Prizren: Thaçi kritikon qasjen e Serbisë ndaj dialogut

Publikuar: 22.12.2012 - 18:19

Prizren, 22 dhjetor – Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tė shtunėn ka shprehur bindjen se platforma e Serbisė pėr bisedimet me Kosovėn nuk meriton vėmendje tė madhe, meqė ajo ėshtė e dėshtuar njėjtė sikurse planet e mėhershme tė Beogradit pėr kontroll mbi Prishtinėn. Para anėtarėve tė partisė sė vet ai ka pranuar se ka shqetėsime e zhurmė publike rreth projektit tė fundit tė Serbisė, i cili sipas tij nuk do tė jetė jetėgjatė dhe do tė myket nė sirtarėt e vet Beogradit.

"Ky projekt i Nikoliqit do tė mbetet nė sirtarėt e Beogradit dhe aty do tė myket nė perspektivėn evropiane tė Kosovės e tė rajonit...Ky ėshtė njė vullnet i Beogradit i mbrapshtė, ėshtė njė hap prapa i Beogradit nė ēėshtjen qė e kemi nisur pėr vendosjen e fqinjėsisė sė mirė. Prandaj, qėndrimi i Republikės sė Kosovės ėshtė i qartė se ai dokument i Nikoliqit nuk do ta ketė asnjė vlerė pėr as pėr Kosovėn, as pėr BE-nė, NATO-n apo ShBA-tė, sepse qėndrimi ynė ėshtė i konsultuar me bashkėsinė ndėrkombėtare", ka thėnė Thaēi.

Ai ka vlerėsuar se nuk duhet pasur dilema nė kėtė drejtim, meqė mė e rėndėsishmja ėshtė konsolidimi i shtetėsisė dhe demokracisė sė Kosovės.

"E di se ėshtė preokupim dhe shqetėsim i juaji dhe e di qė ėshtė bėrė mė shumė zhurmė sesa qė meriton plani i Serbisė pėr Kosovėn. Ju ftoj qė mos t'i kushtojmė shumė rėndėsi zhurmės sė Beogradit por tė ndėrtojmė realitetin e Kosovės sė pavarur dhe sovrane, ashtu siē po e bėjmė...", ka thėnė Thaēi, gjatė fjalimit para anėtarėve tė Kuvendit tė degės sė PDK-sė.

Ai ka garantuar bashkė partiakėt dhe qytetarėt e vendit se platforma serbe do tė dėshtoj bashkė me ideatorin e saj, Tomislav Nikoliq.

"Ashtu siē kanė dėshtuar elaboratet e Grashaninit nė shek XIX, Pashiqit e Karagjorgjeviqit, Cubrilloviēit e Andriqit, projektet e komunistėve jugosllavė nė krye me Rankoviqin, platforma e vitit 1986 e Akademisė serbe, ashtu siē ka dėshtuar Milosheviqi, qė kaloi edhe nė pėrmasa gjenocidi, siē ka dėshtuar babai i kėsaj platforme dhe babai i Nikoliqit, Shesheli, ashtu do tė dėshtoj edhe Nikoliqi", ka deklaruar Thaēi.

 

beka ger23.12.2012/11:04

thaqi ke hy ne bisedime pa e pyt popullin pa u zgjidh disa probleme se esht dasht me kushtzu serbin ne disa raste se kemi pas shum shanca te mira mirpo ti dashte me bisedu e me then se ti e zgjodhe problemin e Ks me ser por ke hy e ke mbet dil vet ne krye kesaj pune dot denohesh nga populli

skender morina23.12.2012/06:58

serbia po tenton gjithsesi autonomi me marr mitrovicen dhe do pjes te teritorit te kosoves por neve duhet me punue shum me kercenu me ne fun ishpallim luft serbis e i bashkojm trojet shqiptarese jemi afer10 miljun shqiptar prej tana trojeve te globit ton na ndihmo ramush dha kryeminister thaqi bashkohuni sod ose kurr boll kemi vujt dhe neve jemi njeri sikur popujt tjer qe ikan te gjitha te drejtate barabarta me fat mir u pafshim..

mortja te marrte Hashko22.12.2012/23:13

Nese nuk gaboi je ti Taci ai qe para ca kohesh thuajshe qe nuk do kete asnjeher dialog politik pervec se atije teknike. Por ja qe tash gjindemi ne nje dialog politik, pra zt.kryemutnister Taci ti genjeve si shume here tjera., dhe tash mendon qe ne duhet te i besojme prape nje mashtruesi dilitant sic jeni ti. Je thjesht nje njeri i neveritshem dhe e keqja e Kosoves, pra luse Zotin qe sa me pare te te largoje pergjithmon, coft edhe me eliminimin tend fizik,..ashtu do te ishte me se miri sepse ti dhe klika jote ... keni shume gjynahe per te la.

fatmir gjermani22.12.2012/22:08

O zoteri besimin nuk ta ka dhen populli per hajni,kriminalitet,zhantazh?Pse a po mendon qe ndokush te beson tash,ndoshta vetem ata Selakat e te pashkulluar e tu,qe i ki perreth vetes e qe jav ke dhene ndonje pjate ta lepijn nga pasuria e Popullit.Ku thua qe jeni Ekip i mire i Qeveris aty ja qellon se ma te pashkolluar e ma te paskrupellt dhe Shembullin e te keqes ne Histori do te mbeteni.ne cilin Shtet nuk dihen se si jane Vrar mbi 1000 intelektual,vetem e vetem se nuk kan qene te mendimit si ju,dyshoj qe ne shtetet e Afrikes.Po qfare Qeverie jeni ju kur me gjuhen tende te felliqur popullin e quan ... ..