Katërmbëdhjetë vjet nga masakra e Reçakut

Publikuar: 15.01.2013 - 13:09

Prishtinė, 15 janar - Sot mbushen 14 vjet qė prej ngjarjeve tė pėrgjakshme nė fshatin Reēak tė komunės sė Shtimes, kur forcat serbe tė sigurimit atėbotė patėn vrarė 45 civilė shqiptarė.

Ish shefi i Misionit vėzhgues tė OSBE-sė, ambasadori William Walker, kėtė ngjarje e pati cilėsuar si "krim kundėr njerėzimit".

Masakra e Reēakut njihet si njė nga ngjarjet kryesore qė ka shėnuar kthesė nė diplomacinė ndėrkombėtare nė raport me Serbinė dhe Kosovėn, duke i paraprirė proceseve qė ēuan deri tek fushata e bombardimeve tė NATO-s

Barani15.01.2013/14:06

L A V D I D E SH M O R V E ndersa FAMILJAREVE NGUSHLLIME. Ata qe kane pase pere detyre tjau marrine hakun ju qofte turpe. Ndersa QEVERITAREVE qe jane te krahute te Luftese jau kisha bere veteme nji PytjePerse kaqe pake po i kushtoni randesi kesaji MASAKRE. Une pere hire qe te mose ndikoji negativishte ne opinjone sdo ta jape mendimine time. Edhe njihere LAVDI dhe NGUSHLLIME behunu te forte se POPULLI eshte me juve te MBIJETUREVE gjegjesisht FAMILJAREVE te MASAKRUERVE. L A V D I .