Pallati i Drejtësisë gati në janar të 2014-tes

Publikuar: 12.11.2012 - 13:35

Prishtinė, 12 nėntor - “Kosova do tė jetė shembull nė rajon pėr gjyqėsorin e fortė qė do e ketė”, ėshtė shprehur kryeministri i vendit, Hashim Thaēi, gjatė inspektimit tė punimeve tė Pallatit tė Drejtėsisė nė Hajvali. Sipas tij, do tė vazhdohet edhe me reformat nė sistemin e drejtėsisė dhe ėshtė fat qė gjithė legjislacioni po nxjerrėt nė pėrputhje me standardet evropiane, raporton KTV-ja.

Ndėrsa kryeministri Thaēi  ka potencuar se Pallati i Drejtėsisė do tė  jetė i modelit dhe standardeve evropiane, pėrfaqėsuesi i BE-sė nė Kosovė, Samul Zhbogar, ka inkurajuar organet gjegjėse tė ndėrtojnė njė sistem tė pavarur tė pandikuar tė sistemit tė drejtėsisė, i cili do tė ishte mė efikas dhe mė efektiv. “Kjo dėshmon se sundimi i ligjit pėr Bashkimin Evropian ėshtė i rėndėsishėm, kėshtu qė ne jemi tė pėrfshirė kėtu jo vetėm me misionin e EULEX-it dhe projektet qė ndėrlidhen  me sundimin e ligjit, por edhe ndėrtimin e infrastrukturės”, ka thėnė Zhbogar.  

Janari i vitit 2014 do tė jetė koha kur Pallati i Drejtėsisė do nisė punėn  e tij.  Qeveria e Kosovės ka ndarė edhe 2 milion euro pėr kėtė vit pėr Pallatin e Drejtėsisė, kostoja e tė cilit kap shifrėn e 33 milionė eurove.  Nė kėtė pallat do tė vendosen tė gjitha gjykatat (me pėrjashtim tė degėve tė gjykatės themelore)  dhe prokuroritė, si dhe Gjykata Kushtetuese.


Podievalia12.11.2012/19:30

Ai pallat do ta arsyetonte vehten vetem ne rast se ne te fillon gjykimi i atyre qe e promovojn ate.Mentaliteti duhet ndryshue e jo pallati.

leshi12.11.2012/14:53

Ky qaq logjik ka se mendon qe sa ma i larte ka me kan pallati aq ma shum ju afrohet standrdeve te BEs.
Ju spo muni me shti ne burge nje njeri qe eshte i denum 3 vjet burge se kinse hale si ka shti specat n'turrshi e po doni me u krahasu me standardet e BEs. Mundeni me u shty me sandarde t'Kaçanikut pa pike problemi...