Diskutohet institucionalizimi i mësimit plotësues në diasporë

Publikuar: 21.12.2012 - 19:21

Prishtinė, 21 dhjetor – Nė Prishtinė tė premten i ka nisur punimet konferenca treditore “Institucionalizimi i Mėsimit Plotėsues nė Diasporė dhe nė Mėrgatė”, organizuar nga Ministria e Diasporės, nė bashkėpunim me Ministrinė e Arsimit tė Kosovės dhe atė tė Shqipėrisė.

Qėllim i konferencės treditore ėshtė koordinimi i politikave kombėtare nė institucionalizimi i mėsimit plotėsues nė diasporė, duke krijuar kėshtu njė sistem unik tė  mėsimit plotėsues pėr fėmijėt shqiptarė qė jetojnė jashtė vendit.

Ministri i Diasporės, Ibrahim Makolli foli pėr fazat e ndryshme tė mėsimit plotėsues dhe mėsimit tė gjuhės amtare, sukseset dhe vėshtirėsitė qė e kanė pėrcjell atė.

“Mėsimi plotėsues i gjuhės amtare, historisė, gjeografisė dhe i kulturės kombėtare nė diasporė, pėr mė shumė se tri dekada ka kaluar nėpėr faza tė ndryshme, e pėrcjellė edhe me shumė suksese e vėshtirėsi, por gjithnjė i lavdishėm, sepse mėsuesit tanė gjatė kėsaj periudhe kanė luajtur njė rol jashtėzakonisht tė rėndėsishėm”, tha Makolli.

Ai tutje shtoi se rol tė jashtėzakonshėm nė mbajtjen gjallė tė mėsimit plotėsues ndėr vite kanė pasur asociacionet arsimore, si Lidhja e Arsimtarėve dhe e Prindėrve Shqiptarė.

Duke e pėrmendur faktin se nuk ka tė dhėna tė sakta pėr gjendjen reale tė mėsimit plotėsues nė shkollat shqipe nė diasporė, ministri Makolli tha se nė disa vende mėsimi plotėsues  organizohet ose pėrkrahet nga vetė shteti mikpritės, siē ėshtė rasti me Suedinė, Finlandėn dhe Austrinė, me disa lande nė Gjermani dhe me disa kantone nė Zvicėr.

“Pjesėmarrja e nxėnėsve shqiptarė nė shkollėn me mėsim plotėsues ėshtė mė pak se 5 pėr qind, ndėrkaq ka drojė se nė nivelin kombėtar kjo pėrfshirje ėshtė edhe mė e vogėl. Nė Finlandė, pjesėmarrja e fėmijėve nė mėsimin plotėsues ėshtė 92, kurse nė Suedi 65 pėr qind, derisa nė vendet e tjera kjo pėrqindje ėshtė nėn 10 pėr qind. Qėllim kryesor i kėsaj konference ėshtė tė gjenden zgjidhje pozitive dhe gradualisht tė tejkalohet kjo situatė, duke institucionalizuar mėsimin plotėsues nė diasporė, gjithnjė nė kuadėr tė ligjeve tė vendeve ku jeton e vepron mėrgata jonė, duke e krijuar njė sistem unik tė mėsimit plotėsues dhe duke i ndarė qartė detyrat dhe pėrgjegjėsitė”, tha ministri i Diasporės.

Ministri i Arsimit dhe i Shkencės i Shqipėrisė, Myqerem Tafaj tha se diaspora shqiptare ka vlerė dhe potenciale tė jashtėzakonshme, tė cilat duhet t’i shfrytėzojmė nė zhvillimin e vendeve tona.

Kreu i MASHT-it, Ramė Buja tha se mėsimi nė diasporė ėshtė institucionalizuar me faktin se ministritė tona janė duke pėrgatitur kurrikula tė pėrbashkėta, tė cilat koordinohen nga Ministria e Diasporės. 

Miftari21.12.2012/23:02

Pse more vella keshtu
A thue a veq me fjale boshe e rrena mbahet puna
po a pat meuses nga diapsora ne kete tubim
a u tha ndonje realitet ne kete tubim
une jetoj en Malmö dhe diku 80 te meuseve jane analfabete e si do shkoj perpara mesimi
ose thuhet 65 te femijeve shkojne ne mesim jo jo o vella kjo eshte farse se nuke don as femija mesuein pa shkolle

samedin21.12.2012/21:29

kapitullim total o minister,po bahen ma shum se 25 kur ka filluar migrimi i shqiptareve me te madhe statistikat katastrofale,ne gjermani shum dobet,zvicerr franc,etj.Shikoni turqit tri gjenerata e ma shum e flet prap turqishten prefekt,e femijet don disa nuk din fare disa me nje shqipe te cunguar,fej qeveri flej