Të drejtat e punëtorëve të Distribucionit mbrohen me ligje të Kosovës

Publikuar: 18.01.2013 - 15:49

Prishtinė, 18 janar - Nė procesin e pėrmbylljes sė procesit tė privatizimit dhe funksionimin e kompanisė KKDFE-sė do tė mbrohen tė gjitha tė drejtat e tė punėsuarve nė kėtė kompani, u theksua gjatė takimit qė ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj kishte sot me delegacionin e sindikalistėve nė pėrbėrje tė sė cilit ishin kryetari i Bashkimit tė Sindikatave tė Kosovės, Haxhi Arifi dhe kryetari i Sindikatės sė Pavarur tė Distribucionit dhe Furnizimit, Fehmi Pajaziti.

Nė takim ishin tė pranishėm edhe kryesuesi i Bordit te Zyrės se Rregullatorit, kryetari i Bordit tė KEK-ut, drejtori menaxhues i KEK-ut  dhe kryetari i Bordit tė KKDFE-sė.

Ministri Beqaj u ka dhėnė garanci pėrfaqėsuesve te sindikatės se gjatė kėtij procesi do tė respektohen nė plotni ligjet e Kosovės dhe kontrata e privatizimit. Me ketė rast ai  ka theksuar se sipas kontratės sė privatizimit tė gjithė punėtorėve u garantohen kontrata trevjeēare dhe se nė funksionimin e kompanisė sė privatizuar do tė respektohet Ligji i Punės.

Ministri gjithashtu theksoi se monitorimi i implementimit tė kontratės sė privatizimit do tė bėhet nga Zyra e Rregullatorit tė Energjisė, institucion qė i pėrgjigjet vetėm Kuvendit.

Nė takim janė sqaruar dilemat dhe shqetėsimet e punėtorėve dhe ėshtė arritur pajtueshmėri pėr bashkėpunim tė ngushtė dhe gjithanshėm me Bordin e KEDS-it dhe kryeshefin ekzekutiv, me qėllim qė tė realizohen objektivat e parashtruara me procesin e privatizimit dhe njėkohėsisht tė sigurohen mbrojta e tė gjitha tė drejtave tė punėtorėve nė bazė tė ligjit dhe kontratės mbi privatizimin.