Kolona të gjata në Merdarë e Konçul

Publikuar: 21.12.2012 - 21:52

Prishtinė, 21 dhjetor - Zbatimi i marrėveshjes pėr menaxhimin e integruar tė kufirit nuk po arrin t’i shmangė pritjet e gjata tė mėrgimtarėve kosovarė nė pikėkalimin kufitar tė Merdarės. Bashkatdhetarėt  qė vijnė nga mėrgimi pėr t’i kaluar festat e fundvitit nė Kosovė, po ballafaqohen me kolona dhe pritje tė gjata gjatė hyrjes nė Kosovė.

Burime tė “albinfo.ch” tregojnė se nė pikėkalimin e Merdarės pritjet janė disa orėshe, pėr shkak tė neglizhencės qė po tregojnė policėt kufitarė dhe doganierėt serbė. Tė paktėn e tillė ishte gjendja tė premten nė mbrėmje.

Ndėrkaq, hiē mė mirė nuk po kalojnė as bashkatdhetarėt qė kanė zgjedhur pikėkalimin e Konēulit (Dheu i Bardhė). Edhe nė kėtė pikė kolona ėshtė relativisht e gjatė, edhe pėr faktin se nė kėtė pikėkalim po punohet intensivisht pėr ndėrtimin e objektit tė pėrbashkėt kufitar, qė ėshtė pjesė e marrėveshjes pėr IBM.

Kjo nuk ėshtė hera e parė qė bashkatdhetarėt po ballafaqohen me kolona tė gjata gjatė hyrjes nė Kosovė. Edhe gjatė pushimeve tė verės kolonat kanė qenė disa kilometra tė gjata, sidomos nė pjesėn e kufirit tė Serbisė.

SWE22.12.2012/13:06

hajde popull me 1 maj dalemi ne protesta masive,,,behemi me mijra mijra njerz,ftoj te rinjet,bujqit,qytetaret dmth pej ma te voglit e dej ma te madhin,te dalemi se bashku kunder qeveris se tashme.

sereng22.12.2012/12:36

Njejt me ka kushtuar si ka SERBIA si ka SHQIPERIA korrupsioni i njejte ne kosove pak me i lire po megjithate korrupsioni ballkanik.

nitifranc22.12.2012/12:19

po normal me bo kolon se duhet mi pagu ton ka 100 euro me kalu me shpejt ekam provu vet veres kurr nuk shkoj andej ama ka krocai ish tmerr rruga dej sa po dilshe autbon sna ka marr malli mi pa shkit po rruga shkurt e shpejt ka krocia llom pu bojshe e rezik

albi22.12.2012/09:09

valla bre ishalla ju maj ni jav tuj prit se veq qefi ume bahet po skini kah mej ra veq anej

emin22.12.2012/00:49

Shume mire jane tu jav ba shkijet,ende Shqiptaret su mbushen mend.

hasan karcylli21.12.2012/23:40

O kur sdin me ju ndal ka nje jav.Se kurr nuk u mbusht mend.Shkavi gjithmon ka qen i njejt me qindra vjet e ju po mendoni se mbrenda nates ka ndryshu.

mitrovica21.12.2012/22:09

Edhe kesaj i thojn marreveshje menagjim i pikes administrative jo kufirit siq po rrejn keta ministrat tone, po qdo lloj marreveshje ta qkerdhen Serbia derei sa nuk shkohet me reciprocitet e kete e ka thane qysh moti Albin Kurti, se 101 mije arsye ma te mdhaja i ka pas Kosova per me ju shmang ketyre bisedimeve se sa Serbia se vetem qe tha kryeministri i kosoves se u arrit marreveshje per menagjimin e kufirit i madhi daqiq reagoi e kercnoi se do te largohet nga bisedimet kurse kryeministri i jone as nje hap nuk e ka ndermarr per me i qit kusht Serbis per me u terhjek nga bisedimet RECIPROCITET PER NDRYSHE TE GJITHA MARREVESHJET DO TE BIEN NE UJE OSE DO TE SHKOJN NE FAVOR TE SERBIS PAQ PER KOSOVEN