AAK i mban zgjedhjet në janar

Publikuar: 15.12.2012 - 21:47

Drejtuesit e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) nė janar tė vitit tė ardhshėm do t’i nisin zgjedhjet e brendshme partiake, tė cilat do tė pėrfundojnė me Kuvendin e Pėrgjithshėm.

Kohė mė parė, anėtarėt e kėsaj partie patėn paralajmėruar se lirimi i liderit tė tyre nga Tribunali i Hagės, Ramush Haradinaj, do t’u japė “vizė” zgjedhjeve tė brendshme.

Ndėrkaq, vetėm dy javė pas kthimit tė Haradinajt nė Kosovė, ata kanė bėrė tė ditur se janė nė vlug tė punės pėr ta parapėrgatitur terrenin qė nė fillim tė vitit tė ardhshėm t’i nisin zgjedhjet.

“Ne kemi filluar ta trajtojmė ēėshtjen e zgjedhjeve. Do t’i bėjmė pėrgatitjet qė nga janari tė fillojmė me zgjedhjet e partisė. Normalisht qė do tė fillojmė nga baza e deri nė nivelin qendror. Do tė ketė ndryshime sa i pėrket ardhjes sė simpatizantėve dhe atyre qė mendojnė se Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės mund tė pėrmbushė vullnetin e tyre nė bazė tė programit dhe vizitonit qė ka AAK-ja”, ka thėnė pėr “Zėrin” nėnkryetari i kėsaj parti, Ahmet Isufi.

Sipas tij, pėr shkak tė dinamikės sė zgjedhjeve tė brendshme ėshtė e pamundur tė pėrcaktohet se kur do tė jetė Kuvendi i Pėrgjithshėm dhe sa do tė zgjasin zgjedhjet. “Nė ēdo palė zgjedhje ka pasur dhe do tė ketė ndryshime, dhe ato do tė jenė me pėrmbushje tė kuadrit, varėsisht nga votat qė do t’i marrin (anėtarėt e partisė), ka nėnvizuar ai.

Kuvendi i fundit i Aleancės ėshtė mbajtur para katėr vjetėve, pėrkatėsisht nė nėntor tė vitit 2008. Nė fakt, edhe ky Kuvend ishte mbajtur pas lirimit tė parė tė Haradinajt nga Tribunali i Hagės, ndėrsa mbahet mend si Kuvendi nga i cili Aleanca doli me status tė ri, dhe ku gjithashtu ishte zyrtarizuar si nėnkryetar i parė Blerim Shala.

besi uk16.12.2012/19:43

aka me pas naj kandiate diktatori ramushi a as njo

bekimi16.12.2012/09:29

Sdi pse AAKe me bajtj zgjedhje, ata e kane mase mire te marrin nje vendim per me u shkri ne PDK, atyre kush ma vota nuk ju jep.Ramushi politikisht e kryejti ... rieren.

Arber16.12.2012/08:30

nuk e di per tjerat komuna veq per istog e di prej qe u ba bek berisha kryetar i aak per istog edhe ata qe e kan pas nplan me ja jep voten AAK tash nuk ja jepin ma veq kqyrni vetni ne istog sa e dojn bek berishen krejt istogu e ka merzi e le po ja japin voten

Deqani15.12.2012/22:36

Edhe ju si PDKcat pa kunderkandidat apo?