BIK-u ripërsërit qëndrimin mospërkrahës ndaj imamit Krasniqi

Publikuar: 15.11.2012 - 08:59

Prishtinė, 15 nėntor - Bashkėsia Islame e Kosovės (BIK) tė mėrkurėn ka ripėrsėritur qėndrimin e saj dhėnė nė vitin 2009, pėrmes tė cilit distancohet ndaj deklaratave dhe fyerjeve publike qė imami i Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė, Shefqet Krasniqi, i kishte bėrė po nė atė vit ndaj figurės sė Nėnė Terezės. Imami Krasniqi, gjatė sė martės, ishte marrė nė pyetje nga Prokuroria Komunale e Prishtinės lidhur me deklarimet e tij, tė cilat pėr dallim nga BIK-u janė pėrkrahur tė mėrkurėn nga Forumi i tė Rinjve Myslimanė. Kjo kishte ardhur si rezultat i ushtrimit tė njė kallėzimi penal kundėr imamit Krasniqi nga dy avokatė, njė shkrimtar dhe njė qytetar nga Prishtina, pėr katėr vepra penale tė dėnueshme deri nė 10 vjet burgim ndaj imamit. Shkrimtari Qerim Ujkani, avokatėt Bajram Krasniqi e Zef Prenaj dhe Adem Nimani pretendojnė se me ligjėratėn e para tre vjetėve pėr Nėnė Terezėn, imami Shefqet Krasniqi ka kryer vepra tė rėnda penale.

Sekretari i BIK-ut, Resul Rexhepi, ka thėnė se BIK-u vazhdon tė qėndrojė pas asaj qė angazhimi dhe sakrifica e Gonxhe Bojaxhiut duhet tė ēmohet nga tė gjithė.

Mė gjerėsisht lexoni sot nė Koha Ditore. 

bislim berisha16.11.2012/12:55

Rrofshin injorantet dhe analfabetet shqiptar vertete jeni te mrekullueshem . shefqet krasniqi ka nevoje per psikiater a nuk e shihni njeriu eshte i SEMURE .ZOTI I NDHMOFTE. me nderime bislim berisha

ekremi16.11.2012/09:51

SHEFQETIN BASHKE ME TE TJERET QE I KA PAS VETI DUHET ME I QU NE ARABI SE NUK KAN VEN NE KS.

Izraeliti15.11.2012/23:26

Oh Shqiptar me Mjekrra, filloj Lufta ne Palestin Shkoni e ndihmoni Palestinezet se ju duhen KOSOVAR. E lereni NENEN Madhe TEREZE, se ju sdini qka shkruni, Zoti Vendos kush ne Parajs apo ne Ferr. E jo barinjet

shemsi hyseni15.11.2012/21:52

DR shefqet krasniqi e ka than vetum te verteten

Blerta15.11.2012/21:16

Duhet t'a mendojme kete me vete logjiken tone pa u bazuar ne fe? Qka ka perfitu ky hoxha me kete koment?? Pergjigjja eshte ASGJE. Vetem ka kriju perqarje dhe ne nje menyr na e ka bere me dije se ky vete po mirret me thashetheme duke folur per diqka qe me shiku teper hollesisht nuk ka kurrefare vlere. Nuk duhet t'i lejojme politikanet apo hoxhollaret te shprehen ne emer te askujt kur e flasin mendimin e tyre por shprehen ne emer te popullit.

gjyshi15.11.2012/20:55

Duhet dënuar aty ku i dhëmb më së shumti
me të holla, se për para i bënë këto se këta nuk kanë "din a iman", por janë mercerarë.
me largimin nga "imamllëku" që të mos ketë mundësi të bëjë më kësi broçkulla.

time15.11.2012/20:48

Pse qka eshte indiana Tereze per mos me fole per te, po e marrem pergoje te gjithe qe spo na pelqeje , qofte edhe te afermit tone , e mos te flasim per ma large

isaku15.11.2012/20:40

Kjo eshte nana indiane e jo shqiptare, kur kemi qene me se ngushti para lufte gjate luftes kurre nuk ja ka pa hajrin kosova e as banoret e saj , por punoi per interes te vatikanit, e mos u lodhne per te ,, se ajo ka jetue si mbreteresh, po shikoni Kosove qe jemi mbete ne nje burg te Hapur , e qdo dite jeta ma e veshtire po na vjen prej ketyreve politikanve te pafe

Muslim15.11.2012/13:26

ni sen nuk e din keta gjygjtaret e kosoves po as qeveria e kosoves se me ba me ja nis me i arrestu imamet e kosoves ather haptazi eshte ka ju shpallet luft muslimanve kshtu qe mir eshte mu mbyll ky gjykim se dikush po ka qef per pershkallzu situaten kosove e drejt demokratike e qdo njeri eshte mefol qka don ai po e ofendojn bushin e thaqin e kush eshte nana terez qe se ka ofendu po ka tregu qka thot kurani per njerzit qe i bajn shirk allahut

Besi15.11.2012/13:12

Vllezer dhe Motra nese kthejm koken mbrapa dhe shikojm te kalumen ne Shqiptaret ne saje te qesaj tolerance nder fetare kemi mbijetu. po sikur te mos kishim qen keshtu me ket toleran fetare qe e kemi ne Shqiptaret po ju garantoj se nuk do te ishim te lir sot nga okupatori serb se do te ishim hy ne nje luft vlla ... se. ndalnu edhe merri shembull Irlanden qe kan probleme nder fetare po ashtu edhe shumica e vndeve Arabe po vedisohuni se qarqe te caktuara investojn me qinda miljona euro veq me na perqa. ju pershendes.

njani15.11.2012/13:07

mos e kqyrni se ajo e ka bartur kryqin shiqojeni në tersi bota si e vlerson.
Mund të jet edhi një musliman që ndihmon njerz pa dallim feje porë beson në Kuran ti thuhet i keq kjo është vetdije e ult njerzore ,të gjithë njerzit i krijoj Zoti .Ai ka mmundur të gjithë ti bëjë të besojn si muslimn apo katolik apo hindus e qka jo tjeter.Sipas jush edhe zoti ka gabuar

Stamboll 15.11.2012/13:04

Ne shtetet demokratike secili njeri ka te drejtete mendoj ndryshe se dikush tjeter, dhe eshte e drjt e Hoxhes te nderuar te shprhe mendimin e tij ashtu siq aj mendon ,e jo si qeveritaret e Kosoves mendojn ndryshe dhe flasin ndryshe pra asaj i thuhet rren ,pershendetje nga Stambolli

mergim15.11.2012/12:38

ve selamunalejkum vllezer dhe motra. te ruhemi nga perqarjet sepse perqarjet nuk zgjedhin as gje,te kuptojm nje her e pergjithmon se fjala islam don te thot PAQ,andaj ne si musliman nuk guxojm te bim per e individve te caktuar qe jan te pa moralshem dhe komentojn vetem e vetm per te nxitur urrejtje mes popullit,ne te mburremi qe jem musliman te mburremi edhe me hogjen ton te nderuar apo vllaun ton shevqetin,sepse aj vet do i dal ne krye fjales se tij,ka pasur fyrje edhe me te renda nga prirsit e feve tjera per popullin shqiptar edhe per muslimanet ne pergjithsi por nuk ka kris kjameti sepse vet ALLAHU do ti gjykan ata ne menyren me te dhunshme dhe ne do jem deshmitar te saj

Fillocofi15.11.2012/12:29

Mjekesija do te arrije te sheroje te gjitha semundjet,ne toke!perveq fese!Te gjitha fete,thone se ekziston "dita e kiametit"!sipas FillocofitKiamet ma i madh se feja ne toke,as nuk ka pasur,nuk ka ,e as nuk do te kete!

Ylber15.11.2012/11:30

Nese do duhej dikush te burgosej per fyerje dhe urrejtje ateher do duhej te burgosej prifti i terbuar Anton Kqira!!

Anonim15.11.2012/11:17

Burgun nuk e meriton ky njeri, sepse eshte dijetar, mirpo problemi tek ne eshte qe Budallen e leshojme dhe te menqurine e burgosim per qka??? nuk eshte pune krimi, nuk eshte pune perdhunimi dhe as pedofilija ketu eshte ne fjale fjala, per fjale njeriu te burgoset ja nuk eshte e mundshme....

kosovari 15.11.2012/11:10

SHQiptaret jan vidisu perhistorin nuk ha me bari ashtu eshte per teneqen

Muhamedi Kaqanik15.11.2012/11:08

BIKu nuk i perfaqeson besimtaret e mirefillt musliman por injorantet te cilet nuk e kane kuptu asnjere masazhin e dinitfese qe bartin, prandaj ky nuk eshte qendrim as i Islamit e as i muslimaneve. E per ju qafira qe gati sa nuk ju ka pelcit zemra nga urrejtja dhe zhelozia qe keni per Islamin dhe muslimanet nuk kemi qfar ju bejme pos tiu themi, u shkaterrofshi bashk me inatin qe e bartni.

lino15.11.2012/11:05

Turp per teneqen ens mesu me prifta te vatikanit

Enuar15.11.2012/11:01


Gabim i madh i BIK, Dr.Shefqet Krasniqi do duhej ta udhehiqte. Mysliman pa frik.

gomari15.11.2012/10:59

tragjedia e emnave shqyptarilir arben, albesian, besim etj etj.

albesian15.11.2012/10:46

iiiiiiiiiii, gajle madhe qe paska fol kunder Terezes, po cka ka bo be Tereza per neve?? shqiptareve duhet me jau thy kto mite qe po imponohen nga caqe te ndryshme!!

neill15.11.2012/10:17

Ska nevoj me mbrojt askush se ai mbrohet vet tenecja ne xhenem e ka venin

Besimi15.11.2012/10:15

Nuk ka faj pse Imami i Nderuar dhe shumë i Respektuar Shefaqet Krasniqi, pse Terezën e ka quajtur nënë e dreqit, sepse, edhe pse tingullon keq, në fakt Tereza ashtu edhe ka qenë, deshëm apo s' deshëm ne.

arbeni15.11.2012/10:13

Gonxhja nuk ka qene shqiptare, ajo ka jetu dhe ka vdek si indianke

Shqiptari 15.11.2012/10:09

Kesi Fare Hoxhollaresh qe futin Spica e Urrejtje ne mes Shqiptareve nuk na Nevoiten. Ketij dhe te ngjajshmeve si ky fare Muxhahedini nuk duhet Lejuar VEPRIMTARIA ne Kosove. Ate duhet Urgjentisht me e dergu te Berberi.

gomari15.11.2012/10:01

ne nji shtet demokratik njeriu fol cte don por edhe duhet te jete i pergatitur per ate ce flet pra per konsekvencat e fjales.
burgu i takon periodit te rankovicit e milloshit, per ket njeriu nuk burgoset por i jipet verejtje ne emer te shoqeris shqiptare dhe gjobitet me te holla.
pra ky g..."dr, prof,mag, sc, doc" sic kemi zakon na shqiptart me u gjujte me titulla e meriton nje injorance te gjenerale nga shoqeri shqyptare. pra jo burg, per fjal te lire nuk jipet burgu pa mare parsysh se nuk tingllon mire per ne.
me ne fund nje fjalle popullore thote "budalla nuk ka brina"

Drita15.11.2012/09:59

Bravo BIK, duhet qe te gjithe besimtaret muslimane te distancohen nga WAHABITE.

Bekimi15.11.2012/09:37

Sekretari i BIKut, Resul Rexhepi, ka thënë se BIKu vazhdon të qëndrojë pas asaj që angazhimi dhe sakrifica e Gonxhe Bojaxhiut duhet të çmohet nga të gjithë.


Vetem kete po e citoj. Nga une nuk cmohet as sa 1 grimc e thonit. Duhet te cmohet nga indianet pse jo. Une ne fakt se njof thjesht ishte nje person si Gonxhe bojagjiu but never my mother.

Nese Shefqet Krasniqi duhet te denohet per kete fyerje siq po i thon disa.

Atehere a do ket vende neper burgjet e botes per te Krishteret qe ofenduan Profedin Muhamed.

xeni15.11.2012/09:23

ti mas pari je pis qe je ka fol nket mnyrë .

Kimi15.11.2012/09:07

Ketij pisi te piste duhet me ja ndalue ligjerimin anekend Kosoves sepse ka fyer mbare shqiptaret me Nene Terezen. Ky mjekrrosh ka me qene kryetari i muxhahedinve ne KS. E lexuat dje deklaraten e Forumit te te rinjve musliman ne Kosove qe u licencua ne ate kohe nga Bajram Kosumi.