SBASHK-u kërkon: Me paga edhe inflacioni

Publikuar: 06.12.2012 - 15:37

Prishtinė, 6 dhjetor 2012 - Nė kuadėr tė angazhimeve tė pėrbashkėta tė MASHT-it dhe SBASHK-ut nė shėrbim tė arsimit nė Kosovė, ėshtė mbajtur tė enjten njė takim i frytshėm nė ambientet e kėsaj Ministrie. Kryetari i SBASHK-ut, Ali Shabanaj me bashkėpunėtorėt kanė bashkėbiseduar me Ministrin Ramė Buja pėr shumė ēėshtje qė lidhen me rrjedhat nė arsim. Sipas njė njoftimi, veē tjerash SBASHK-u ka paraqitur kėto kėrkesa konkrete: ndryshimi i dy pagave sipas Vendimit tė Qeverisė datė 06.01.2011, angazhimet e pėrbashkėta tė ekipeve negociuse dhe pėrgatitja pėr nėnshkrimin e Kontratės Kolektive . Nė kėtė takim kreu i SBASHK-ut ka parashtruar edhe kėrkesėn qė :“Nė kohėn e krizės sė madhe globale, e cila nuk pėrjashtoi as Kosovėn, ėshtė keqėsuar edhe gjendja materiale e punėtorėve tė arsimit duke e shkurtuar mundėsinė buxhetore pėr pėrballimin e obligimeve elementare familjare dhe duke e shkurtuar mundėsinė e pajisjes me literaturė shkencore tė domosdoshme pėr tė qenė nė hap me kohėn. Inflacioni nė vitin 2011 ishte 7.3% ndėrkaq deri nė tetor 2012 ,3.8% . Demi nė pagat e rritura 50% nga shkalla e inflacionit deri me tani ėshtė 11.1% “ .

SBASHK-u kėrkon qė tė futet shkalla e inflacionit ēdo katėr muaj ( sipas shkallės qė e cakton Agjencia e Statistikave tė Kosovės ) nga 1.01.2013, pėr tė gjithė tė punėsuarit nė arsim nga parashkollorėt deri tek universitarėt. Janė shtruar edhe kėrkesa qė kanė tė bėjnė me ēėshtje tė pensionimit, tė implementimit tė vendimeve tė Qeverisė pėr tė gjithė tė punėsuarit nė Kosovė pa kėrkuar pėrvojėn nė sistemin e kaluar, e jo qė mėsimdhėnėsi qė plotėson moshėn e pensionimit t’i marrė 45 euro si tė tjerėt qė nuk kanė kontribuar ose nuk kanė qenė tė punėsuar.

Ėshtė biseduar qė pagat suplementare me rastin e pensionimit tė jepen nė mėnyrė institucionale pa qenė nevoja qė ato tė realizohen pėrmes gjykatės.