Kërkohet krijimi i fondit për veriun

Publikuar: 22.12.2012 - 08:48

Prishtinė, 22 dhjetor – Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, dhe ai i Serbisė, Ivica Daēiq, do tė takohen mė 17 janar pėr tė diskutuar krijimin e njė fondi pėr veriun e Kosovės. Fondi do tė pėrfshinte investimet ekonomike qė parasheh t’i bėjė pėr atė pjesė tė vendit Qeveria e Kosovės, pėrqindjen e tė hyrave doganore nga pikėkalimet kufitare nė veri, fondet qė parasheh t`i investojė nė atė pjesė komuniteti ndėrkombėtar, si dhe investimet qė planifikon t`i bėjė vetė Serbia.

Nė kėtė mėnyrė, duke proceduar me marrėveshje tė re, do tė anashkalohet efekti negativ qė ka mundur tė ketė publikimi i platformės serbe pėr Kosovėn, pėr tė cilėn porositė e diplomatėve ndėrkombėtarė kanė qenė qė tė injorohet, shkruan Koha Ditore, pėr ēka mė shumė mund tė mėsoni nga gazeta e ditės sė shtunė, ku shtohet se deri nė pranverė stafi i baroneshės Ashton dhe shtetet anėtare tė BE-sė presin qė tė ketė pėrparim edhe nė disa ēėshtje teknike, siē janė telekomi dhe transmisioni i energjisė. 

pika22.12.2012/23:57

ne vend te ushtris per veriun,ju krijoni fonde

shaipi22.12.2012/18:22

nese jane te verteta keto qe shkruhen ketu atehere skemi pse ta quaj vendimin e fifas skandaloz, nese serbija na dirigjon se sa te investojm e ku te investoj nje shtet i till ase qe na nevoitet.

Arber Dardani22.12.2012/16:50

Kosova eshte i vetmi vend ne bote qe udhheqet prej Hajnave te teshave qe jane nxane ne Zvicer, ish bodigardave te diskove e njerezve qe i kane ble fakultetat me pare e qe skan lidhje me politik. Urime festat e fundvitit e Bravo ju qofte, popull i Kosoves ju bafte mire

izet22.12.2012/15:53

1. Premtoi qe do ta realizoj pavaresin, dhe ne u beme me te varur.
2. Premtoi zero tolerance ndaj korrupcionit, dhe korrupcioni lulezoi me te madhe.
3. Premtoi biseda vetem teknike, dhe ato u shendruan ne politike.
4. Premtoi qe nuk ka kthim pas, dhe ne e fituam fusnoten.
5. Premtoi qe nuk do te kete biseda rreth statusit, dhe tani po bisedohet per statusin.
6. Dhashte Zoti e mos te premtoj egzistimin e Kosoves.

Tezja Rukmane Los Anxhellos22.12.2012/14:31

Ooo! shume gjate e çuat edhe ju me zhargonin politik ne mes Kosoves dhe Serbise o more daja Ashim.!Po a mos po mendon se Daçiqi eshte ma i embel se te parete Tij?Lere more se e tepruet me ta...Po a e dini ju se serbet nuk ngopen kurre derisa te depertojne ne Bregdetin Shqiptare.Atehere,besoj se nje çike do te pushoj,deri sa te depertoj edhe ne Itali.Serbija me emderrat e tyre ia kane pare sherrin Evropa e bota .Po,ndaluni mos e degjoni,mos ju pergjigjni u japim besen se ata vet do te na lusin ,apo do na bejn rigja t'i leshojme te mesyn ne Pashalluk te Beogradit."O leshoje tha ia bente njerit qe e kishte fute perfundi nje dushmpan ai i thoshte o une e kam leshuar kahere po ky s'aesht ka me leshon".Me kete butesi vetem po ia zgjatni jeten ketij gjarpri helmues...Sa me siper per mirekuptim dhe zgjuarsi.!Mos e merrni ne qafe edhe Zonjen Ashton,e cila ka humbur ne peshe prej se eshte marrur me ndarjen e "Shapit nga sheqeri"ne Kosove...

Isa22.12.2012/12:48

Duhet te kete kujdes qe kjo perqindje nga te hyrat qe do te hyjne ne veri ta kete nje kusht i cili do te hynte ne fuqi ne rastin kur ajo shume e mjeteve do te tejkalonte balancin e ndarjes proporcilonale te te gjitha zonave ne gjith vendin.