Në Bruksel, marrëveshje e përkohshme për doganat

Publikuar: 18.01.2013 - 03:04

Pas mė shumė se 5 orėsh takim me ndėrmjetėsimin e Catherine Ashton, nė Bruksel kanė arritur marrėveshje pėr doganat kryeminsitri Thaci i Kosovės dhe ai Daēiq i Serbisė. Nė njė komunikatė tė shkurtėr Ashton ka thėnė se palėt janė pajtuar pėr vazhdim intensiv tė dialogut nė shkurt pėr tė bėrė pėrparime pėr njė sėrė fushash.

“Duke pėrcjellur marrėveshjen pėr Menaxhimin e Integruar tė Kufijeve nė takimin tonė tė fundit mė 4 dhjetor 2012 dhe zbatimin e tij nė 4 pika kalimtare, tė dy kryeministrat kanė ardhur nė njė mirėkuptim tė pėrkohshėm pėr mbledhjen e taksave, tė doganave dhe tė TVSH-sė”, thuhet nė komunikatėn e lėshuar pak pas takimit, raporton KTV-ja.

Nė njė deklaratė pėr mediat kosovare pas takimit, kryeminsitri Thaci ka bėrė publike marrėveshjen pėr doganat duke thėnė se ato do tė paguhen sipas ligjeve tė Kosovės. Thaci gjithashtu ka bėrė me dije se kryeministri serb, Daciq e ka marrė si obligim largimin e strukturave paralele tė Serbisė nė veri tė Kosovės.

Kryeministri ka thėnė se serbėve nė veri do t’u jepet mundėsia qė tė zgjedhin pėrfaqėsuesit e tyre legjitimė lokalė nė veri.

na lodhet mo 18.01.2013/11:01

qyri more sa ambel po keshin,mashalla av av mos miu marre msysh