Brukseli mendon të propozojë diçka për veriun e Kosovës

Publikuar: 05.01.2013 - 15:56

Prishtinė, 5 janar - BE-ja po synon ta zgjidhė ēėshtjen e veriut duke iu ofruar komunave tė pjesės veriore tė vendit mundėsinė e anėtarėsimit nė mekanizma evropianė, qė kanė tė bėjnė me qeverisjen lokale dhe rajonale. Propozimi i Brukselit do t’iu prezantohet palėve kėtė muaj, kur tė takohen kryeministrat Thaēi dhe Daēiq.

Burime tė gazetės Express bėjnė tė ditur se Catherine Ashton mund ta hedhė nė tryezė njė propozim me tė cilin synohet tė gjendet njė zgjidhje pėr situatėn nė pjesėn veriore.

Merret vesh se Brukseli ka nė propozim kėtė ēėshtje qė ėshtė hartuar nga njė diplomat evropian, qė ėshtė i angazhuar direkt nė procesin e bisedimeve Kosovė-Serbi.

Sipas kėtij propozimi, komunave veriore iu ofrohet anėtarėsim nė mekanizma specifikė evropianė qė promovojnė bashkėpunimin komunal dhe rajonal e nė tė cilėt kryesisht anėtarėsohen asociacionet e komunave.

Siē dihet njė mekanizėm i tillė ėshtė Kėshilli i Komunave dhe Rajoneve Evropiane, qė ėshtė organizata mė e madhe e qeverive lokale dhe rajonale nė kontinentin tonė.

Sipas kėtyre burimeve, propozimi i tillė nuk tejkalon Pakon e Ahtisaarit, e cila lejon bashkėpunimin direkt tė komunave me shumicė serbe me Serbinė.

tupalla06.01.2013/20:26

Me sjelljet e derisotme po ridëshmohet sa e sa herë, se Evropa në raport me shqiptarët, ishte dhe mbetet po ajo shpirt katilja e vjetër, e gatshme për të na shfrytëzuar si monetë për kusuritje dhe për të na copëtuar Vatanin për interesat e saj!

Shoku06.01.2013/11:57

Nuk e kan interesin vetem te shqiptart ata.Mos u quditni.Na po presim prej Brukselit ndihme a vet Brukseli eshte i ndare ne dy zona,flamane e Valone.

Agimi06.01.2013/11:17

Veriu i Kosoves do te i ndahet ndikimit te Prishtines ne menyre analoge si Kosova ndaj Beogradit. Edhe deklarata e Sparkes se 95 perqind atje jane serb shkon ne favor te kesaj zgjidhjeje, pavaressht a na pelqen neve apo jo. Po jetesohet teoria e Patriarkut serb Sava se livadhi eshte i atij qe i kullosin delet ne te. Nese veriu merret ne perkujdesje te EU, do te i marrim lakmi asaj pjese ashtu si na merrnin lakmi serbet neve pas vitit 1999.

mini06.01.2013/10:33

baroneshes ashton duhet mi tregue se ajo bosoj se ka nevoje me dijte se mitrovia asht nje dhe aeshte e kosoves . Nese serbet qe jane shume pak nese deshirojne me ndejte ne kosove munden e nese jo atehere si tju pelqen serbija kerkush nuk ka te drejte mi pengue me shkue ne serbi. Ju lutem mos i perzini tokat shqiptare si psh ne luginen e presheves ne Maqedoni apo ne ulqin sepse ato jane dhe kane qene toka shqiptare dhe nuk kembehen me toka shqiptare sepse evropa dhe bota e jashtme gjithmon ka mbrojte serbine . Mos te pranohet ne bisedime qka tju thot baronesha ashton por te pranoht realiteti kosovar.KOSOVA ESHTE E PANDAME SEPSE ESHTE TERITOR SHQIPTAR

karagjozi05.01.2013/21:37

Po BEja,duhet menduar mir se qka te vendos per komunat me shumic serbe ne kosov,duhet te veproj njejt edhe me komunat me shumic shqipetare ne serbi.

Bucki05.01.2013/21:07

Le te jete propozim i njejt edhe per shqiptaret ne SerbiPreshev,Medvegj,Bujanovc ose edhe ata te marrin pjese ne bisedime.Se Evropa na ka coptuar tashe na ka pranuar ta kemi friken se te gatshem jane edhe per te na tradhtuar pa pjesmarrjen e SHBAte asnji mosmarrveshtje.

Melo05.01.2013/18:00

Gjithenje,kosova ua ka pa sherrin lordeve Anglez,ndaj edhe tash nuk do te kalojme me mire,se udheheqja e dhuneshme e kosoves,nuke din me MIRE!!!

mergimtari05.01.2013/17:04

e per shqiptaret e kosoves lidore qa dot afrosh eshton duhet ti ken te dreitat e nijetjta si serrbet ne kosov ashu dhe shqiptaret nrse duhet biseduar per diqka te till edhe pla kosovare duhet then te njejten gje per kosoven lidore

na lodhet mo05.01.2013/16:25

o veq propozoni se thaqi per 2 sekonda i pranon

Barani05.01.2013/16:12

Asekushe mose te jetone ne iluzione qe do te zgjedhete diqka e qendrushme me keto bisedime. Veteme do komplikohene edhe me tepere gjerate. Bisedimet ne mese Kosovese dhe Serbise duhete te zhvillohene si DY Shtete e keto jane humbje kohe. Gjithashtu Pakoja e Ahtisarite vetem i komplikone gjerate dhe populli do te vune me tepere si ne Shqipetare ashtu edhe Serbet. Ju Pershendese.

sala05.01.2013/16:05

mire e kane ata te BEse se vetem shqiptaret i hane keto fore po se din qe kane pune me shkie qe ta sjellin e ta pshtjellin e pa fitu dicka prej ketyre bisedimeve nuk e lane.Shqiptaret jane besnik e shkit jane tradhtare dhe mashtrues ketu vetem SHBAja mund te jete garantuese e forte ndryshe si besohet askujt ma