Edhe Jahjaga e Krasniqi urojnë besimtarët ortodoksë

Publikuar: 05.01.2013 - 14:19

Prishtinė, 5 janar - Me rastin e Krishtlindjeve ortodokse, presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga ka uruar tė gjithė besimtarėt ortodoksė dhe qytetarėt e vendit.
“Festa e Krishtlindjes ėshtė njė ditė e veēantė pėr besimtarėt ortodoksė. Ajo bart me vete porosinė pėr paqen, harmoninė, respektin dhe besimin nė njėri-tjetrin”, thuhet pos tjerash nė mesazhin e presidentes Jahjaga.
Mė tutje, ajo uron qė “kėtė ditė tė shėnuar pėr ju, ta kaloni me njerėzit tuaj tė dashur. Uroj qė kjo ditė tė shėrbejė si rast pėr tė shtuar respektin mes tė gjithė qytetarėve, pėr tė vepruar pėr njė tė nesėrme edhe mė tė mirė pėr tė gjithė”.
Mesazh urimi pėr besimtarėt ortodoks nė vendin tonė ka dėrguar edhe kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, i cili u dėshiron besimtarėve tė jetojnė gjithmonė nė paqe, tolerancė ndėrnjerėzore, mbarėsi, begati dhe nė harmoni.
“Le tė jetė kjo ditė frymėzuese pėr  besim mė tė madh te Zoti, le tė jetė motiv shtesė pėr tė shpalosur ndjenjat e dashurisė ndaj njėri-tjetrit, tė respektit ndaj mendimeve e besimeve tė ndryshme nė Republikėn e Kosovės”, thuhet nė mesazhin e Krasniqit.