Vetëvendosje: Eliminim politik i Limajt

Publikuar: 26.11.2012 - 21:02

Prishtinė, 26 nėntor - Lėvizja Vetėvendosje ka reaguar ndaj vendimit tė fundit tė Gjykatės Supreme tė Kosovės pėr masėn e paraburgimit tė deputetit Fatmir Limaj dhe tre tė tjerėve tė rastit Kleēka. Sipas Vetėvendosjes,pas dėshtimit fillimisht tė rastit Kleēka, ai u riaktualizua pėrsėri, tash pėr hesape politike.

“Pse pikėrisht tani dhe pse masa e paraburgimit? Fatmir Limaj deri mė tash gjithmonė i ėshtė pėrgjigjur thirrjeve tė gjykatave vullnetarisht, qoftė gjykatės nė Hagė, qoftė gjykatave vendore. Ai edhe kėtė herė u kthye nga Shqipėria pėr tė marrė pjesė nė seancėn gjyqėsore, atėherė pėrse masa e paraburgimit?”, thuhet nė njė komunikatė tė Vetėvendosjes, transmeton Telegrafi.

Sipas Lėvizjes Vetėvendosje, gjykimi ndaj Fatmir Limajt ėshtė gjyqėsi selektive, “pasi duan ta paraqesin Limajn si shumė tė korruptuar dhe Thaēin si aspak tė korruptuar”.

“Atij iu ngrit aktakuza edhe pėr keqpėrdorim dhe korrupsion nė Ministrinė e Transportit, por ai rast akoma nuk ka filluar tė procedohet, pėrkundėr qė bastisja dhe hetimet kanė filluar qysh dy vite mė parė. Derisa rasti i MTK-sė po zvarritet me vite, ai i Kleēkės po procedohet me urgjencė. Sepse Fatmir Limajn po duan ta gjykojnė si luftėtar tė UĒK-sė e jo si ministėr. Duan ta njollosin luftėn e popullit pėr ēlirim e jo punėn e qeverisė”, thotė VV.

Lėvizja Vetėvendosje konsideron se vendimi pėr rihapjen e rastit Kleēka ėshtė vendim pėr eliminimin politik tė Fatmir Limajt.

“Ai u mor pasi Fatmir Limaj filloi tė kėrkonte demokraci brenda subjektit tė tij PDK-sė. Tani kur po bėhen zgjedhjet nė subjektin e tij, Fatmir Limaj paraqitet pengesė nė planin pėr uzurpimin total tė PDK-sė nga SHIK-u. Si duket nuk mund tė lejohet qė Fatmir Limaj tė kontestonte pozicionimin e Kadri Veselit nė parti. EULEX-i po i lufton kundėrshtarėt e brendshėm politikė tė Hashim Thaēit”, thuhet nė komunikatėn e Vetėvendosjes.

Meti27.11.2012/08:18

Ne kete reagim te VV nuk ka koherence te shprehjes paramendojeni as 5 minuta, por ka vetem vrer ndaj nje personi, me shpresen se duke folur e folur nuk ka rendesi se cka ndoshta dicka do te mbetet.
Pershendetje dhe urime 100 vjetorin e Dites se Flamurit gjithe shqiptareve kudo qe jane!

Gjilanasi26.11.2012/22:16

sikur kesaj here qe keni fol me ven kurr jo,,, pse atehere nuk po protestoni,,, per nje njeri te drejt qe asht edhe kundershtar i partis se vet qe po punojn ne dam te kosovese dhe pse nuk e keni ne parti duhet ndihmuar se ashtu edhe ju po tregoheni se jeni me te miret ne kosov,,, ku asht tani miresia juve

vali26.11.2012/21:51

po eshte e vertet se deri sa ti ket sherbimet e huaja thaqi nuk ka te ndalun mu ne krye me francezet

Naimi26.11.2012/21:20

keta gjakpirsa qe po e udheheqin shtetin sot nuk e meritojne me qen as roja te qeverise e jo me ee udheheket popull te shume pervujtur me shekuj posht shiku