“Avullohen” 1.4 milionë euro të MPB-së për pasaporta

Publikuar: 01.11.2012 - 10:37

Prishtinė, 1 nėntor - Janė “avulluar” njė milion e katėrqind mijė euro tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, me tė cilat do tė duhej tė paguhej kompania austriake “Osterreichische Staatsdruckerei” (OSD) pėr prodhimin e mijėra pasaportave kosovare.

Gjatė njė hulumtimi dyjavor, “Zėri” ka mėsuar se shuma e parave ėshtė zhdukur nė Prishtinė dhe atė nga pėrfaqėsuesja e OSD-sė nė Prishtinė, Natalije Velija, e cila, pasi i ka marrė paratė nga dikasteri i brendshėm, nuk i ka pėrcjellė ato te kompania tė cilėn e pėrfaqėson.

Burime tė besueshme tė “Zėrit” brenda MPB-sė bėjnė tė ditur se gjermanja kėtė veprim e ka ndėrmarrė falė bashkėpunimit tė saj edhe me disa zyrtarė tė lartė tė MPB-sė.

“Kėtu janė tė pėrfshirė disa zyrtarė tė lartė tė ministrisė sonė. Gjithēka ėshtė bėrė nė bashkėpunim me zonjėn Natalije Velija, e cila tash e njė muaj mė nuk ėshtė pėrfaqėsuese e kompanisė OSD. Ata sė bashku e kanė orkestruar krejt kėtė dallaver”, ka thėnė burimi.

Gazeta ka pritur pėrreth dy javė pėrgjigje zyrtare nga drejtori gjeneral i kompanisė OSD, Reinhart Gausterer, pėr ēėshtjen nė fjalė, por ai nuk ėshtė pėrgjigjur, edhe pse herė pas here i ėshtė rikujtuar se nė e-mailin e tij zyrtar janė pyetjet nga “Zėri”. Ndėrkaq, nė emėr tė tij gazeta ka marrė dy e-maile, nga menaxheri ndėrkombėtar i shitjes, Gerhard Wastl, i cili ka kėrkuar qė tė pritet deri mė 5 nėntor, kur, sipas tij, kthehet nė punė drejtori Gausterer, ngase momentalisht nuk ėshtė nė Austri.

Por, faktin se rreth njė milion e gjysmė euro nuk kanė “arritur” kurrė te kompania, por janė tjetėrsuar nė Kosovė, e ka konfirmuar vetė ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, i cili gjatė njė bisede ka pohuar se pėr kėtė ēėshtje ka pasur disa herė takime sikurse me drejtuesit e kompanisė “Osterreichische Staatsdruckerei”, gjithashtu edhe me ambasadorin austriak nė Kosovė.

“Ėshtė e vėrtetė qė paratė nuk kanė arritur, edhe pse ne iu kemi dėshmuar kompanisė... pagesat janė bėrė, i kemi verifikuar edhe nėpėrmjet BQK-sė, bankės NLB... ato janė pėrcjellė. Por, kompania OSD e ka caktuar njė partner tė vetin, pėr t’i kryer shėrbime, qoftė zhdoganime, qoftė shėrbime tjera, dhe me njė aneks-marrėveshje e kanė autorizuar qė paratė tė shkojnė nėpėrmjet kėtij pėrfaqėsuesi nė Austri. Pra, njė shumė tė parave nuk e ka pėrcjellė pėrfaqėsuesi i tyre”, thotė Rexhepi.

 

Ylli02.11.2012/00:21

Hahaha... e qysh po kujtoni ju se Bajram Rexhepi i mbledhi paret me i ble dy banesa te Lin Projektit ne Prishtine? Po thoni qe ia fali LinProjekti per shkak te favoreve qe i beri ky sa ishte kryetar i Mitrovices? Mundet edhe te jete... po hiq ma pak e felliqte se e para nuk po me duket as kjo.

qamil02.11.2012/00:18

test

ruzhdia01.11.2012/21:31

shum bukur vetum keshtu do te shkojm perpara

mbreti01.11.2012/21:03

E kush me pas guxim dhe besim per me investu ne Kosove?

papaz01.11.2012/12:49

Interesant Kosova 2 mil banore, 20 milion hajna..........

labi01.11.2012/12:44

haha turp, nuk ka tender ku nuk po vidhet, turp ore te pacipe...

mergimtari 01.11.2012/12:34

po shtetii Kosoves prej ketyre hajnav do te deshtoj tersishte per fat te keq po edhe bota e ka pa qe nuk jemi na per shtet jooo

minister lopa01.11.2012/12:17

o mshoni mshoni , kur keni popull budall ju bani darsem

antigona berisha01.11.2012/12:00

shum mir e ka jakup krasniqi per ministrin e mbrendshe,tani vidhen 1.4 milion eko,u vodh droga dhe miliona euro ne prishtin.u vodh ari ne pejë.po vidhet populli nga qeverija e kosoves ,turp ju qoft o hajna barbar dhe repana

Durimi01.11.2012/11:49

O Bajram Rexhepi, qetash u ba boll. Ke gabuar që e ke pranuar postin ne ate ministri. E natyrshme do të ishte tëjesh në Ministrinë e Shendetësisë e tash je një ministër i dështuar dhe një mjek i dështuar.

dreniskandinavi01.11.2012/11:24

Ministrija e punve te brendshme,ne Kosove esht e njohur qe prodhon krime.Ky esht shkaku qe gazetaret evropjan e quajn Kosoven oaz te krimit,apo pik zez ne evrop.Qdo kund ne ne bot kjo ministri ka per detyr te ruajn rendin dhe hulumtoj krimin e ketu esht ky rast syigeneris ne bot se kemi nji minister rrugaq ne krye te ketij institucioni dhe qdo informat qe ka ja jep se pari SHIKut kriminel.

fadili 01.11.2012/11:20

Në këtë Ministri, në Ministrinë e Punëve të Brendshme, që praktikisht duhet të jetë një ministri shumë e përgjegjshme, e besueshme, me nivel të duhur moral dhe etik po ndoshin disa gjera skandaloze. Problemi me vjedhjen e dëshmive në Dhomën e Deshmive në Prishtinë dhe më vonë në Pejë. çështja e ... sjes së pjesëtarit të Njësive speciale në Mitrovicë, problemet me tenderin për vaturat mercedes, problemi me provimin dhe patentet e vozitësve, kërcënmi i hapur i Ministrit në Sencën plenare të Parlamentit edhe shumë të tjera. Po si mund të ndodh që ky ministër ... agjoz të mos japë dorëheqje, ai po të kishte gjyqësi të paanshme duhet të përgjigjet penalisht për veprimet e tij.

gjoni01.11.2012/11:05

qeky o shtet se jo mahi , ska me neve , nr 1 jena .......

rexhepbruksel01.11.2012/10:59

hahahahhhh,o zot o zot kam parč individč teatčr qč bčjn cirk pčr tč relaksuar publikun por shtet ende nuk kam ndčgjuar kurrč,vidhet droga qe e ruan shteti vidhet dukati qč e ruan shteti vidhen paratč qč i ruan shteti nga dhomat e dčshmisč kurse tash nč modč ka dal diqka tjeter,shteti nuk e din kujt ja lčshon paratč nč xhirollogari qyky čshtč shtet se jo mahi.

Hamdia Deqan01.11.2012/10:54

Kjo hajni nuk esht as e para as nuk do jet e mbreama sepse hajnat ma te mdhenj jan mu ne policin e kosoves ndoshta jo te gjith por fatkeqesisht shumica e posaqerisht ata qe jan ne vende udheheqese, por kjo asht ma se e kuptueshme kur ne krye te asaj ministrie gjindet Bajram Regjepi e them me keqardhje ma mir do te ishte qe ti blej nja 100 dele e te mirret me to se sa te merret me ate resor qeveritar nji nder ma te randesishmit per shtetin,por qti besh kjo esht atdhedashuria e jon per kosoven ky asht shembulli ma idiot i mundshem se si shkatrrohet shteti per te cilin u derdh gjak e lot me dekada, keta jan matrapazet tan qeveritar per te cilet mendoj se burgu i burrelit ose goli otoku do ishte hotel per veprat dhe pislleqet qe jan duke i ber ndaj keti vendi dhe keti populli.