Forcë e policisë kundër protestuesve gjakovarë

Publikuar: 06.01.2013 - 12:17

Gjakovė, 6 janar –  (E plotėsuar) Policia lokale e Gjakovės ka pėrdorur forcėn pėr tė larguar njė grup tė qytetarėve, tė cilėt qė nga mėngjesi kishin zėnė dyert e kishės ortodokse nė Gjakovė.
Njė grup prej mbi 20 vetave, qė ka qenė  kryesisht nėna qė kanė humbur mė tė dashurit e tyre gjatė luftės sė fundit, tė cilave i janė bashkuar edhe pjesėtar tė lėvizjės “Vetėvendosja”, me kėtė akt po kundėrshtonin e ardhjen e  serbėve, tė cilėt tė dielėn kanė ardhur pėr tė shėnuar krishtlindjet ortodokse. Protestuesit  kanė qėndruar para dyerve tė kishės prej orės 7.30 tė mėngjesit.
Fėllėnza Bunjaku, njė nėnė qė ka tė humbur tė birin dhe bashkėshortin, tha se ka dalur pėr tė kundėrshtuar ardhjen e serbėve, pasi sipas saj tė gjithė kėta janė fajtor. “Jam nėnė qė ma kanė marrė burrin dhe djalin nė qorapa prej shtėpisė  E krejt kėta janė fajtor. “Ne kemi dalė qė kėta tė mos vijnė kėtu, kėta janė ata qė na kanė ndėrruar jetėn pėr  2 minuta e  pėr 360 shkallė”, ka thėnė Bunjaku tė dielėn.
Ndėrsa  Pranvera Sharani  qė po ashtu ka tė afėrm tė  humbur gjatė luftės sė fundit, tha se serbėt nuk kanė tė drejt tė vijnė nė Gjakovė. “Le tė din  serbet se kėtu nuk kanė vend, sepse njė grusht njerėz na kanė ērregulluar jetėn. Na kanė shkatėrrua, le tė marrin vesh  kėtė edhe institucionet se nuk po lodhet askush pėr askėnd”, ka thėnė ndėr tė tjera  Sharani.
Policia  pas orės 8.00 ka nisur tė  negocioj me protestuesit, nė mėnyrė qė ata tė largohen. Mirėpo nuk ka pasur sukses.
Kristė Gjokaj, komandant i stacionit policor nė Gjakovė u tha nėnave dhe protestuesve tė tjerė, se edhe pse i kuptojnė shqetėsimet e tyre, kjo formė e tė vepruarit ėshtė antiligjore.
“Ne kemi institucionet tona qė duhet tė merren me ta, ata janė tė autorizuar. Kjo nuk ėshtė formė e mirė,  bllokim i rrugėve dhe hyrjeve duhet tė lirohet”u tha ai protesutesve.
Por disa minuta para se njė autobus me refugjatė nga Serbia tė futet nė kishėn ortodokse, nė  qendėr tė Gjakovės, rreth orės 10.20 minuta, policia lokale ka pėrdorur forcėn pėr tė larguar protestuesit, pasi nuk kanė mundur tė bind protestuesit tė largohen  me dėshirė.
Disa prej tyre pasi janė ngrehur  zvarrė,  dy  janė arrestuar, por janė liruar pak mė vonė. Mimoza Shala nga lėvizja “Vetėvendosje” e  cila i ėshtė bashkuar kėsaj proteste, tha se   kjo vizitė  ka qenė  politike e jo fetare.
Ndėrsa duke u ndėrlidhur me reagimin e policisė,  Shala tha se “asnjė herė nė jetėn time nuk jam ndier mė e fyer se sa sot”.
“Reagimi i policisė  ėshtė nė mbrojtje tė serbėve duke dhunuar qytetarin tonė. E pat edhe vet, i zvarritėn nėnat, tė cilat kanė dhimbjet e tyre”’, k thėnė ndėr tė tjera ajo.
Megjithatė  nėn pėrcjelljen e forcave tė policisė, njė autobus me serb  ka arritur qė tė futet nė kishėn ortodokse pėr tė kryer ritin fetar me rastin e krishtlindjeve.
Gjokica Stanojeviq, njė nga udhėheqėsit e dhunshėm tė komunės sė Gjakovės, i cili ka qenė edhe udhėheqės i kėsaj vizite, duke ju pėrgjigjur mediave lidhur me kėtė vizitė, ka falėnderuar ata qė kanė mundėsuar kėtė vizitė.  “Kjo ėshtė njė festė fetare, e ne lutemi pėr tė falur mėkatet. Nė kėtė mes ka pasur shumė mėkate, por mendoj se duhet tė shikohet nga e ardhmja dhe pajtimi i ri, jeta vazhdon.  Ai i cili ka bėrė diēka duhet tė pėrgjigjet para Zotit dhe njerėzve. Pėr ēdo viktimė ėshtė dhimbje, pavarėsisht a janė serbė apo shqiptarė”, ka thėnė Stanojeviq.
Emri i Stanojeviq ka qenė pjesė e emrave tė pankartave  qė tė dielen protestuesit kanė mbajtur nė duar si tė akuzuar pėr krime kundėr popullatės civile.

llaskarca07.01.2013/07:28

Źshtë e pa kuptimtë që të gjith politikanët kosovar ti llogarisim si naiv jo kombëtare të papjekur,apo ku ta di unë se cfar,por me veprat që po i bajnë fatkeqsisht po e dëshmojnë një gjë të tillë.Kta jaranat që po vijnë prej sërbije që të festojnë për masakrat që i kan ba popullatës shqiptare së pari duhet që të distancoheshin plotësisht nga e kaluara,dhe pastaj të kërkonin leje për një ardhje në kosovë,sepse ashtu e kërkon rendi shtëpiak.Po cka ndodh me politikën tonë shqiptare ata skan cfar tu bëjnë sërbve,dhe në vend të tyre i dumllojnë shqiptarët ashtu si në kohën e milloshevicit,ja kështu ështe e verteta jonë.

Hajrullah 07.01.2013/07:21

Po edhe keta protestus me dite që policia e shkjaut ju del ne prite ishin ik si pulat pa kry .

rita kurhasku06.01.2013/22:40

Turp para botes e cila na shikon se qfar policie kemi .
Te mjera ato nena te cilat perjetuan sot edhe nje dhune nga policia e jone e udhehequr nga Bajram Rexhepi

rita kurhasku06.01.2013/22:34

turp i botes krejt bota o ka kesh me ne

artan06.01.2013/21:11

Qfar turpi ne qfar situate ka ardh populli Kosoves, po dy nga keta policet qe doken ne foto kane qene bashkpuntor te serbis para luftes d.m.th ende duke zhvilluar aktivitetin e vet...TURPI esht ky se brina nuk ka.

Driton Bakija Gjakove06.01.2013/21:02

Te lumte ,Vetevendosoje.

Jakovars06.01.2013/20:50

Policise Kosovare po ju duket pak ajo qe na ka bere shkjau e tash keta "tanet" duhet ta vazhdojne punen e shkijeve qe e kane lene per gjysem ACAB

gjakovari06.01.2013/20:01

meshoni meshoni se keta jane shqipetar,eh trima.Shkoni ne ju majt ne Mitrovoce e tragoni forcen.

isufi06.01.2013/19:46

kso skena policija e kosoves i ban veq ndaj shqipterve

sadam hussein06.01.2013/19:05

shkoni rrehni shkit ne mitrovic nja majt

Ujku06.01.2013/17:14

Po pse kjo Polici e Tradhtarit Thaci spo liron Rruget ne Veri,mbase qenka joligjore bllokimi i rruges.
Ne kosove po zhvillohet Politika e Milloshevicit vetem tani nga Thaci.