Së pari të filtrohet AKI-ja, pastaj Policia

Publikuar: 22.12.2012 - 09:13

Prishtinė, 22 dhjetor - Komisioni Parlamentar pėr Punė tė Brendshme dhe Siguri do tė kėrkojė llogari nga Policia e Kosovės pėr procesin e verifikimit. Ky komision ėshtė informuar tek tė premten nga “Koha Ditore” se AKI-ja ka nisur verifikimin e pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės.

Njėri prej anėtarėve tė kėtij komisioni, Rexhep Selimi ka thėnė se fillimisht duhet qė ky proces t’i bėhet AKI-sė e pastaj organizatave tė tjera. Ai ka thėnė se nė AKI ka njerėz qė punojnė edhe pėr organizata tė tjera, siē ėshtė SHIK-ku, derisa ka shprehur drojėn se nė Polici mund tė ketė eliminime.

Sipas deputetit Selimi, brenda AKI-sė ka njerėz tė paligjshėm, tė paverifikuar dhe, siē ka thėnė ai, pėrfundimisht ata nuk mund ta bėjnė verifikimin e personelit tė njė organizate tjetėr.

Organizata e parė qė kėrkohet t’i nėnshtrohet procesit tė verifikimit ėshtė Policia e Kosovės. 

Selimi ka thėnė se ky proces po bėhet nė kohėn e gradimeve nė Polici e po kėshtu ka pėr qėllim eliminime dhe diferencime tė pjesėtarėve tė Policisė. 

Sa qytetarė pritet t’i nėnshtrohen kėtij verifikimi, cilat tė dhėna personale do tė mblidhen, kush do ta udhėheqė kėtė proces dhe si e nga kush do tė mbikėqyret, kush pos Selimit tė Vetėvendosjes pohon se nė AKI ka njerėz tė infiltruar tė SHIK-ut, gjė qė nuk e pėrjashton as Bekim Haxhiu i PDK-sė, e shumė e shumė tė tjrra mund t’i gjeni nė shkrimin e botuar nė numrin e sotėm tė Gazetės Koha Ditore.   

miku23.12.2012/08:49

Miresevjen diferencimi ideopolitik ,i nje kohe te kaluar , tash i aktualizuar ,si ne Kohen e Enver Hoxhes .Tash secili do te akuzoj secilin ,per perfitime personale ,partiake e politikoditore.Kjo eshte gjeja me e keqe qe mund ti ndodhë Kosoves.Po i bej nje pyetje vetvetes,se ske kuj i drejtohesh ,po zyrtaret e AKI kush i verifikon????? Haj medet haj per ne e kete popull ,po kurr nuk ju nda gazepi.

polici,nga ferizaj23.12.2012/08:04

rexhep selimi,ti ke qene kordinator,i emruar nga qeverija e perkohshme per formimin e policise.gjysma e policise,sipas marreveshjes se thaqit me klarkun eshte dashte te jene pjestare te uck,te cilet do te izgjedhesh ti.... por ti i zgjodhe njerezit me kriterin e 1000 markave.sa pare i kerkove shaban viqes,qe te i lirohet prona e uzurpuar nga njerezit e tu ne ferizaj........ 250.000euro,dihet.

besim hyseni23.12.2012/02:16

pos policin e thejsh qe nuk kan asnje grad qe duhet me kan ne detyr.
tjeret ndesh nisnja prej nalti, e ndesh prej posht, se njejt eshte nuk duhet me lan asnje. nen nje mase pari duhet me pastru policin..........oooooooo qka dush thuej se pa e largu hashim nuk kena me pas shtet kurre jo uefa e fifa qe skan me na pranu kurre

Malushi22.12.2012/22:39

Ani sherbimi intelegjent, pse po hargjoni lek kot ne kesi sene. Kjo eshte sen luksoz per Kosoven , e sigurine neve na destabilizon kush te deshiroj ne rajon, kaqi i vogel. Bahen 1 mil dollovere kishe po punojm dicka. E more zot kfjellju menen ketyre njerzve. Nime shume pasoja ka lan regjimi serb ne Kosove, edhe mendjen per faqe te zez na e ka ba

arta22.12.2012/15:10

aq shum ka korupsion dhe hajni qe nuk dim ka me ja nis me filtru.

Rrapi22.12.2012/14:56

Me ket aktVerifikim, Kosova po hyn ne nje udhe pa krye.
Nuk bahen m keto sene keshtu.

Se a do te punoj nje njeri si duhet dhe sipas rregullave dhe ligjit, eshte percaktues mbikqyrja e vazhdueshme ne nje sistem ku askush nuk do te perjashtohet nga kontrolli dhe pergjegjesia.
Se cka ka ba Babgjyshi, i ka kqyr Serbia , keshtu nuk shkon. Do te behet LOQ.

Barani 22.12.2012/13:56

Zotri R. Beka ty po te drejtohem ne vitin 2013 do te burgosen 112 vete ku prisi i tyre do te eshte Zotri H. Thaqi dhe K. Veseli.Durim sikure thojike i Pavdekshmi Dr.Rugova. Te Pershendese nga Zemra.

Rame Beka22.12.2012/11:07

Ktij tipit iu eshte gjetur ne xhep lista per eliminimin e 100 krereve te politikes kosovare dhe prijes i listes ka qene Ibraahim Rugova e tash del shet men o Rexho deri n fyt je, te gjith jemi ne dijeni...

Luta 22.12.2012/09:34

Prej Kryeministrit duhet te fillon ky Pastrim.....