Ndalohet përkohësisht shitja e shamponit “Kosil”

Publikuar: 19.12.2012 - 12:13

Prishtinė, 19 dhjetor - Nė bazė tė informatės zyrtare qe ka marr Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisė sė Kosovės pėr  dyshim nė artikujt “Kosil” prodhim i Kompanisė “Fobas”, Shkup,  Maqedoni dhe “Andros” prodhuar nga ”Andros Farm“ Ohėr Maqedoni, d.m.th ėshtė i ndaluar vetėm nga kėta dy prodhuesve, Inspektorati Sanitar i AUV-sė menjėherė ka marrė masat e para sipas procedurave ligjore pėr ndalimin e shitjes sė pėrkohshme tė kėtyre produkteve tė dyshimta. Janė inspektuar tė gjithė importuesit nga tė cilėt ėshtė kėrkuar qe ta heqin kėtė produkt nga pikat shitėse tė cilat ata i kanė. Ata kanė shprehur bashkėpunim se brenda 24 orėve do ta largojnė produktin nga tregu i shitjes. Tė kėto biznese janė  marrė  mostrat e kėtyre produkteve pėr analize-verifikimin e pėrmbajtės nė aspektin bakteriologjik dhe fizik-kimik, tė cilat dėrgohen ne laborator tė akredituar dhe pas nxjerrjes se rezultateve tė analizave tė kėtij produkti do tė merret vendimi pėrfundimtar. Hapi tjetėr do tė jetė ri-inspektimi i operatorėve tė tregut pėr verifikimin e urdhėresės sė dhenė pėr ndalim e shitjes sė pėrkohshme tė kėtij produkti te dyshimit.

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisė pėr tė gjitha informata qe merr pėr dyshime ne produkte te caktuar menjėherė vepron duke hequr nga tregu pėr tė pamundėsuar ēfarėdo rreziku eventual qe mund te vi nga cili do produkte. Vetėm atėherė kur verifikohet gjithēka dhe dėshmohet pėr sigurinė e produktit lejohet pėr rishitje konsumatorėve nė Republikėn e Kosovės