Mufa, i preferuari i politikës për drejtor gjeneral të RTK-së

Publikuar: 14.12.2012 - 17:27

Prishtinė, 14 dhjetor - Deri nė fund tė muajit tė parė tė vitit 2013, RTK-ja do tė ketė njė ekip tė ri drejtues. Drejtorit aktual i pėrgjithshėm, Sylejman Shaqiri, po i pėrfundon mandati dhe kjo ka bėrė qė klane tė caktuara tė shfaqin hapur ambicie pėr tė marrė drejtimin e kėsaj shtėpie voluminoze publike nė vend.

Konkursi pėr drejtorin e pėrgjithshėm pritet qė tė shpallet mė sė largu nga mesi i javės sė ardhshme. Kėtė pėr portalin reporteri.net, e ka konfirmuar edhe kryetari i Bordit tė RTK-sė, Rrahman Paēarizi, i cili ka thėnė se procedurat pėr pėrpilimin e kėtij konkursi tanimė janė nė fazėn finale. “Nė fillim, ose mė sė largu nga mesi i javės sė ardhshme do tė hapim konkursin”.

Burime tė kėtij portali brenda bordit tė RTK-sė, por edhe brenda Komisionit pėr Media nė Kuvendin e Kosovės, tregojnė se politika do tė vazhdojė tė ketė ndikimin e saj nė shtėpinė publike tė medias nė vend.

Edhe pse konkursi ende nuk ėshtė shpallur, drejtori i ardhshėm pothuajse ėshtė pėrzgjedhur. E ai, sipas kėtyre burimeve, ėshtė kryeredaktori i ri i RTK-sė, Mufail Limani. Pėrzgjedhja e tij pėr kryeredaktor, edhe pse ishte kundėrshtuar nga sindikata e RTK-sė, ka treguar qartė se ai gėzon njė mbėshtetje te ata tė cilėt nga jashtė vendosin pėr kėtė medium.

Paēarizi thotė se bordi do tė bėjė pėrzgjedhjen e kandidatėve mė tė mirė, ndėrsa nė fund edhe do tė marrė vendim se kush do ta drejtojė RTK-nė nė ė ardhmen, nė bazė tė ligjit, i cili obligon atė tė jetė i pavarur nė vendime. “Unė personalisht, e as anėtarėt tjerė tė bordit, nuk di tė kenė marrė ndonjė sugjerim nga politika apo dikush tjetėr se kush duhet tė jetė drejtor i pėrgjithshėm i RTK-sė. Neve ligji na obligon qė pėrzgjedhjen ta bėjmė nė bazė tė kritereve tė caktuara pėr kandidatin mė tė mirė e jo nė bazė tė interesave politike tė kujtdo ēofshin ato”, tha Paēarizi, duke shtuar se prapė e drejta e votės pėr secilin anėtar tė bordit ėshtė individuale dhe i takon secilit qė tė marrė pėrgjegjėsinė pėr votėn e tij. 

Prapaqani15.12.2012/09:37

Punetoret e RTKes si dhe mbare opinjoni i gjere ishte dashur te kundershtoj hapur kunder zgjedhjes eventuale te pinjollit prepotente dhe sherbetorit te uzurpatorve te pushtetit aktual.
Mufa nuk ka kapacitete intelektuale as njerezore te udheheq kete institucion me rendesi publike.

Barani14.12.2012/20:17

Nese kjo ndodhe atehere me te vertete RTK ja do eshte Telev. multi ... ETNIK. Dhe do ja kaloji ca TV qe po tregojin MBETURINA BERLLOG te Turqise dhe Latino Amerikane po mendoji SERIJALE. E ruje Zote Gjakune e Pastere te Shqipetareve nga keto MARRINA. T U N G .