“Iliricum A”: Zyrtarë të MPB-së kanë kërkuar ryshfet (video)

Publikuar: 13.01.2013 - 20:48

Prishtinė, 13 janar - Njė nga kriteret e BE-sė pėr liberalizimin e vizave pėr kosovarėt ėshtė riatdhesimi i shtetasve tonė pa status, tė cilėt jetojnė nė shtete tė Perėndimit.

Ky proces vazhdimisht ka kaluar me probleme nė sistemimin e tyre.

Pėr kėtė Qeveria e Kosovės kishte alokuar njė fond dhe ka kontraktuar disa kompani qė tė merren me akomodimin e kėtyre qytetarėve, por kontratat e dhėna nuk kanė kaluar pa probleme.

Njė nga kėto kompani e kontraktuar nga MPB-ja, e cila merret me sistemimin e tyre nėpėr shtėpi, ka qenė edhe “Iliricum.A”, pronari i sė cilės ka qenė pre e shantazheve dhe e kėrcėnimeve.

Rexhep Krasniqi, pronar i kėsaj kompanie, ka thėnė se ai gjatė gjithė kohės ka qenė i kėrcėnuar me ndėrprerje tė kontratės nėse nuk jep ryshfet.

Pėr kėto kėrcėnime Krasniqi pretendon se ka mbi 10 orė incizime, nė tė cilat janė tė implikuar zyrtarė tė Ministrisė sė Brendshme.

Ministri Rexhepi nėpėrmjet telefonit i ka thėnė KTV-sė se pėr kėtė temė duhet tė komunikohet me sekretarin e pėrgjithshėm tė Ministrisė. KTV-ja ka provuar tė vinte kontakt me tė, por ka qenė e pamundur.

E, Tomė Gashi, avokat i Rexhep Krasniqit, ka thėnė se tė dhėnat i janė  dėrguar prokurorisė,  pėrkatėsisht Drita Hajdarit pėr t’i ofruar asaj incizimet ku protagonistė janė zyrtarė tė lartė.

Mirėpo, kėto incizime, sipas Gashit,  nuk i kanė mjaftuar prokurores pėr tė ndėrmarrė ndonjė veprim.

Drita Hajdari, nė anėn tjetėr, e kontaktuar nga Kohavisioni, ka mohuar kategorikisht se kėto dėshmi kanė humbur. Sipas saj, ato tė dhėna ekzistojnė dhe ato ia ka dorėzuar Prokurorisė Komunale dhe, sipas saj, bazuar nė ato prova ėshtė arrestuar Jeton Veliaj.

Prokuroria kishte realizuar njė simulim ku Jeton Veliu, punonjės nė MPB, ėshtė arrestuar nė momentin qė po i merrte 400 euro nga Rexhep Krasniqi.

Kompanisė “Iliricum.A” qė nga qershori i vjetėm i ėshtė ndėrprerė kontrata me Ministrinė e Brendshme, pa kurrfarė paralajmėrimi nga kjo e fundit.

hashim14.01.2013/12:49

E MORE POPULL NEVE MA MIR NA BJEN MU DORZU SE KOT E KEMI E KOT ESHT ME PAS FAKTE SE DEJ SA TE JAN KTA NE PUSHTET ZOR E KEM MARRE PER KTA NJERZ QE E UDHEHEQIN POPULLIN ME VOTA TE VJEDHUR E NJERZ PA SHKOLL KATASTROF

Nazim Haxha14.01.2013/10:30

Neve nuk na duhen armiq te tjere.Kemi na ata ne rradhet tona sa te doni.Ne qeveri,gjyq,polici.Nevet eshte Serbia lule e drite ne krahasim me keta bandit.Nuk eshte cudi qe bota nuk na don.

femka14.01.2013/09:40

More Bajram po te dalin "plloqkat" perdite. As doreheqja tash sta lane fytyren.

Besnik Mitrovica14.01.2013/08:25

Gjerat qe po ndodhin ne Kosov jan turpsi se nivelit mate lart.

Ne piken e par esht Poplli fajtor, qe nuk organizohen sbashku para MPBsë, me kerku dorheqjen e Bajram Regjepit.
Por kjo esht vetem edhe nje deshmi me teper, se qfar Poplli naiv kemi!

dren13.01.2013/22:59

ty hallall te qofte per guximin qytetar per te denoncu krimin e pushtetareve ne pushtet, po kjo nuk mjafton perderisa prokuroret jane te lidhur me krimin ne shtet e disave u mungon guximi qytetar

artan13.01.2013/22:45

ooooo tmerr o tmerr na rjepen bre.e penzioneret e shkret me 40 euro,spitalet para falimentimit,ekonomia e shkaterrume,populli i uritur,arsimi ne nivel alarmant,krimi i organizuar,ooo zot o zot edhe qka tjeter iu ka mbet me na bo. folniiiiiiiiiiiiiiiii oooooo njerez,reagoni oooooooooo njerez se na shkaterruan jeten.

shaban13.01.2013/22:43

Qka te thuash ?Argumente ki e asgja smund te beshe

ademi13.01.2013/21:49

ne nje shtet normal komplet kjo qeveri kriminele duhet te jet ne burg

A.Mustafa13.01.2013/21:23

E more bajram rexhepi qysh nuk po te vjene marre me dal para popullit. Turp turp turp turp turp

Uka13.01.2013/21:19

Posht pushteti i korruptuar. Populli duhet te ngrihet ne kemb, nqs nuk s'paku ka dorheqje te B. Rexhepit dhe kompanis