Shoqëria civile: Presidentja Jahjaga duhet të japë dorëheqje

Publikuar: 25.12.2012 - 17:59

Prishtinė, 25 dhjetor - Presidentja Atifete Jahjaga duhet tė japė dorėheqje si akt moral nė mėnyrė qė t’i pėrmbahej marrėveshjes qė e zgjodhi atė, vlerėson shoqėria civile. Ata thonė se nė kėtė rast po mungon presioni i shtuar ndėrkombėtar dhe si fajtorė pėr kėtė ngecje i shohin dy liderėt politikė, Hashim Thaēi e Isa Mustafa, raporton KTV.

Emri i saj doli nga zarfi dhe atė pėr ta udhėhequr vendin pėr njė periudhė jo mė tė gjatė se njėvjeēare, sa pėr ta nxjerrė vendin nga ngėrēi politik.

Presidentja Atifete Jahjaga ėshtė rehatuar nė postin e tė parės sė shtetit, ajo nuk e ka ndėrmend tė japė dorėheqje pavarėsisht thirrjeve qė vijnė nga vetė ata qė e emėruan.

Por shoqėria civile mendon se zgjidhja e vetme do tė jetė presioni i shtuar ndėrkombėtar, derisa akuzojnė partitė politike pėr mungesė vullneti pėr t’iu pėrmbajtur marrėveshjes politike qė zgjodhėn Jahjagėn si presidente.

Ardian Arifaj nga KIPRED-i ka thėnė se asnjėra parti nuk ka treguar interes qė marrėveshja tė respektohet plotėsisht.

Ndėrkohė Avni Zogiani nga Ēohu zvarritjen e procesit pėr pėrgatitjen e vendit pėr zgjedhjet e ardhshme e lidh me mungesėn e presionit ndėrkombėtar.

Driton Selmanaj nga KDI-ja thotė se partitė politike duhet tė largohen nga barrikadimi i tyre nė pozicione tė ngurta.

Ai thotė se nė Kosovė duhet tė krijohet njė standard, ku marrėveshjet politike respektohen, ndėrsa fajin kryesor e hedh te Thaēi e Mustafa.

Atifete Jahjaga nga Policia e Kosovės u bė presidente e vendit nė bazė tė marrėveshjes sė fillim vitit tė 2011-ės tė lidhur ndėrmjet liderėve tė PDK-sė, LDK-sė dhe AKR-sė, e tė ndėrmjetėsuar nga ish-ambasadori amerikan nė Prishtinė, Cristofer Dell.

Marrėveshja mė pas ishte fuqizuar edhe me miratimin e njė rezolute nga Kuvendi, me anė tė cilės u krijuan dy komisione parlamentare ai pėr ndryshimin e kushtetutės dhe reformės zgjedhore, nė mėnyrė qė vendi tė shkonte nė zgjedhje brenda 6 muajsh pas ndryshimeve.

Por Kushtetuesja vlerėsoi se Jahjaga mund tė vazhdojė tė qėndrojė nė postin e presidentes, pasi qė ajo ishte zgjedhur me votat e deputetėve pėr njė mandat 5-vjeēar.

melot26.12.2012/11:23

edhe kta ne qitshin tani mos vet per kosov tani veq rrnofshin hajnat

mimi26.12.2012/07:50

Pse more me dhan dorheqje a spo e shihni se qfar kapitali 200kg.

Zana26.12.2012/06:47

Kush po e perfaqeson shoqerine civile... secili u qu qef per veti me fol ne emer te popullit... ?????!!!!

Visar25.12.2012/21:57

Ju shoqeria civile qe po i thoni vetit, ju duhet me ba presion edhe media nese vertete ka fakte qe ajo nuk mund te vazhdoje te qendroje ne pushtet. Nuk e di qysh spo ju vjen marre me than mungon presioni ndrekombtare

xhema25.12.2012/21:19

o shqiptar nuk ka faj presidentja...po na vet shiptartk kemi faje...pse nuk qohemi ne emos me lan zojen atifete me hy ne zyre hiq..e mos me mujt ajo me punue ma.me ju bashkangjit demostratav kunder bacit hashim thaqi i cili e perkrah presidenten e cila ja shpetoj qeverin permes marveshjes..per sa ne te shuajm ska nevoj ajo me dhan dorheqje..bile me plot te drejt thote se e perfatsoj popullin sepse populli po flen...un mendoj keshtu

Hasani25.12.2012/18:32

Cfare Banana Republike jemi! Nuk mundemi asnje pune me e kry pa 'presion nderkombetar'! TURP!

AGIM KAMBERI25.12.2012/18:28

Jo, ajo nuk duhet të japë dorëheqje, ASAJ I SKASON MANDATI NË MOMENTIN QË E KA PËRCAKTUAR MARRËVESHJA TRIPALËSHE DHE NUK KA PSE TË JAPË DORËHEQJE.

llaki25.12.2012/18:24

nuk edi qka po pret mu.ani kur po thot i pefatsoj qytetaret pse po rren qytetaret nuk te kan zgjedhur.jep ndorheqje dhe kandido e panvaru.se kesaj politike duhet ti vjen fundi se boll mu.dot vjen dita kamu bo si ne libi.egjipt.apo siri se poplli veq esht ka kshyr deri sa po ju zgjat

leka25.12.2012/18:21

Jo vetem presidentja por edhe qeveria e tera dhe te shkohet ne zgjedhje te parakoheshme,mjafte me genjeshtra ,shantazhe,primitivizma e shume te liga tjera...

llaskarca25.12.2012/18:20

OOO te na shqiptarët mos ardhsh në pozitë,se ska birë nëne që mundë ta hjek dikush,prandaj e pacim për jetë,e me shëndet se ajo ka me mbet deri sa të bëhen disa turbullira reth postit të sajë.

toni25.12.2012/18:18

se di se qka ka bo deri tash ,kosoves i vyjn lider te paSTER JO TE KOROPTUM KREJT MAFIJASH NA KALLEN POPULLIN TY E VJEDH