Paratë e ryshfetit u dhanë me thes bërlloku

Publikuar: 23.01.2013 - 08:46

Prishtinė, 23 janar – Njė qese tė zezė bėrlloku, Hilmi Bellopoja e kishte mbushur plot me para. 100 mijė euro i kishte futur nė tė pėr t’i dhėnė ryshfet pėr njė tender.

Hilmi Bellopoja kishte fituar tenderin e Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė pėr ndėrtimin e Parkut Industrial nė Korroticė, nė vitin 2005. Kompania e tij “Eltoni” ishte mė e lira dhe ishte shpallur fituese. Por pak para se ta nėnshkruante kontratėn ishte kontaktuar nga Nexhat Krasniqi, i cili atė kohė ishte shef i Departamentit tė Prokurimit. Arsyeja e takimit, sipas Bellopojės, ishte lypja e 180 mijė eurove nga Krasniqi, nėse do t’i nėnshkruhej tenderi.

“Paret kanė qenė tė imta edhe u pat mbush kesja plot”, ka treguar Hilmi Bellopoja, i cili para pak javėsh ėshtė akuzuar nga Prokurori Special, Besim Kelmendi, pėr tri vepra penale. Sė bashku mė tė janė akuzuar edhe Nexhat Krasniqi, ish-drejtor i Departamentit tė Prokurimit nė Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė, Adem Zogiani, ish-sekretar i pėrhershėm nė MTI-nė, Sadri Hykosmani, ish-zyrtar pėr Buxhet dhe Financa nė kėtė ministri, si dhe Safet Fazliu, shef i Divizionit pėr pėrkrahje dhe zhvillim regjional nė Ministrinė e Tregtisė dhe tė Industrisė.

(Kush ėshtė i akuzuar lidhur me kėtė rast, cilėt janė bashkėpunėtorėt e tij, si u ndanė dhe kush i mori paratė, ēfarė thotė lidhur me kėtė prokurori i rastit dhe shumė gjėra tė tjera, lexoni mė gjerėsisht sot nė “Koha Ditore”.)


Alban23.01.2013/21:01

Krejt hajnat po kapen kerkush spo denohet.

agimi23.01.2013/14:44

Ja pasak bo si une gjat viti 2000 2002 po une i fitojsh parat me djers qe punojsh ne te zezen ne Britani i mshefsha parat naper thas te bellogut hhhhahah

rexhep bruksel23.01.2013/14:03

paratč e pista nč qese tč pistč.a po e shihni qč edhe kčta jan tč civilizuar,pčrndryshe po tč ishin para me djersč do ti futnin nč ndonjč qantč meritore dhe tč denjč pčr gjithč kčtč shumč.

Albani23.01.2013/14:00

Po i hetojne keta te vegjelit. Ky eshte ministri i asaj kohe, tash eshte bere dekane. Dy ministrat si ai i MTI edhe ai i energjetikes, ne vend te dhenjes se pergjegjesise per korrupsion ata u zgjodhen em drejtu fakultete. Athua AAKja i merr e i sistemon ne gjirin e tyre pasi ti harron populli ssi ministra e dalin me ftyra te reja si dekanlinje. Mjere Kosova kush po e udheheq

Nexhmedini23.01.2013/13:57

osa mir me qen shqiptare ,O sa turp me qen pjese e kesaj Qeverije.

hilmi rakovica23.01.2013/13:32

udhheqsave ton ne shpirt ju flen hajnia dhe jan krenar per ket pune qe e bejn

Petiriti23.01.2013/12:47

O ju lumte o KOMANDANTA

Prishtina6823.01.2013/12:30

Kjo eshte e mjerueshme.Edhe Keshilli i Europes na kritikon per korupcion,ndersa te ne askush nuk qane koken per kete.Nga prokuroret,gjygjetaret,policet,nepunesit komunal dhe shteterore te gjithe jane te koruptuar.Shifet se nuk jemi te afte te ndertojme shtet.Ne na duhet nje Princ Wid,sepse qenkem hajna si minoritari grek i Edvin Kristac Rames,Kosta Barjaba.Turp per kete shtet qe sa po filloi te shkele ne shkallet e BEs.

Anonimiteti23.01.2013/12:30

Valla po me duket se ky Hasha e ka rregulluar punen per vete si Titoja i ish Jug. Bente qfar donte po jo sa keta tanet e kush nuk guxonte me ndejt pa e apllaudu. Ska vellaqko. ajo force qe e qet ne berllog te historise, sikur te ket marr droge dhe hesht. Te tjeret qe i ka perreth i ka sikur ... . Kush levize veq pak ia dergon SHIKovcat e keshtu vertete kan dijte ta trasojne rrugen deri tek jeta prrallore. Ndoshta more e kan "meriuar" se po thone se jan "qlirimtar". te ... t. Zgjohuni o shqiptar. Kosova eshte edhe Muhamed, edhe Jezus i yni. Ta shpartallojme te keqen. Siku po na kendon kukuvajta mbi koke e nuk po e ndegjejme fare.

Mendimi23.01.2013/12:27

Bucki more dashamirë bjerë eksperta e polic e prokurorë sa dush prej së jashtit,,,Ktu si po vin te na meniherë po ju lyhen buztë me Euro, dhe tani ma sta banë gajle atë pun ndash dot vjedhin e ndash ndash dot bajn shka dush se durt i kan të zgidhuna,, Parja pe prishke njeriun shokut...kalo bukur

plaku23.01.2013/10:20

sindromi ma i keq gjundet te qeveritaret dhe eshte be ngjites qe i rrok kta njerzi me qindra km. large.ktu smbetet gja ne kosove perveq hajnis,mashtrimit dhe korrupsionit skandaloz qe e ka perfshi prj sherbetorve,pastrusve e deri te qeveria e cila eshte kryesorja per mjerimin e popullit shqiptar.dikush po nderton pallate shumkatshe populli ska para per mjekim,banim,ushqim,udhtim ky eshte nje mjerim,shtypje,padrejtsi....per ti eleminu kto duhet te ndrrohen e gjith klasa sunduse,gjak pirse e cila po e damton popullin e vet,ktr e bajne vetem anmiqet e jo udheheqsia e popullit...mallkuar qofshin kta njerzi....mjaft pritem ma...na duhet nje klas intelektuale me na udheheq e jo politikanat....zgjohuni o popull i mjeruar....

ilmiu23.01.2013/10:10

Ne ate Park Biznesi kan keqperdore te gjithe ministrat qe nga fillimi e deri te kjo e fundit e cila e ka trash zullumin e hajnise.

Bucki23.01.2013/09:23

Une nuk jam duke kuptuar vlla,krejt bota u qu ne kamb e thote ndaleni korrupsionin e krimet na a jemi te smut a budall.E di se skamja te qone ne deren e te hasmit, por ju po keni edhe po vjedhni.Lutem qe te gjitha ato te korruptuara, pasuri, le tju shkojm per sherime kanceri ose aids.Ti huazojm disa inspektor dhe polic nga Gjermanija dhe disa gjygjtar nga Kina ta bajm koktell, ne vetem tuten e dime se meshir nuk kemi me mujt ta merre edhe darken e fundit qe te flejshe i uritur.Hajna,pisa te ... ,idiota.