Lirohet për qarkullim rruga Pejë-Kullë-Rozhajë

Publikuar: 18.01.2013 - 16:37

Pejė, 18 janar – Drejtoria rajonale e Policisė nė Pejė njoftoi sot pasdreke se pos rrugėve tė tjera nė kėtė rajon, para pak ēastesh ėshtė liruar pėr qarkullim edhe rruga Pejė-Kullė-Rozhajė, e cila ka qenė e mbyllur pėr automjeteve transportuese tė mallrave dhe pėr autobusė pėr arsye tė gjendjes sė rrugės nė anėn e Malit tė Zi.

Megjithėkėtė, Policia iu rekomandon shoferėve qė tė shtojnė masat e kujdesit nė qarkullim dhe patjetėr tė kenė me vete edhe pajisjet adekuate dimėrore, sepse, si thuhet, mund tė ketė ndryshime tė rrethanave tė motit dhe qė rrugėt tė mbyllen edhe gjatė udhėtimit.

Ndryshe, nė mbarė zonėn e Dukagjinit gjendja e rrugėve pėr qarkullim sot ėshtė e kėnaqshme dhe tė gjitha janė tė kalueshme pa ndonjė vėshtirėsi.

Edhe rruga Pejė-Rugovė (Kuqishtė) ėshtė e kalueshme, mirėpo kėrkohet kujdes i shtuar pėr shkak tė reshjeve tė shiut dhe borės dhe rrezikut tė paraqitjes sė ortekėve, nė veēanti nga kilometri i 6-tė deri nė kilometrin e 9-tė.