Vazhdojnë përplasjet në degët e PDK-së në Prishtinë e Viti

Publikuar: 15.01.2013 - 12:07

Prishtinė, 15 janar - Dega e Partisė Demokratike tė Kosovės nė Prishtinė vazhdon tė pėrballet me pėrplasjet e brendshme. Kjo ka bėrė qė tė mbetet i paqartė se sa do tė jetė numri i anėtarėve tė Kryesisė, e rrjedhimisht tė shtyhet edhe zgjedhja e kryetarit tė degės. Me probleme po pėrballet edhe dega e PDK-sė nė Viti.

Ishte paralajmėruar se do tė dihej tė hėnėn, mirėpo numri i anėtarėve tė Kryesisė sė degės sė PDK-sė nė Prishtinė nuk dihet ende. Burimet e Radio Kosovės bėjnė tė ditur se ende nuk ėshtė vendosur nėse do tė jenė 21, 27 apo 31 anėtarė.

Dhe kėtė e konfirmojnė edhe zyrtarė tė degės sė PDK-sė nė Prishtinė. Zyrtarėt e PDK-sė japin qėndrime tė ndryshme sa i pėrket kėsaj ēėshtje. Ish kryetari i degės Ramadan Avdiu, i cili ishte edhe kryetar i komisionit zgjedhor kur ėshtė votuar pėr kryesinė, thotė se numri prej 27 anėtarėve ėshtė definitiv.

“Numri prej 27 anėtarėve ėshtė aprovuar nga Kėshilli Drejtues tė Degės sė PDK-sė nė Prishtinė. Kjo ėshtė bėrė pas konsultimeve me sekretarinė e zgjedhjeve nė PDK dhe me kryetarin e partisė”, tha Avdiu pėr Radio Kosovėn.

Por nga ana tjetėr, Edi Sejdiu, anėtar i zgjedhur i Kryesisė, e mohon njė gjė tė tillė. Ai tha Kėshilli Drejtues ka marrė vendim vetėm pėr rritjen e numrit nga 15 nė 21 anėtarė dhe nuk ka vendim tjetėr nga ky organ. Sipas tij, numri i saktė, do tė dihet pas konsultimeve tė kryetarit tė partisė me kryesinė qendrore.

“Pėr momentin zyrtarisht mund tė themi se janė vetėm 21 anėtarė tė kryesisė me vendim tė KD-sė. Zyrtare nuk ka ende asgjė. Pritet tė takohet kryesia qendrore dhe kryetari me kryesinė qendrore dhe tė vendoset sa do tė jetė numri i anėtarėve dhe atėherė dihet saktėsisht. Ato qė thuhen jashtė 25, apo 27, janė dėshira tė njerėzve, por ka njė pajtueshmėri pėr rritje dhe mund tė shkojė deri nė 31”, tha Sejdiu.

Problemet pėr numrin e anėtarėve tė kryesisė sė degės, kanė bėrė qė tė zvarritet edhe zgjedhja e kryetarit. Sipas burimeve tė Radio Kosovės, numri i anėtarėve tė kryesisė do tė dihet pas Kongresit tė Pėrgjithshėm tė PDK-sė, qė ėshtė caktuar pėr 26 janar, e pastaj do tė zgjidhet kryetari i degės.

Ndėrkohė, edhe dega e PDK-sė nė Viti po pėrballet me probleme. Pėrēarjet nė kėtė degė janė thelluar edhe mė shumė pas komunikatės sė lėshuar mbrėmė nga udhėheqėsit e kėsaj dege, nė tė cilėn thuhet se kusht pėr rikthimin e kryetarit tė komunės Nexhmedin Arifi nė parti, ėshtė shkarkimi i nėnkryetarit dhe drejtorėve ekzekutiv, nė tė kundėrtėn atij nuk do t’i lejohet pjesėmarrja nė Kuvend. Mirėpo kryetari i komunės Nexhmedin Arifi, thotė se kjo komunikatė ėshtė lėshuar nga dy tre individė qė nė vazhdimėsi po mundohen ta shantazhojnė partinė.

“Unė jam njėri ndėr themeluesit e PDK-sė dhe unė nuk kam pasur nevojė asnjėherė tė bėjė lutje dhe nuk kam bėrė asnjėherė lutje pėr t’u kthyer, sepse unė jam nė PDK”, tha Arifi.

Lidhur me kushtin pėr shkarkim tė ekzekutivit dhe nėnkryetarit tė komunės, Arifi thotė se kjo ėshtė e parealizueshme. Kuvendi zgjedhor i degės sė PDK-sė nė Viti qė cilėsohet si dega mė problematike nė Kosovė, pritet tė mbahet nė fund tė kėsaj jave.

 

Kosovari USA16.01.2013/02:12

Copa u bafshin se gajle se kam, kan humbur rrespektin qe e kam pas per keto.

ihaa16.01.2013/01:09

Valla budall popull jeni me votu hajnat pdk krejt hajna dallavergji

sabrie 15.01.2013/15:25

Jam idhtare e PDK por po me vjen inati kur po e shoh dhe lexoj qka shkarravit Berat Bubrreci e mjer partija kush po i del Zot ,me vie keq nga Z.Shemsi Veseli qe emri i tij del nga goj e berat bubrrecit.o z.Shem mos u ben merak nese ti nuk i duhesh Prishtines dhe PDK le te fitoj partija me bubrrecat ,macat dhe maqorrrat .Si eshte e mundur ne list del i pari SHemi e tani del i fundit marre per juve.

beka ger...smirë15.01.2013/13:45

Ti me nikun H.M te paska hy friga se qenke i punsuar mbas partis e pom doket paske me dal nga puna rrnoft L.D.K ja e cila qdo her ka fitu ne ana morav vetem me vjedhje fiton pdk e pa shkolluar ju ja ardhe fundi te gjith ne burgje te serbisdo ti dergojm tradhtaret.

rexhepbruksel15.01.2013/13:40

jo more 500 ančtarč formoni nč mynyrč qč ti evitoni konfliktet e brendshme.edhe ashtu nuk i paguani ata nga xhepi juaj por nga bugjeti i varfur i qytetarčve tč vendit.ju jeni bčrč si hienat nč xhungel dhe qdo viktimi ata e rjepin deri nč ashtč tč tillč jeni bčrč ju duke e vjedhur popullin me korrupsion nepotizčm dhe afera nga mč tč ndytat qč ekzistojn,jeni zhveshur total prej etikes e moralit dhe qka čshtč edhe mč absurde pa fije turpi ende mendoni me dal me kčrkuar voten e qytetarčve,tani tč gjithč e kanč kuptuar se ju jeni e zeza e vendit dhe interesi juaj i vetum čshtč qysh me plaqkit sa ma shumč vendin me lloj lloj tendera e vjedhje qč po ja bčni vendit.gjaku i dčshmorve ka pčr tč ju zčnč sepse edhe atyre pčr sč vdekuri ju ua kini ul vleren tč cilčt dhanč jetčn pčr kčtč vend,ka pčr tč ju zčnč njč ditč e zeza e kčtij populli qč e keni varfčruar skajshmčrisht,ju jeni sčmundja e flliqt e vendit tim ky vend meriton tč dezinfektohet nga ky hastallčk qč po kundčrmon,turp duhet tč ju vij.

H.M15.01.2013/13:29

pasi nuk jan ba copa LDK as per kta mos keni gaile hiq se do kalojn pa problem dhe do te fitoin edhe ni mandat

mali15.01.2013/13:27

Or nexhmedin burreci i ke trathëtuar shoket qe te kan sjell aty ku je por me kurr nuk do te mbetesh mjer kosova qe ka kesi tradhetar si ju i keni tradhetuar shoket ne paq e ne luft mos te folim

rahoveci15.01.2013/12:59

ishallah bohen copa copa se jan mushur haram deri ne fyt tuj vjedh tyj rrejt

beka ger...Smirë15.01.2013/12:15

Ishalla copa baheni se me vota te vjedhura keni fitu per ket tash pdk kan me pa shum probleme posht pdk parti ...