LDK: Papunësia në Kosovë, alarmante

Publikuar: 16.12.2012 - 18:08

Prishtinė, 16 dhjetor - Papunėsia nė Kosovė ėshtė nė gjendje alarmante, pasi shkalla e saj arrin nė rreth 48 pėr qind, thanė tė dielėn ekspertė tė LDK-sė nė njė konferencė me gazetarė.

Kjo parti opozitare vlerėson se fajin pėr papunėsinė e madhe e ka qeveria e Hashgim Thaēit, e cila pėrmes Ligjit pėr Regjistrim tė tė Papunėve po diskriminon 42 mijė persona tė moshės nga 15-18 vjeēare.

Eksperti i LDK-sė pėr ekonomi, Avdullah Hoti tha se papunėsia nė vendin tonė ėshtė tri herė mė e lartė se nė Malin e Zi dhe dy herė mė e lartė se nė Bosnjė dhe 50 pėr qind mė e lartė sesa nė Maqedoni.

“Tė dhėnat e fundit nga organizatat botėrore tregojnė se papunėsia nė fakt ėshtė alarmante. Kjo arrin nė 48 pėr qind tė tregut tė punės. Ndėrkohė qė zyrat e punėsimit prezantojnė tė dhėna pėr rreth 330 mijė persona tė papunė. Mesatarisht vetėm dy nga 10 persona tė moshės sė punės janė tė punėsuar”, tha ai.

Sipas tė dhėnave mė tė reja tė LDK-sė, mbi 90% e tė papunėve janė tė papunė pėr mė shumė sė njė vit. Pra, janė tė papunė afatgjatė. Nė fakt, shumica janė tė papunė prej kohės kur pėr herė tė parė kanė vendosur tė kėrkojnė punė. Kjo tregon qartė mungesėn e perspektivės pėr tė rinjtė.

“Me qeverisjen Thaēi Kosova nė ēdo aspekt po largohet nga Evropa”, shtoi Hoti.

“Papunėsia e lartė dhe mungesa e zhvillimit ekonomik i kanė shuar shpresat e tė rinjve pėr tė ardhmen. Kjo ėshtė arsyeja pse tendenca pėr tė emigruar ėshtė tepėr e lartė, gjė qė ka pasoja nė procesin e liberalizimit tė vizave me BE-nė”.

Nė vijim u tha se papunėsia e lartė dhe nė rritje e ka thelluar varfėrinė nė mesin e qytetarėve tė Kosovės. Tė dhėnat nga organizata ndėrkombėtare tregojnė se afėr 40% e qytetarėve tė Kosovės jetojnė nė varfėri tė thellė me vetėm 1 euro nė ditė ose me tė ardhurat qė marrin nuk arrijnė tė sigurojnė konsumin e nevojshėm pėr zhvillimin afatgjatė.

“Si rezultat i varfėrisė dhe mungesės sė tė ardhurave, qytetarėt e Kosovės krahasuar me qytetarėt e vendeve fqinje: ushqehen shumė mė keq, kurse shėndeti i tyre ėshtė mė i dobėt dhe incidenca e sėmundjeve ėshtė shumė mė e lartė”, tha Hoti.

Sipas LDK-sė Ligji i ri pėr tė papunėt diskriminon dhe shkel tė drejtat njerėzore. 

agimi17.12.2012/10:26

Fale moralit shqiptre se qfare gjendje alarmante papunesi mbi 50 pergjin aty mundete me lulzu krimi prostitucjoni dhe me u kthy vendi ne nje vend si ne afrike po keta te papune edhe naj dite se do tju humbe durimi dhe vendi do te kthehet ne nje kaos pas krizave qe naper vend veq ne evrope po keqsohet situata ne kosove do te rrite edhe me shume papunesija dhe do te kete veq keqesime te papuneve dhe qeverit qe do te ngriten dhe mendojn qe fitojn si te fitojn pushteti do te rrezohen brenda disa dite apo jave , po qeverite dhe politika ka qete formulen e mashtrimit jane kthy ne mode model i KUALICJONIT ku po arsytohen para votuseve . Ne qofte se Ramushi hyne ne kualicjon me THaqine dhe PDK qe sa sa skandale e korrupcjone kurr sdo ta kete voten time

Xhevati Janjevë17.12.2012/08:11

komenti i drinit ësht plotsisht me vend.

skenderbeu kena.17.12.2012/06:58

sod papunsia eshte ne kulm
fakt
po por duhet investim
qeveritart ku po i lojn paretpse nuk poinvestojn kur kan parae punsohen te rinjetose me i ndihmue te pa strehet.

bahrije suedi17.12.2012/01:54

o duhet me fol dhe me vepru zoteri,se me fol po dini po ba hiq asgje per popull,marum edhe na gurbetqart kurr pa i qel syt tuj ndihmu kosoves.duhet me ba diqka me qel puna per te ri se populli me shumic pa puna nuk shkon kjo gjendje kshtu qe eka kaplu kosoven me keta hajna dhe korrupcioni te ndalet neper gjitha vendet ku ka korrupcijon.

Nidi16.12.2012/21:46

Eshte e vertete kjo Zotni une kam qene disa herre pa pune edhe kurr kam punur kam punur 270 ore per 200 euro fal Zotit tash jetoj ne Gurbet edhe ketu i fitoj per 3 dite keto pare

I Emigruari 16.12.2012/19:20

Eshte e vertet kjo qe thuani ju zoteri Hoti , sepse vete jam i rij dhe deshmitare qe ne Kosove thënë troq i forti jeton.
Une nuk e di se si eshte duke mbijetuar populli Kosovare me gjithe kete papunesi dhe varferi te skajshme.
Por ne anen tjeter as qe e kuptoj popullin dhe hiq me pak juve si Opozite ne Kosove Ngritja e qmimeve , paga minimale , si dhe afro 50 te pa pune kjo do te thot se populli dhe Opozita eshte dashte te ngihen ne kembe dhe per tij thone Jo korrupcionit, Jo bandave dhe profiterave ne kurrizin e popullit . Por ja qe keshtu eshte ky popull jemi mesuar nga regjimet e ndryshme dhe durojme shume.
Por nese kishte me ndodhur qe ne nje shtet demokratik ne Europ te ngiten qmimet e produkteve elementare per jete dhe papunesia te jete ne kete gjendje siq eshte ne Kosove krejt populli bashk me Opoziten kishin per te dale ne rruge .
po ja qe Kosovaret e shkret jane mesuar me regjime , durim dhe nje pjese e vogel e popullit pasuri te pa skajshme dhe ate mbrenda nates.

drini16.12.2012/19:05

O ju jeni njerz qe keni kultur te shtetit,se per kta tjert jon katastrof,ju duhet te jeni ma aktiv ne qeshtje qe i perkasin ekonomis..

Malsori16.12.2012/18:42

Normal si papunsia esht Teper e madhe ne Kosove,po nuk ka koh qeveria me u merr ,e ate pune,kryesorja krejt qeveritart mej pas rrogat e majme edhe familjart me shti dikun me puneue,per te tjeret ska dert,Ka me shkue shum koh per me ra papunsia,u mbyten tu kry Fakultete me pare,a sen nuk din,