Policia e cilëson djegien e veturave ‘rrezik të përgjithshëm’

Publikuar: 18.01.2013 - 15:56

Prishtinė, 18 janar - (E plotėsuar) - Policia e Kosovės, pėrmes njė njoftimi pėr medie bėri tė ditur se mbrėmė rreth orės 24:00 kishte marrė informatėn lidhur me tri raste tė ndara tė shkaktimit tė rrezikut tė pėrgjithshėm.
Rasti i parė ishte raportuar nė orėn 23:45, kur sipas informatės ishte djegur tėrėsisht vetura e tipit Land Rover, ngjyrė e gjelbėr me targa zyrtare tė Qeverisė, e cila nė atė moment ishte e parkuar nė rrugėn “Bajram Bahtiri”; rasti i dytė, ndėrkaq, ishte raportuar tė njėjtėn natė, nė orėn 23:50, ku gjithashtu ishte djegur tėrėsisht njė veturė e tipit
Toyota, me targa zyrtare tė Qeverisė, e cila ishte e parkuar nė rrugėn “Sali Nivica”, dhe rasti i tretė, ku gjithashtu nga zjarri ishte djegur tėrėsisht njė veturė, ėshtė raportuar sot nė orėn 00:03. Bėhet fjalė pėr njė veturė tė tipit Toyota, ngjyrė e zezė, me targa zyrtare tė Qeverisė, e cila ka qenė e parkuar nė rrugėn “Henry Dynan”, qė tė tri rastet nė kryeqytet.
Menjėherė pas marrjes sė kėtyre informatave nė vendet e ngjarjeve dolėn njėsitet pėrkatėse policore, tė pėrkrahur edhe nga njėsitet e tjera rajonale tė specializuara pėr ekzaminimin e vendit tė ngjarjes dhe hetimin e rasteve tė tilla si dhe zjarrfikėsit.
Veprimet policore tė ndėrmarra nė vendet e ngjarjeve kanė ēuar nė grumbullimin dhe  marrjen e tė gjitha tė gjeturave dhe evidencave, tė cilat mund tė ndėrlidhen me rastet. Ėshtė me interes tė theksojmė se nuk ka asnjė person tė lėnduar, por janė shkaktuar dėme materiale.
Aktualisht policia po vazhdon me ndėrmarrjen e tė gjitha veprimeve tė nevojshme hetimore me qėllim tė identifikimit tė personave tė dyshuar, pėrderisa po pret rezultatet pėrfundimtare nga ekspertimi i evidencave tė marra nga vendi i ngjarjes me qėllim tė ndriēimit dhe sqarimit tė tė gjitha rrethanave qė kanė tė bėjnė me rastin, ashtu qė tė ngrihet njė version lidhur me hetimin.
“Tė pakėnaqurit” marrin pėrgjegjėsinė pėr tri shpėrthimet nė Prishtinė
Prishtinė, 18 janar  - 12:15 - (E plotėsuar) Duke iu pėrgjigjur interesimit tė medieve rreth grupit  “Tė pakėnaqurit”, i cili mori pėrsipėr aktin e shpėrthimit tė tri veturave zyrtare nė kryeqytet, Agron Borovci, zėdhėnės  i Policisė e Kosovės pėr rajonin e Prishtinės, tha vetėm se policia ėshtė duke punuar pėr ndriēimin e motiveve dhe rrethanave tė kėtij rasti.
Prishtinė, 18 janar  - 11:15 - (E plotėsuar) Njė organizatė, ose grup, i cili e identifikon veten me “Tė pakėnaqurit”, pėrmes njė porosie elektronike, qė i arriti redaksisė pak ēaste mė parė,  mori pėrgjegjėsinė pėr djegien e tri veturave zyrtare nė disa rrugė tė Prishtinės.
Nė njoftimin, tė cilin  po e publikojmė pa asnjė ndėrhyrje gjuhėsore a tjetėr, thuhet:  “mbram ne ora 11:45 i kemi kall 3 kerre te qeveris caku i sulmit nuk u kan naj ministri por qeverija e kosoves kerret me 3z jan sulmu per qita. mesazhin e sulmit e gjani ne nje paroll qi u shkru te minisrija e kultures (nmuri) tradhtart e qeveris po e dhajn veriun na jemi kunder dhe t'mllefosun”
Kjo organizatė nė murin e MKRS-sė ka shkruar edhe kėtė tekst: “Pėr tradhtarėt plumbi ėshtė obligim”, duke u nėnshkruar me Avni Rrustemi.
Nė histori, Avni Rustemi ėshtė i njohur pėr atė qė nė vitin 1920, nė Konferencėn e Paqes nė Paris ka vrarė negociatorin Esat Pashė Toptani, tė cilin shqiptarėt e konsiderojnė pėr tradhtarin mė tė madh tė popullit.
Tri shpėrthime nė Prishtinė, njė nė Mitrovicė
 - 03:04 - Tri shpėrthime tė ndara kanė ndodhur rreth mesnate nė vetura zyrtare institucionale nė  Prishtinė. Njėri shpėrthim ka ndodhur nė lagje "Ulpiana", tjetri te Xhamia e Llapit dhe shpėrthimi i tretė ka ndodhur nė Bregun e Diellit. Tė tria shpėrthimet kanė ndodhur pothuaj nė tė njėjtėn kohė, ka konfirmuar pėr KTV-nė zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Baki Kelani.
Ende nuk dihen detajet por targat janė tė gjitha 3Z. Mėsohet se nuk ka tė lėnduar. Ndėrsa njė shpėrthim tjetėr ka ndodhur rreth orės 1 pas mesnate nė veri tė Mitrovicės. Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės nė rajonin e Mitrovicės Besim Hoti ka thėnė pėr KTV-nė se nuk ka tė lėnduar por vetėm dėme materiale. Nė mėngjes pritet tė bėhet verifikimi dhe hetimet e mėtejme ka thėnė ai.

Dardanasja18.01.2013/23:11

o ju lumt po pse spo e kallin edhe parlamentin se boll kan durru popullata kurgjo sjan tu kall e tu prish qka duhet me ba KOSOVAR

Drenicaku18.01.2013/15:06

Siqe po shifet Vetevendosja i ka aktivisetet e vete edhe ne pjesen Verore te Mitrovices se ne te njeten kohe edhe ateje jane kalle disa makina sepse sllogani i Vetevendosejese eshte ejane ne levzejen ton pa dallim gjine ,feje apo nacionaliteti apo race

Shartari18.01.2013/15:04

Se a ka te knaqur ne Kosove pos qeveritarve a?

Drenicaku18.01.2013/14:59

Te pakenaquritVetevedosja qe po thote se eshte me populle kalle keret e Zyrtarve te qeverise naten ndersa diten thote o popull qeverija po vjedhe eshte e barabarte me shkatrrimin e pasurise ton sepse kushe do ti paguje ato kerre populli apo ma mire me thene taksapagust mirpo eshte intersante si eshte e mundur te njeten nata ndodhe edhe ne Veri te Mitrovices le te vlersojne lexusite

Luani18.01.2013/14:56

Po sigurisht se keta jan ... te rruges, rrugaq, pse sdoli asnje trim me dal pertej ibrit qe aq shum poj han meraku per at pjes te Kosovese me largue ndonje barikad apo te balla faqohen me ekstremist serb?? sigurisht se jo sban me dal anej se i rrok promaja shum ju fryn.

luki18.01.2013/14:41

Veq kallni se kta se kane problem me i ble tjerat te reja.Pse a po i blejn prej xhepit te tyre a? populli paguan !

millosh18.01.2013/14:26

ndoshta jane shqypfolsa edhepse kemi edhe ne te pashkolle sa te dush duke filluar nga qeveria e metej, nejse ate qe desha te them eshte se keta bolle gomar qenkan, tash "qeveria" per nga inati do te blen edhe me te shtrenjte xhipa e cka jane veq! pra prap nga fondet e qytetarve.

murat 18.01.2013/14:23

o mor shqiptar po qka o kjo pun qfar faji ka vetura po leni mor kto sene e ata te paknqunit nese e kan bo ket akt jon te shtin nga serbia

Miran Miraku18.01.2013/14:19

Oj ULPIAN moj Ulpian, po mire e paske thur kete shkrim... ishalla bahet qysh po thu , po une kam frigen se ma kurr nuk do te bahmi shtet normal e as njerez normal... tmerr oj ULPIAN tmerr, na e ... n lirin.. na e gerditen jeten... TMERR...

Agroni nga Presheva18.01.2013/14:00

O mor ti o Kastriot, i mjeri ti për emrin që e paske, shihi sa gabime drejtëshkrimore i ke bërë vetë ti, nuk shkruhet ashtu si e ke shkruar ti "nese keta jan aq te afte sa edhe drejtshkrimi i tyre, vaj halli per ne" por kështu, "Nëse këta janë aq të aftë sa edhe drejtëshkrimi i tyre, vaj halli për ne.", pra vetëm në një fjali i ke bërë i ke bërë hiç më pak se 9 gabime, numroji në mënyrë komparative, fundja tradhëtia nuk mbatet me gjëra dytësore apo tretësore por me "vepra", tradhëtia është thjeshtë tradhëti edhe pikë.

Ego18.01.2013/13:59

Debila ne shkrim dhe debila ne veper!!!
Djegin pasurine e Kosoves, kurse keta te tjeret do blejne vetura edhe me te shtrenjta, poashtu me parate e popullit te Kosoves.

besim hyseni18.01.2013/13:50

kush e pruni diten qe me dal ne sken ta pakenaqurit?

besimi18.01.2013/13:46

u mush kupa pushtetaret po vjedhin shpijen e vet. te tjeret po kallin kerre, ndoshta nuk kan rrug tjeter ,edhe besoj qe nuk ka met rrug tj...nese dikush e gjen ndonje rruge pse nuk po e tregon...rasti nen hetime, hetimet vazhdoj KJO ESHTE KOSOVA

Kastriot F18.01.2013/12:39

nese keta jan aq te afte sa edhe drejtshkrimi i tyre, vaj halli per ne

Mahiri18.01.2013/11:31

O hallall ju kofte atyre qe e kane bere

yll18.01.2013/11:05

Pse zyrtarret po i keqperdorin veturat zyrtare per sene personale?

Ulpiana18.01.2013/09:58

Jo bre Shqiponje, mos u merakos, keta te Serbise demtojne pasurine e tyre, pra te serbeve per t'ua hedhe fajin shqiptareve ndersa keto demtime behen per t'ua terheqe verejtjen krimineleve tane qe bejne çdo te zeze qe u vie pershtati. Lere qe neve jemi ne hall me vetvehten por edhe miqet tane nderkombetare qe na perkrahin, jane ne hall me neve dhe sigurisht qe nganjihere nga zemra e plaset thone "mire ua kane bere serbet ketyre krimineleve". Ketu tek neve tani s'dihet kush eshte me kriminel se tjetri, me hajn, keqperdoruas e pis se tjetri. Do u vie fundi edhe ketyre bishave qe nga njera ane jane bere me diploma fakulteti, magjistra e Dr. shkencash e ne fakt nuk dine shkrim e lexim te mirefillte, Ju pershendes.

Ilir18.01.2013/09:21

Po po kta po keqperdorin kta tjert po i kallin se kta po keqperdorin, e na popullata e shkrete i pagujm budallakite e te dyja paleve !
Tash kta qesin tendera per kere te reja aty vjedhin prap, e na keni nimu qe i keni kall kto kere qe mos vet.

Shqiponja18.01.2013/08:03

Kjo eshte sigurisht sipas mendimit tim AKSHja e Serbis qe nuk dalin me bo skena humoristike si kjo AKSHja jone, por veprojne!!! Nganjehere po frigohem ku po jetojme!!!

baci18.01.2013/06:38

kurgjo sjon kto se po i kallin senet e veta populli se po e shohin se po keqperdoren ishalla sja nisim meju hi shpija meja marr krejt qka kan pisav hajnav