NATO për Kosovën: Ka arsye të jemi optimistë

Publikuar: 17.01.2013 - 21:32

Bruksel, 17 janar – Ka arsye qė tė jemi optimistė sa i pėrket zhvillimit tė ngjarjeve nė Kosovės, pasi ka ndodhur pėrparim i prekshėm nė dialogun ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, tha sot nė Bruksel kryetari i Komitetit ushtarak tė NATO-s, Knud Bartels.

Ai theksoi sidomos rėndėsinė e marrėveshjes pėr zbatimin e ujdisė sė mėhershme pėr menaxhimin e integruar tė kufijve ndėrmjet dy vendeve.

“Ne jemi edhe mė tutje tė pėrkushtuar nė atė operacion dhe nė periudhėn e ardhshme do tė fokusohemi nė sigurimin e forcave qė janė tė domosdoshme pėr realizimin e misionit tonė”, tha Bartels.

Sipas fjalėve tė tij, detyrė themelore e forcave tė NATO-s nė Kosovė edhe mė tutje ėshtė ruajtja e paqes dhe e ambientit tė sigurt pėr tė gjitha banorėt.