Presidentja Jahjaga në hapjen zyrtare të “World Future Energy Summit”

Publikuar: 15.01.2013 - 11:38

Abu Dhabi, 15 janar- Presidentja e Republikės sė Kosovės, zonja Atifete Jahjaga, mori pjesė nė hapjen zyrtare tė Samitit Botėror tė Energjisė “World Future Energy Summit”, qė po mbahet nė Abu Dhabi tė Emirateve tė Bashkuara Arabe, nėn patronazhin e princit tė Abu Dhabit, Shkėlqesisė sė Tij, Sheikut Muhammad bin Zayed al Nahyan.

Presidentja Jahjaga nė ceremoninė e hapjes sė Samitit u shoqėrua nga ministri i mjedisit dhe planifikimit hapėsinor, Dardan Gashi.

 Nė ceremoninė e hapjes zyrtare tė Samitit morėn pjesė udhėheqės tė vendeve tė ndryshme tė botės, nė mesin e tė cilėve, presidenti i Francės, Francois Hollande, Presidentja e Argjentinės Cristina Kirchner, presidenti i Islandės Olafur Ragnar Grimsson, mbretėresha e Jordanisė Rania Al Abdullah, kryeministri i Malit tė Zi, Milo Gjukanoviq dhe personalitete tė tjera tė larta botėrore.

 Gjatė punimeve tė Samitit, Presidentja Jahjaga, zhvilloi takim miqėsor me Presidentin e Francės, Francois Hollande.

 Presidentja e Kosovės pati njė takim tė veēante me Mbretėreshėn Rania Al Abdullah tė Mbretėrisė Hashimite tė Jordanis, si dhe pati njė takim me kryeministrin ne Republikės sė Malit tė Zi Milo Gjukanoviq.

Samiti Botėror qė po zhvillohet nė Abu Dhabi trajton ēėshtjen e energjisė  dhe tė ujit me qėllim tė sigurimit tė pėrparimit dhe mirėqenies njerėzore.

n.n.15.01.2013/15:17

Ku pe e sheh, si po e sheh ti fyrjën e popullit rexhep bruksel.Shkrimët nuk janë për gjithëkend.Ato janë më i lëxue e me ditë më i kuptue.

rexhep bruksel15.01.2013/14:49

o ti me nofken n n.mos e fyej popullin nčse ke nostalgji pčr milloshin dčrgoja familjes tčndč,sa pčr presidenten kjo pik sč pari se meriton tč quhet e tillč sepse populli nuk e ka zgjedh dhe kjo nuk mund tč thirret nč emčr tč popullit.kurse ty personalisht po tč kčshilloj mčsim shkrim lexim para se ta fyesh popullin dhe pikčrisht falč tipave si ti ky vend nuk po sheh dritč nuk na duhen sahanlčpirčs si ti, por kritikč sa mč shumč nč mynyrč qč vendi tč ec pčrpara.

Nina15.01.2013/14:40

Valla bre ingja Atifete nuk le kund pa i fut hundet! Po c'kerkon ti ne Samitin Boteror të Energjise?Neve na ka kapluar terri me te madhe e ti po merre pjese neper samite.Vec nese ke shkuar me i hulumtu mundesite se si me e shite KEKun?S

peja15.01.2013/14:40

aaaaaaa mbreteresha Rania asht femer e bukur edhe moderne shume e sjellshme.nene e kater femijve dhe ka pas nje intervenim ne zemer po tash eshte mire e meriton nje like

n.n.15.01.2013/14:33

Milët i poshtër jemi.Kurkush për ne nuk është i mirë,edhe nese zhdryp prej qiëlli do ta poshtrojmë.Në vënd krenarie,sepse për hërë të parë në historinë tonë po prezentohët një Presidente që e përfaçson kosovën.O milët i keq vëtëm më ju ngjallë milloshin sepse për në kosovarët ska njeri të mirë o milët vëtedisohu një hërë e përgjithmon është Presidentja e jonë e kosovës e mirë a e keqe e kosovës.o milët që nuk e dinë askush në botë se kush jemi,çka jemi o milët.Unë përsonalisht jamë shumë i lumtur kur e shohë në mesin e njerzëve të medhënjë.o milët i keq.Sepse kushë do që te vjen në kosovë President e kryeminister ka me qenë i keq,se neve nuk e dinë as bota kush jemi dhë çfare jemi o milët.Për hërë të parë o milët e kemi Krytarin tonë të shtetit e Kryeministrin o milët e policinë e ushtrinë o milet,tani i kemi edhe ambasadorët o milët i keq.Për hërë të parë o milët,o milët i keq.Nuk është kosova sot krejt zi o milët,dje ishim ne shkeni o milët.Sot jemi në Liri e Pavarësi o milët i keq.

rexhep bruksel15.01.2013/14:31

nč kosovč qytetarčt qdo dit ballafaqohen me problemet e rrymes qč nuk ka,kurse kjo shkon nč njč far forumi pčr energjinč e sč ardhmes.nuk e di si ka pas ftyrč tč shkojč atje,mč e rruges do tč kishte qenč qč nč vend tč bčjnč diqka nč mynyrč qč mos tč ket ndčrprerje tč rrymes se sa tč shkohet atje e tč pčrqeshemi edhe mč shumč nga tč huajt.

realosi15.01.2013/13:28

per tere respektin per shtetin tone dhe presidenten, por
te jemi pakes ma real a eshte kosova si shtet i tille i rendesishem politikisht, ekonomikisht etj.. qe se pari te merre pjse ne nje konference te tille dhe qe te jemi ne nje rend me shtetet e forta si franca etj...!!!

Shqiptari15.01.2013/13:24

Oh kjo mbretëreshë Rania o cfarë cope të koka.

Delija15.01.2013/12:39

Kjo eshte imazhi i KosovesLum ne qe e kemi.

Besa15.01.2013/12:17

Oh ani kqyre Atifeten me Princess Rania.