Buzhala kundër Çelajt, pro Krasniqit

Publikuar: 15.01.2013 - 12:06

Prishtinė, 15 janar - Deputeti i Partisė Demokratike tė Kosovės, Berat Buzhala, ka reaguar me procesin zgjedhor qė po ndodhė nė degėn e PDK-sė pėr Prishtinėn.

Ai, nė njė status nė rrjetin social facebook, siē transmeton Indeksonlinė thotė sė nuk ėshtė aspak i kėnaqur me strukturėn e njerėzve qė janė pjesė e Kryesisė sė Degės sė PDK-sė nė Prishtinė.

Ai thotė sė po tė ishte anėtar i Kryesisė sė Degės sė Prishtinės, votėn do t’ia jepte Memli Krasniqit pėr kryetar tė Degės, kursė po tė ishte Hashim Thaēi, do tė hulumtonte shumė mė tepėr pėr ta gjetur kandidatin pėr kryetar tė Prishtinės.

Ky ėshtė teksti i Buzhalės.

Pėr Memli Krasniqin pėr Kryetar tė Degės sė Prishtinės

Nėse  mė pyetni sė a jam i kėnaqur me strukturėn e njerėzve qe janė pjesė e Kryesisė sė Degės sė PDK'sė nė Prishtinė, pa u menduar dy herė do t'iu them JO.

Jam tepėr i bindur qė shume ma serioze ėshtė struktura Kryesisė e Nėndegės sė PDK'sė nė Veternik, sė sa kjo e nivelit tė degės. Jam i vetėdijshėm sė me ketė status nuk do t'i bej vetit ndonjė argat, por kjo ka pak rėndėsi. E rėndėsishme ėshtė tė thuhet se kjo strukture e njerėzve tė Deges sė Prishtinės ėshtė strukture thellėsisht skematike dhe thellėsisht jopėrfaqėsuese. Me pak, shumė pak, pėrjashtime kjo mė shume tė duket si njė test, se sa si listė pėrfundimtare.

Sido qe tė jetė, kjo ėshtė listė pėrfundimtare. Dhe tash brenda saj gjenden dy kandidatė pėr tė parin e degės sė Prishtinės. Ata janė Memli Krasniqi dhe Lirak Celaj. Nuk jam pjesė e Kryesisė sė Degės, por jam kryetar i njėrės prej nėndegėve tė Prishtinės. Qėllimshėm nuk kam qenė as delegat nė Kuvendin e Pėrgjithshėm tė Degės sė Prishtinės. Pak a shume e kam pritur njė gare tė tille. Dhe pse gjerat kanė shkuar nė ketė mėnyre meritat kryesore i ka Lirak Ēelaj, i cili ka qenė zyrtar i lartė i degės sė PDK nė Prishtinė qe nja 10 vjet.

Prandaj, Liraku, por edhe Shemsi Vesėli dhe Ramadan Avdiu duhet me u komplimentu pėr tė arriturat dhe pėr dėshtimet e PDK'sė nė Prishtinė qė prej zgjedhjeve tė para tė pasluftės. Se ēfarė suksesi ka korrė PDK nė Prishtinė sigurisht jeni tė vetėdijshėm tė gjithė. PDK ka renė nė rreth 10 mije vota. Me shume sė sa nė Prishtinė PDK ka vota nė shumicėn e qyteteve tė Kosovės. Dhe kjo ėshtė shume keq.

Prandaj, pėr kėtė arsye unė mendoj se Lirak Ēelaj nuk ka ēka t'i japė mė shumė degės sė Prishtinės. Unė mendoj qe Liraku i ka dhėnė mjaft kėsaj dege dhe nuk ka nevoje qė t'i japė edhe me shumė. Nėse ai do tė vazhdonte qė t'i jepte edhe shume PDK'sė nė Prishtinė frikėsohem se PDK nuk do ta kalojė as pragun prej pesė pėr qind nė kryeqytet.

Ka qe thonė se Memli nuk ėshtė njeriu i duhur pėr tė qenė kandidat pėr kryetar tė Prishtinės. Ndoshta edhe pajtohem me ketė konstatim. Unė mendoj se pak a shumė e kam parasysh se si do tė duhej tė dukej kandidati i Prishtinės. Mirėpo, Memli eshtė absolutisht kandidati i duhur pėr tė qenė kryetar i Degės pėr Prishtinė. Ja pse mendoj kėshtu:

- Memli ka treguar shkathtėsi tė jashtėzakonshme si zėdhėnės i Qeverisė sė Kosovės, nė mandatin e kaluar.

- Memli ka qenė njeri prej disa njerėzve me meritor qe PDK i pati fituar zgjedhjet e para nė vitin 2007.

- Memli eshtė tepėr me bashkėpunues dhe me integrues sė sa Liraku.

Pėrveē tjerash Memli, mendoj unė, mund ta shkundė dhe ta ngjallė kėtė degė, e cila ėshtė nė nivelin me tė ultė tė mundshėm organizativ.

Prandaj, po tė isha unė anėtar i Kryesisė sė Deges sė Prishtinės votėn time do t'ia jepja Memli Krasniqit pėr kryetar tė Degės, kurse po tė isha unė Hashim Thaēi do tė hulumtoja shume me tepėr pėr ta gjetur kandidatin pėr kryetar tė Prishtinės.

Barani15.01.2013/13:57

Mendoji qe edhe ne komentusite mundeme te japime mendimine . Zotri Buzhalle e pershendese dhe i theme shume mire qe je antare i PDK es sikure edhe Memlin. Ka edhe ca pore ju dy pere 50 perqinde ja keni humbure imigjine pozitive te PDK es.Prandaji veteme jepni intervista dhe deklarata sa te mundeni , se populli ju njehe si PERQARESE ma te medhaji ne PDK en po edhe ne populle ne pergjithesi. V A ZH D O N I . A sa i perkete Zotri L. Qelese eshte aqe Zotri ne qdo aspekte sa ka ba gabime qe eshte antare i kesaji Partije. Nese zgjidhete ka gjasa qe Prishtinene ta merre PDK ja nese JO do te humbe ne menyre katrastofike.Vendoseni ju te PDK es ndersa Zotri L. Qelajin Ju Pershendese.

agimi15.01.2013/13:38

kurr nuk kam ndegju se babai i Memlit dhe Memli vet jan distancu nga te bemet ne familjen e tyre nese ju kujtohen familja e famshme e Salih Krasniqit tani esht koha qe Milazimi, SHefqeti,MemliTuta e te famshmit tjer et kesaj familje te deklarohen rreth ktyne shpionllaqeve

agimi15.01.2013/13:34

leter ma hipokrisite nuk kam lexu ja se qfare esht PDK edhe njerzit si Berati vetem ne ket parti e gjejn vehten

ivër8i15.01.2013/13:07

Mshele at opangë o berat lapoqi a po mendon se je baba i kombit more shpijuni i serbis

S.Krasniqi15.01.2013/13:02

E kan lejën e Hashimit për ti thënë këto që thonë.

Arsimi15.01.2013/12:41

Normal qe nuk e do Lirakun se Liraku ka qene pjese e luftes dhe ka hy si qlirimtar dhe krenar ne Prishtine, nderkaq Berati e Memli si djem shpiunash kane hy kokeulur dhe te frikesuar.

Agimi Bruksel15.01.2013/12:38

Prap e paska hapur gojen ky a?

ILir15.01.2013/12:36

O zot kush po fol, po ti edhe memli jeni qashtu shpijuna te shkijeve jeni kone edhe keni me met.