Këshilli i Evropës, hapi i parë konkret drejt pranimit të Kosovës

Publikuar: 22.01.2013 - 12:58

Strasbuorg,  22 janar - Pas njė debati  dy-orėsh, Kėshilli i Evropės e ka miratuar njė Rezolutė qė e ka pėr rekomandim kryesor vėnien e kontakteve direkte ndėrmjet Kėshillit tė Evropės dhe Kosovės, qė ėshtė hapi i parė drejt pranimit tė shtetit nė kėtė organizatė. Votat kanė qenė nė raport 115-11, raporton gazetari i KTV-sė nė Strasbuorg, Xhemajl Rexha.
Rezoluta erdhi si pjesė e raportit tė deputetit suedez, Björn von Sydoė, qė propozoi se ėshtė koha e fundit qė Kosova tė pėrfitojė mė shumė nga programet pėr tė drejtat e njeriut tė kėsaj organizate. Nė raport Sydow sheh si problem moszbatimin e ligjeve qė kanė tė bėjnė me tė drejtat e njeriut, shpreh shqetėsim pėr mosluftimin e mjaftueshėm tė krimit tė organizuar e korrupsionit si dhe pėr lirinė e medies.

Para se tė japė rekomandimet e tij, e tė flasė pėr disa pėrparime Sydow ka thėnė se Kosova ėshtė vend i lodhur, me gjysmėn e popullatės tė papunė, dhe me korrupsionin e shtrirė kudo. Shumica e folėsve i kanė dhėnė pėrkrahje Kosovės dhe zhvillimeve nė tė, duke kėrkuar mė shumė angazhim nė disa fusha. Serbia ka kėrcėnuar me lėkundje tė dialogut me Kosovėn, nėse shkohet pėrpara me planin pėr afrimin e Prishtinės tek njė anėtarėsim i mundshėm nė Kėshillin e Evropės. Vetėm pėrfaqėsuesi i Rusisė, dhe njė e Greqisė kanė pėrkrahur Serbinė nė kėrkesėn e saj pėr tė ndaluar kėtė hap.

Pėrkrahjen mė tė fortė Kosovės  i kanė dhėnė pėrfaqėsues tė Gjermanisė, Francės e Turqisė, kurse Ermira Mehmeti – Devaja e BDI-sė nė Maqedoni ka qenė e vetmja qė ka ngritur ēėshtjen e tensioneve nė Preshevė.

Nga anash debatin e kanė dėgjuar deputetėt e Kuvendit, Hydajet Hyseni dhe Vjosa Osmani, qė kanė marrė pjesė nė njė sesion tė mbyllur me Komitetin pėr Politikė tė Jashtme dhe Demokraci, qė edhe e ka prezantuar Rezolutėn.

 

sadri shala22.01.2013/19:46

trojet shqipetare jan duke luftuar me virusin e udheheqjes..skan kohe te miren per bashkim kombetare,pra sdi pse dikush i nenqmon vellezerit tane nga kosova lindore apo shqiperia ose ilirda...a jeni te verber or vellezer po ne kohen e qeverisjes THAQI serbi ngrijti barikada,u ... polici i rosu dhe u ben ca ... sje te cilat asnjeher sdo te zbardhen, THAQI e ka mare kursin e kosoves dhe kosova shkon drejt avarise porsi nje anije pa kapiten,i ka humbur rruga ne oborr dhe se punon ne dem te kosoves,kosova beride ska me ber u shit qdo gje me qmime shume te lira u hit kek dhe fabrikat tjera tani gati edhe ptt ,shume fabrika jan blere nga familjaret e THAQIT dhe ato i shiten prap shtetit me vone por me qindra milion euro me shtrenjte..i kan marur per nje kafshate buke...cili kosovar guxon lire te levize neper kosove, te shkoje ne ojesen veriore te mitro, graqanice,bllace apo brezovice,deqan andej nga kisha ku ska serb vetem kalluxhera e lere ne hoqe dhe shume fshatra te kosoves e pye THAQIN..

Robert Kllosi Anadrin22.01.2013/19:08

O medet shqiptare te mjere!Athua perse kaq shume meni na kane marre Evropa dhe nje pjese e nderkombetareve.?Po na mashtrojne me nga nje gote qumesht te nxehte,dhe po na japin nga nje plus siç paskan bere tani me Rrezoluten e Keshillit te Evropes.Tani prape nuk na u ka dhene shansa te mirremi me bemat tona dhe me hallet tona,sepse na kane premtuar dicka te thjeshte ne Evrope.Kjo eshte pike quditese per ta mbyllur gojen na Kosovaret,qe mos largohemi nga bisedimet me Serbine.Serbija ha e jeto per mrekulli dhe kur te kete deshire te te sulmoj dhe te nxjerr hak perse ne ulim koken.Serbia ... u sa pati mundesi,beri kerdi me vandalizem barbar ne Kosove,dhunoj dhe perdhunoj sa pati deshire ne moralin shqiptare ,dhe prape po ecen me kemb te sigurta ,kurse ne nuk guxojme te shprehemi as ne mjete te informimit,as te kerkojme meshire nga i pameshirshmi...Neve ne Kosove po lajme gjynahet e barbarit shekullor serb,kurse ata flejne te qete .Na hoqen Labidarin e UCBMB ne Presheve,Medvegje e Bujanoc dhe akoma nuk jane te kenaqur e Evropa e pergdhelin,e ne na mbane me shpresa Jo kjo Rezolute,jo ko mas tjeter .Na urdherojne qe ne t'u kerkojme falje gjakatarve serb,kurse ata te qendrojne krenare per te zezat qe na i kane bere,haj medet,medet.Qysh po me duket dhe qysh po veprojne,ne keto ndrydhje qe jane duke na i bere,po me duket se kane qellime te pabesueshme per t'ju neshtruar Armikut barbar vet me vetdeshire...............Po e lem njeher dhe ta shohim se çfare eshte duke e na ndodhur.Jemi ngopur me pergdhelje e me premtime,populli eshte ne kollaps ekonomik e jetesor,ne na duhet puna ,vepra,jo vetem premtimi...

lexuesi22.01.2013/15:36

@Shkumbin, as ty nuk te takon me e ofendu askend, pak edukate kish me te ndihmu shume!Merru me temen e shkrimit jo me paragjykime ndaj komentuesve.

Bekimi22.01.2013/15:29

Në raport Sydow sheh si problem moszbatimin e ligjeve që kanë të bëjnë me të drejtat e njeriut, shpreh shqetësim për mosluftimin e mjaftueshëm të krimit të organizuar e korrupsionit si dhe për lirinë e medies.Ky far suedezi nuk po e dika hiq qe aty ku nuk ka shtrirje te ligjit aty edhe lulzon krimi i organizuar bahen planet per krim kontrabanda etj etj. E kjo pjese eshte pjesa verirore , leposaviq,zvecan, zubin potok. Po ku hamami jan ata njerz qe si kallxojn direkt keti . Krimin kontrabanden duhet me sulmu aty ku buron.

Prizrenasi22.01.2013/15:12

Te lumte Ermira Mehmeti bije e Ilirides . Jemi kranare me Juve . E ke arsyetuar pjesemarrjne ne mbledhjen e Keshillit te Evrpoes .

Shkumbin22.01.2013/15:05

tash po e shoh , qe paska ende shqiptare te kohes se Rankoviqit...ende paska shqiptare qe nuk e dojn Shqipnin dhe Shqiptaret.. ja komenti pak ma lart i te pa shkolluarit ne diaspor, "Meha Ludwigshafen"...ti qun mundesh me shku me punu ne Baushtell,edhe me ja pagu taksat Germanis,se ta kishe dasht Kosoven kishe ardh ktu, nuk te takon apsolut me shkru koment,, e asnjeher me shajt Shqipnin,Kosoven ose ne pergjithsi shqiptaret...

Barani22.01.2013/14:56

Me kenaqe kure degjoji ndoni lajme te mire pere Kosovene tone te MOLISURE LODHURE. Korupcionin dhe tjerate te keqija qe e kane kaplue Ballkanine po edhe Evropene veteme me Ligje mundemi ta hjekime nga rendi i DITESE. Duhete te fillohete nga Larte e do e luftojime. Ndersa PJESA QE ESHTE ENDE E OKUPUARE mire kishte ta njoftojime edhe BE qe eshte KOSOVA LINDORE.Se politika e serbite po edhe ca tjereve qe sjau varin ne veshine shume shpeshe i ndrrojine Toponimete Emertimete e pjeseve te KOSOVESE.Ka raste kure edhe ne Parlamente e tjera thuhete Lugina e Preshevese. Ju Pershendese.

Nehat Fetoshi22.01.2013/14:55

...lufta me gurë, sikur me ngjane ne kohen e parahistorise,dhe ky nivel i qytetërimit ti bashkohet evropës me duket si shume heret, megjithatë kurajoja e madhe Europiane edhe mund ta shpejtojë procesin duke e shkurtuar kohën per Europë...

Meha Ludwigshafen22.01.2013/14:21

Te lumt oj SHqipe Ermira se kta te SHqipris am ikan shti veshet ne lesh,thojke babai im i ndjer o ska gja prej SHqipnije ata jon bash si shtazet e pak kush i besojke,kjo po shifet sot,kurse Presheva ka mbet jetime ne dor te shkaut

shala 22.01.2013/13:40

ti ali hogja qyqan je vet pse nuk e kundershtut aspak heqjen e lapidarit ne kosovaret e kem hjek shkaun prej ktuhit e kemi shtetin ton e mos fol palidhje o i gjor

b.r.22.01.2013/13:40

me inteligjence behen te gjithat por ta ne sundon e kunderta, lypet lufte!

GJERGJI22.01.2013/13:39

O Aga Hoxhe mos i jep zjarr sepse ti nuk e din fare qe deputetet tane nuk kane pasur fare te drejte fjale ne kete institucion,por kane qene vetem si vezhgues!?Mos u mesoni vetem per te paragjykuar kot?

Ali Hoxha22.01.2013/13:11

Jetofesh sa malet Ermira Mehmeti se ti je nji zonje e vertet Dardane,kurse keta qyqanat e kosoves me kane me dal ne Parlamentin e kosoves e mi shurdhu njerzit me tema te kota.Shqiptaret duhet me qendru ashtu si qe jane viktim e jo me disa rrasa vorresh me u bere barazpesh me aktet teroriste te shkaut.

Nusret22.01.2013/13:08

eshte vertet knaqesi kur shoh se shqipetarja ka folur si duhet