"Serbët nuk do t'i paguajnë doganat"

Publikuar: 18.01.2013 - 15:13

Mitrovicė, 18 janar - Pėrfaqėsues tė komunave veriore tė Kosovės do tė mblidhen nė Zveēan tė hėnėn pėr tė diskutuar marrėveshjen e fundit pėr doganat tė arritur nė Bruksel mes kryeministrit kosovar Hashim Thaēi dhe homologut tė tij serb, Ivica Daēiq.

Nė seancė do tė marrin pjesė kryetarėt ilegalė tė komunave veriore dhe politikanė tjerė qė veprojnė nė veri tė Kosovės.

Ndėrkohė, Slavisha Ristiq nga Zubin Potoku, ka thėnė se serbėt “nuk do t'ia paguajnė doganat e as tatimet shtetit tė pavarur tė Kosovės”.

Nė anėn tjetėr, zyrtarė tė Zyrės pėr Kosovėn nė qeverinė e Serbisė kanė thėnė se marrėveshja e arritur pėr doganat ėshtė nė interes tė serbėve.

Kryeministri i Kosovės, pas takimit tė sė enjtes nė Bruksel, ka thėnė se "doganat do tė paguhen sipas standardeve qė ka caktuar Kushtetuta dhe ligjet e Kosovės”.

Homologu i ti serb ndėrkaq, Ivica Daēiq, tha se paratė e mbledhura nga doganat nė veri do tė mblidhen nė njė fond qė do tė themelohet nga Bashkimi Evropian dhe ato do tė shfrytėzohen vetėm pėr veriun e Kosovės.