as naivi më i madh nuk mund ta kuptoj se qysh, ai i cili tregonte dhe trumbetonte se me Thasë kanë bartur dokumente nga zyra e presidentit të Serbisë, pra ish shefit të G2 në UÇK dhe ish shefit të SHIKut do tia lëshonte dokumentin e udhëtimit pikërisht shteti, i cili njihet si armiku shekullor, shteti i cili bëri gjenocid në Kosovë dhe po ky shtet tia mundësojë marrjen e pasaportës serbe, në këtë mënyrë që ky të hyjë dhe të dal lirshëm, kur të donë dhe të dalë kur të don. Absurditet i llojit të veçantë?.......

njazi ismajli 23.01.2013/12:44

so so so so so so me qka mbrohen mas mendimit tand ... Me ndihma apo me grabitje invalide si ti te UCK

Dema 23.01.2013/12:36

Rrenimi i verrezave te kujte do qofshin eshte akt vandal dhe i pa prranushem por vall per z.Veselina a jane te pranushme ... sjet prapa shpine te njerezve pa kurrefare gjyqi e shume e shume dukuri ne Kosove qe kane sjelle ket gjendje te mjrurushe te popullit.Human duhet te tegohesh me pune jo me me fjale boshe qe nuk i merre boja.Kosova dyshoje shme se do ta sheh ditne e vete deri sa mos te ndricohen te gjitha te palarat e qeveris pronto qe nuk e ka gajlen e VATANIT E AS TE MILETI po...

artakolli23.01.2013/12:32

Veseli ose SHiku e kan pergatit kete situat ne Luginen e Presheves per me zhvendos vemendjen e opinionet nga problemi i Veriut dhe ndarja defintive e Mitrovices

shkembi madhe23.01.2013/12:30

Po thuhet nje fal te vjeter,"ai qe ka bë vet keq, mendon me i kshillue keqbërsit"a vet esht haj.kuku

Gani Krasniqi23.01.2013/12:16

Po vet i kan rrenuar more. Me mire si keu i SHIKut qe je te mirresh me zbulimin e kryersve te ketyre veprimeve, vertete te ulta, e ti denoncosh ata, e qe sigurisht dalin te tyre, se sa te mirresh me njerezit te cilet luftojne te keqijat qe i keni bere korrupcionin, dhe te gjitha llojet e krimit. Keshtu eshte kur e ka te nxene bishtin me dere. Si i bijne te tjeret daulles, ti duhet te luajsh se perndryshe te gjitha te palarat tuaja do tua hedhin per fushe. Ato gjithqysh do te dalin nje dite por pasojat do te jene me te medha. Ah po luftetari qe kishe qene, he mo zo ma keq.

yzil prizren23.01.2013/12:11

Atë ditë kur deklarohet se i beson Allahut,z.K,V. mundet të fillon së menduari edhe për fjalën e thënë opinionit në Kosovë.Katundarët në qdo aspekt e degraduan edhe atë pak qytetërim.Tani jeni në realizim të strategjisë "Në Kosovë jemi të barabartë,ska më qytetarë..."

Mitch23.01.2013/11:54

O mshele bre se nuk ta var tu kush...as nuk po të pyt tu kush... përveq PDKës edhe aty disa se jo të gjith..
Vlet veq sa mos me u harru....si individ.

peja23.01.2013/11:53

EC MORE UDBASH TI PO DON ME NA KALLZU ME QKA MBROHEN TE GJALLET.

drenica23.01.2013/11:49

me vjen keq kadri veskeli po ti ski lidhje me politik e lerema per diq tjeter