Politizimi i postit të guvernatorit rrezikon integritetin e BQK-së

Publikuar: 23.01.2013 - 08:47

Prishtinė, 23 janar - Kandidimin e Bedri Hamzės, deri dje ministėr i Financave, pėr postin e guvernatorit tė Bankės Qendrore, opozita dhe analistėt ndėrkombėtarė e shohin si pėrpjekje pėr politizim dhe pėrzierje nė vendimmarrjen e autoritetit kryesor bankar tė vendit. Zgjedhja i ish-ministrit tė Financave nė kėtė post konsiderohet edhe si rast precedent.

Mė gjerėsisht lexoni sot nė “Koha Ditore”.) 

rexhep bruksel23.01.2013/13:47

un propozoj qč tč zgjidhet bajram regjepi.dhe qč BQK tč quhet banka kryesore e fajdeve nč kosovč,e them kčtč duke e ditur se me qfarč kamata operojnč bankat nč kosovč me izen e BQKs,e pčrse tč zgjidhet bash bajram regjepi sepse ati nuk ja nin pčr asgjč ai čshtč i denjč pčr anarki.

Tosi23.01.2013/12:35

O ti Pegovic spaske lidhje me politike i vetmi institucion ne Kosove qe ka qene i pavarur nga Politika është BQK ja edhe atë falë Guvernatorit G.Gërguri i cili është me meritori për të udhëhequr këtë institucion .Uroj që Allahu të mos lejojë politikën te përzihet edhe këtu !!!

Pega23.01.2013/09:34

Po Gani Gerguri eshte i LDKse, ky institucion eshte i politizuar moti, cka jeni tu fol

xheki23.01.2013/09:05

nese zgjedhet ministri finacav asht katastrof pdk zoti naruj pej mafiozave

Miran Miraku23.01.2013/09:04

Jo qe do politizohet, po asht politizu... Nkoft se vjen naj nja qe nuk ngon e han si Hashim Rexhepi!