Fatmir Limaj, i akuzuar për shtatë vepra kriminale

Publikuar: 17.11.2012 - 08:48

Prishtinė, 17 nėntor - Deputeti Fatmir Limaj thoshte se mezi po e pret ditėn kur do t’i ngrihet aktakuza pėr korrupsion, pėr tė zbuluar “montimet kundėr tij”. Kjo ditė i ka ardhur tė premten.

Prokurori i EULEX-it, Johanes Picker, ka ngritur aktakuzė kundėr tij pėr disa vepra tė rėnda penale, duke pėrfshirė krimin e organizuar qė ka tė bėjė me punėn e tij si ministėr i Transportit dhe i Telekomunikacionit. Nė aktakuzė pėr vepra tė ndryshme ngarkohen edhe vėllezėrit e tij, Demir e Florim Limaj, ish-shefi i kabinetit tė Limajt, Endrit Shala, shefi i prokurimit nė MTPT, Nexhat Krasniqi, punėtori i teknologjisė informative nė kėtė ministri, Gani Zukaj, dhe pronari i kompanisė pėr ndėrtimin e rrugėve, Florim Zuka, nga Gjilani.

Dėmi qė besohet se i ėshtė shkaktuar shtetit si pasojė e veprimeve tė tyre kriminale ėshtė mbi 2 milionė euro. Tre tenderė pėr ndėrtim rrugėsh besohet se janė dhėnė nė mėnyrė kriminale dhe janė pėrfituar nė kėtė mėnyrė nga Florim Zuka dhe ndėrmarrja e tij “Tali”.

Ai ėshtė njėri ndėr financuesit e Partisė Demokratike tė Kosovės, nėnkryetar i sė cilės ėshtė Fatmir Limaj. Limaj po dyshohet se me veprimet e tij nė bashkėpunim me vėllezėrit ka shpėrlarė edhe para. Shuma e kėtyre parave dyshohet se ėshtė mbi njė milion euro.

Mė gjerėsisht rreth kėtyre aktakuzave lexoni sot nė “Koha Ditore” 

NG18.11.2012/11:22

limaj esht 1 dhe ska tjeter as sdo ket kurr ne ket vatan thuni qka te doni po ju qka shani jeni idiota te kqi se kur e keni pas prapanicen ne zor jeni mshef si miu neper bira e tash e qoni kryt shkruni qka muni ama kta jan ka ja bajn veq dej te kryhen zgjedhjit e mas anej prap e lshoj se po tuten se ka mjav marr ... rikat po iu vjen reni edhe atyne i merr se i vyn kti populli s se i vetmi "fatmir limaj"dhe"baca jakup"po i thojn serbis STOP NE KOSOV SKI VEN KTU "KJO ASHT E JONA".

klinasi18.11.2012/09:38

Mendoj se duhet me prit deri te perfundojn hetimet e pastaj te flasim, mendoj se ketu ka edhe hetime me motivime politike se dikuj i konven kjo. Ky njeri o kane ministri qe ka punuar me se shtmti ne kohen e tij andaj meriton pak respekt tpakten deri sa te shpallet vendimi perfundimtar.
ju bej thirrje te mos ndikoheni dhe te mos bini pre e deklarimeve politike.
Te presim qe gjykata ta thot vendimin perfundimtar.

fatmir Gashi18.11.2012/09:26

me duket qe pak jane akuzuar se kane vjedhur edhe me shume. Ne kete liste mungon edhe Mevludin Krasniqi keshilltar aktual ne MI,i cili ka bashkepunuar ngushte me ta dhe i ka infirmuar per qdo gje ne Ministri dhe me Nexhat Krasniqin kane vendosur per tendere kujt ti epen.

i padituri18.11.2012/02:03

kshyr burra une smarr vesh sen veq aq sa po kuptoj mir ja ka ba qe i ka vjedh se e ka dit qe i vyn neper gjykata ku mi mar njeri tan ata miljona me pagu avokata e gjygjtar veq ky nese po thot dhe e ndin veten burr kti ... qa i vyn i vyn veq mi tregu hejnat tjer ,kriminelat tjer edhe u kry populli ka mja fal ktina qe i tregon ne gjykat se ska pas faj njeri ku mi gjet tan ato pare shtrenjt avokatat per land te tilla kshtuqe le ti tregon kta tjer edhe u kry fal

star18.11.2012/01:28

krimi eshte krim pa dushim por shume komentare ketu jane pa vend nuk eshte fajtor limaj fajtor eshte populli qe po i jep mundesin njerezve te tille te vine ne pushtet. qka ka bo populli deri tani me krejt keta afera asgje prandaj zgjohuni nga gjumi

Drini18.11.2012/00:41

OK nese ka vjedh do te denohet, por pse bash tash kur afrohen zgjedhjet ne PDK edhe kur bisedimet me qetnika po "nxehen" pse, pse, pse?
Burra ktu diqka nuk osht ne regull!
Krejt po ja "qelin rugen" kti Hashim, SHBAja ,BE,ja Eulexi...te
gjith.Pse kjo nguti e madhe ? po guten sa ma par mi kry kta une te pista, do te ndodhe diqka e keqe se me kon per te mire tybe se pari Daqiqi e Nikoliqi nuk do te pranonin e do te zhagitshin.
Autonomia e veriut, por kjo osht gjysem finalja, finalja do te jet ndarja ma von kur te vie koha, edhe kosova ne vend se te ritet do te zvogelohet per 30.
O Murat Jashari roki apet armet e te formojme nje ushtri tjeter qe ti largojme kta, se Albini spo mundet vet.Une jom instutionalist por kjo i ka kalue te gjitha kufit.
Industrialisht i vjedhen zgjedhjet e prap se prap e formun qeverine edhe tash po dojne me istalu shtet policor krejt per qe to bisediomeve te mallkuara me serbine qe ta avancojne Srb. edhe ma shum.

memli17.11.2012/23:08

te mutem more i shkret sjan tuj te lon rahat po kallxo edhe ti naj san

Besim Rozhaja17.11.2012/23:03

At dit qe asht dek legjenda e kosoves jau ka qel rrugen legjenda esht dek me shpirt po me vepra kurr nuk dek ka lan vetem histori vepra te mira kta per 2 vite e hangren kosoven

sami17.11.2012/23:02

ne kosoven e shkuar ndergjegjja dhe morali i vajzave shqiptare ka qen morali dhe virgjeria.
E ne Kosoven e sotme keta trimat e kosoves??lere qe e kan humbure moralin por si duket edhe virgjerin e kan humb HERONJET E KAN MBJELLUR LIRIN E DILETANTET PO I HANE FRYTET E KESAJ LIRIE ?? Respekt per heronjet

haxhiu malisheve17.11.2012/22:18

O HASHIMI E KA BA KETA ME KETA NDERKOMBETARET PER DERI SA TE KALON KONGRESI I PDKse EDHE ME ELIMINU POLITIKISHT FATMIRIN SE EDHE NESE KA MARRR PARE QE PO I THOJN KOMBETARISHT FATMIRI ESHTE SHUME I FORT I MEQUM ISH KA HASHIMI NJEREZIT QE E KUNDERSHTOJN EDHE QE PUNOJN PER ATDHE KA ME I ELIMINU KREJT

hajdin pasha17.11.2012/21:14

Spo shkojka veq tuj mar jo po te jetkan ne fyt kaj her

drenica17.11.2012/20:08

ky fatmir lima i paster sasht hiq por ata qe po e kerkojn koken e tij jan shum ma te zhytyr ne krim se sa ky,e kurban te te kqijave po dojn me e ba LIMEN,nese ky nuk flet e ka punen keq jo vetem ky por e tan familja e tij se bashku me kapitalin e krijuar,KUJDES Fatmir kujdes,se me drenic e ke zor me u shty.........................

avnia17.11.2012/20:05

o njerz si mund te shkruani keshtu si ju punojn ata gishta ne tastaturat ejuaja a edini se po i rendoni njeryit me keto fjal te renda ju vet shiheni se si po gaboni me keto akuza kaq te renda akuzaqe si duron as qielli e as toka si mund te akuzohet pa argumente pa e dhan drejtsia fjalen e fundit nje njeri i deshmuar ne luft e ne liri Fatmir lima e ka mbrojt kosoven ne luft dhe ne paqe e gjith bota demokratike ka perciellur gjykimin e Fatmirit ne hage ju e dini ma mir se une ndasht se Fatmiri ka mrojyur te gjith ushtaret e UQKs ne hage dhe kjo ka qene fitore edhe e jona si ka qen fitore edhe ejona lufta elavdishme eUQKs o njerz a po ju duket se liria e kosoves te koka e mire me jetu te lire ndaluni dhe mendoni se dikush ka punu ka luftu per kete shtet njerzit te cilet kan luftu deri ne momentin e fundit nuk bejne gabime aqe te renda sa shum sa keq sa rend dini ti akuzoni njerzit ndaluni mere burra le ta thot drejtsia fjalen si edha GJYgji ihages njerz trima lindin rrall ne dekada e shekuj mos ti nenqmom mos tjav hupim vleren djmve vllezerve tan se na kap mallkimi edhe 500 vjet a eshihni more njerz se si njerzit e vendosur dhe te drejt etrima qyshi pengojn dikujt FATMIR LIMA EMRI ITIJE MUNDE TI PENGOJ VETUM SERBIS QE NUK MUNDI TA ZEJE TE GJALL NE KLEQKE AE DINI ONJERZ SE PROPAGANDA INFORMATIVE SHERBIMET E HUAJA SEKRETE TE ARMIQVE TE KOMBIT TON PUNOJN EDE NE ULEKS AE DI SE EKEMI NI ARMIK TE FORTE TE DERA E SHPES I CILI KA PARA PER TE PAGUAR NJERZ PER KESI AKUZASH PERTI ELIMINUAR DJEMT MA TE MIRMA TRIMA MATE VENDOSURITTE KOMBIT

DARDANI17.11.2012/20:01

euleksi jasht kosove rrnoft FATMIR LIMAJ POSHT TRATHARET EVROPJAN LARGOJENI KTA prej kosove se na shkatrruan zgjohuni ooooooooooo popull prej gjumi se jemi kah shkatrrimi i vendit

Fatmir Kastrati17.11.2012/19:48

Pasunia ne Kosove eshte virtuale e ka pune per Prokuroret e eulexit, se per keta vendoret as qe marrin vesh ne ato pune, me rroga e pune te ndershme ne Kosove smundesh asnje pasuri me e bere.Vetem shiqoji shpetiat e tyre e objektet tjera grandioze e nuk done koment ma, mirepo Avokatet Tahir Rreci,Tome Gashi e etj, dalin e flasin para kamerave se jane montime,shikoni more avokate e merrne ndonje pare prej tyre sa te mundi se popullin me ato fetyra se i keni nuk mund ta rreni, se kane ndryshue kohet kur edhe rrena eshte besue.

drenica 17.11.2012/19:47

valla bre Fatmir bash ne zgjedhjet e partis ta kan ba ket po mos harro je njeri shum i madj

Skender A 17.11.2012/19:42

Po keshtu shkon qysh jon ardh ato par ashtu shkojn ,edhe ky qysh i ka vjedh tash ja han avokatet hahahah mir eshte mir

Drejtesia17.11.2012/19:11

Cdo ushtare i UCKse qe deshmohet se ka vjedhe duhet te denohet dyfish me shume se te tjeret,nje here per hajni e nje here per kori.Vetem keshtu mbrohet ideali qlirimtar.

Albert Kelani17.11.2012/18:55

O JETOFSH SA MALET E SHQIPRIS O ZOTRI FATMIR LIMAJ

se thaqi slen rahat se zgjedhjet jon

BESIANA17.11.2012/18:37

po keshtu eka jeta .Ata qe si nenshtrohen te huajve .
veq me e largu prej politike i bajn .akuza qdo vjet nga nja.
Kjo spo me qudit aspak po ,me quditin kta qe mezi presin qe uelex ta akuzoi Limajn e hedhin gur e dru mbi te .
sikur ky eulex te ishte perfekt e qka thot asht ashtu.
po mendoni se eulexderi sot as gje ska ba me kan i besueshem
Lexoni deklaraten e ministris Gjermane
Shikoni rezultatet ne mitrovicen veriore
Dhe pse se denoi Limajn mas akuzes se par per autustraden edhe iskenimit madheshtor qe bani e rezultati kurrkun hiq
kto jan vendime politike

dizdari17.11.2012/18:11

Na u kan bo shum partizana se me pas kon veq ky skish pas problema iq. Ma shum se qe ish dasht. Une ma shum i due ata partizanat qe kan dal me luftue, por jo per librez por per liri dhe te cilt edhe me dasht nuk guxojn me u ekspozue ngase e kan pa se qka i ka gjet disa prej tyre dhe ata me qejf rrijn msheft dhe vetem i shiqojn me libreza ata te cilt nuk i njofin iq por nga te cilet nuk osht mos me u frigue. E pa besushme pula prej voje me u tut.

nfetahu17.11.2012/18:06

a fatmir po te tuten ne zgjedhjet e partis dhe po te eliminojn ...po ti gjithmon do jesh ne krye te partis me voten e popullit e jo te partis....

JAKUPI17.11.2012/15:44

FATMIR LIMA HERO I GJALL I TOKES SHQIPTARE.KET KURTH JON KAH JA BON ISH PITER FEITI.FATMIRI SJAV KA RRAS KTYNE NDERKOMBTARVE E PER QAT SHKAK JON KAH E ELEMINOJNPO SKA FORC ME RRXUE FATMIR LIMAJNVEQ PO E FLLIQIN VEHTEN EDHE DDISA VENDOR PER KARRIK TURP DHE MARRI JU QOFTA E PAT MBRAM QA BONEN POPULLI KROAT PER GOTOVINEN,E PRITEN SI ZOTIN SIKU ZOT E SHKELI TOKEN KROATEO SHQIPTAR DUENE NJENI TJETRIN SE KURREN E KURRES TE PERQAM DITEN TON SKEMI ME PA..MOS BINI PRE E EULEKSIT SE I GJITH EULEKSI JON NJERZ PIJANDURKA DHE RAKIGJI TE EVROPES..MOS MENONI SE ATA JON ARDH ME NA NDIHMUE ATA JON ARDH NE KOSOVE VEQ MEJ PERQA SHQIPTARET

pozhari17.11.2012/15:01

valla more qelik shum tekom simpatiyu po shum kishe pas vjedh e tona paret poti hajn tash avokat je hye ne gjuna ti vjedh vllau vjedh po duket vetem ti prej malisheve me vllezer kishe pas luftu kur kush mo en deqan rasim selmonaj ashtu me vllezer se ton penzjonera vllezrit e ton drejtora tash mbas penzie bile rasimi sjaka ndez ni plum shkjavit kun vetem filldon osht derzu te shkit nejti nburg gjat lufte dhe u lshu tash veteran kryesor kryetar komunje qapo don firma prishtin f. deqan lokal prishtin lokal gjakov shpi 3 ketshe gllogjan se rroga emir komune

mitrohajni17.11.2012/14:20

Helmut Kohl u kan 16 vjet bundeskanzler kur e ka lan detyren per 2 milon qe ska mujt mei arsytue per krejt at mandat e kan qit ne gjygj,e kta qeveritart ton per 16 vjet me majt qeverin ne dor duhet mei pushkatue tan se as gjygji sja vlen me hup vakt se edhe rrajt ja vidhin Kosoves hahahahahahah

Çlirimtari Partizani i Rusisë17.11.2012/13:12

Qka ka lidhje PSE 7 raste 7 Vepra Kriminale aaaa. Hiq mos ta nin o Fatmir se edhe une me pa luftu sikur ti jo me vjedhe po krejt Kosoven e kisha shti ne rreth e kisha rrethu me tela e hunj dru Geshtenje SEPSE te takon bre vella

Arsimi nga Peja17.11.2012/12:25

Prite kurrë ta shpallin qytetar nderi në ndonjë qytet në Shqipëri sikurse Sami Lushtakun në Vlorë. Ky është mentaliteti ynë. Njerëzit që bëjnë krime i qmojmë dhe mburemi me ta, madje i shpallim qytetar nderi sigurisht jo të gjithë dhe flasim për veprat "heroike" të tyre, burrërin dhe nderin kurse shiqoni që sa e sa ky "fatlum" endet nëpër korridoret e gjykatave. Kurse avokatët e tij me surratin e komunistave dalin para mediave e flasin për montime politike kundër klientit të tij. Gjeneratat e reja nuk do tju besojnë këtyre që po ndodhin në Kosovë. Falë Drenicës dhe bashkëpuntorve të tyre jemi këta që jemi, dhe ndodhë kjo që po ndodhë.

Enuar17.11.2012/12:16E shihni sa shpejt bien posht Figurat? Vetem Allahun e Madheruar e kemi te Perhershem. Hapni Syte o Popull me Emer Mysliman per te keq vetem me Emer. Si eshte Populli ashtu edhe udheheqet, keshtu na tregon neve Allahu ne Kuranin e famshem.

bledI KOSOVA17.11.2012/12:05

hajt se puna e haramit dikur u del te koka, tani ka me hongr kokën e vet, turp qe nuk i vjen, me e vjedh popullin e varfër, kur njerëzit po luftojn per ekzistencë.
tani le tëshkoje ti bjer pianos.

k.....17.11.2012/11:23

un vjedh, ti vjedh,ai vjedh,ne vjedhim,ju vjedhni,ata vjedhin te gjith po vjedhim, .... nanen se pasunia e shkaut asht e pse kosova qe 100 vjet u la me gjak te shqiptarit kush po e ka dertTURPTURP ku ma keq e ma zi,po nuk ka faj aj far hajni i flliqt se populli ja ka rrit famen e aj qo kry tuj menu se ka ba diqka ,asgja ska ba ma shum se tjert po aj me mjeshtri e ka pru deri qitu se poplli budall se moti asht desht me eleminu nga skena kta e te gjith ata si ky ,ke kush ke

Femi Hajni17.11.2012/11:17

krejt paret qe i ka vjedh pi ja hajn avokatet.

Gjakovari17.11.2012/10:53

Sa shqiptar e duan Kosovën?!

Blend17.11.2012/09:56

Ky njeri meriton te shpallet persona nongrada, pasi ka perfituar ne emer te luftes se shejt ne Kosove ne te cilen luft kan vdekur nana, bija e femij dhe ky pa asnje turp ka shperla pare dhe vellau i vet kriminal eshte bere milioner plus edhe profesor paradoxala....

ali17.11.2012/09:51

Ai qe e vjedhe paren e popullit te varfer te Kosoves edhe luften e ka ba sa per sy e faqe,patrioti nuk e vjedh leket e varfnjakeve te Kosoves,te gjitheve kan me iu mbet ne fyt pa marr parasysh kush esht dhe po shifet per dite neper gjygje duke u kompromitu e ka hala tjera pasoja

flamur aliu17.11.2012/09:33

si duket veq Ibrahim Rugova e paska dasht kosoven tjert veq paskemi pas rrejt popullin muni bre shqiptar mos vidhni se pasurija epa ligjshme eshte helum po ju sekuptoni kete se ju sprovon zoti ne fmij naj tragjedi se ato pare sun ika gzu askush ea ju pamarr parasysh se kush tung rroft populli shqiptare.

Experti17.11.2012/09:30

edhe nese e ka ber ket pune e ka meritu se ka punu pse e ka vjedh 2 milion e meriton se k luftu njeri po qka me ba do hajna qe ikshin neper shqipni e vjedhshin JETOVSH SA MA GJAT ORE FATMIR LIMA SE KJO ESHT KREJT QE KE KUNDERSHTU HASHIM THAQIN

maka17.11.2012/09:25

pallavrea jan kta sen ska ktu veq palla ... se i vyn dikuj kjo situat

xheki uqeka17.11.2012/09:05

o ti patriot a ki yndyr ne trup me vjedhe edhe mu haxhi aki turp more krime te randa marra marre epopulli ska buk marre