Rriten pensionet në Kosovë

Publikuar: 04.10.2012 - 16:41

Prishtinė, 4 tetor - Sipas vendimit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, pėr pensionistėt qė kanė paguar kontributet, nga 1 janari i vitit 2012 u janė rritur 26.45 pėr qind, kurse nga 1 janari i vitit 2013 ato do tė rriten edhe pėr njė pėrqindje ne mėnyrė qė tė arrihet rritja prej 40 pėr qind nė krahasim me lartėsinė e tashme tė pensioneve. Qeveria ka marrė vendim tė rrisė edhe pensionet bazė (ēdo individė me moshė 65 e mė shumė vjeēare, pavarėsish mospagesės sė kontributeve) pėr 33.3 pėr qind. Por, edhe ata do tė marrin sė pari rritjen prej 11.1 pėr qind pėr periudhėn nga 1 janari 2012, kurse pjesa tjetėr e rritjes do tė fillojė t’iu paguhet pensionistė nga 1 janari i vitit 2013.

Edhe pensionet e aftėsisė sė kufizuar do tė rriten nė lartėsi prej 33.3 pėr qind. 11.1 pėr qind e kėsaj rritje do t’u paguhet shfrytėzuesve qė nga 1 janari 2012, kurse lartėsia tjetėr e rritjes do t’iu paguhet qė nga janari 2013.

Nga kjo rritje e pensioneve do tė pėrfitojnė 164 mijė e 200 pensionistė. 112 mijė pėrfitues tė pensioneve bazė, 35 mijė pensione kontribut-dhėnės dhe 17 mijė e 200 pėrfitues tė pensioneve pėr aftėsi tė kufizuar.  

Qeveria kas miratuar edhe njė varg vendimesh tė tjera, ndėr tė cilat edhe Strategjia kundėr falsifikimit dhe piraterisė, disa akte nėnligjore pėr zbatimin e Ligjit pėr shėrbimin civil, pėr licencimin e administratorėve falimentues etj.

Me kėrkesė tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, Qeveria ka aprovuar vendimin pėr ndarjen e 200 000 eurove pėr trajtime mjekėsore jashtė institucioneve publike shėndetėsore.

Ėshtė miratuar edhe Rregullorja pėr Komisionin Qeveritar pėr njohjen dhe verifikimin e statusit tė dėshmorėve tė kombit, invalidit, veteranit, pjesėtarit apo tė internuarit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. 

Fevzi Sahara31.01.2013/13:56

Pershendetje , rritja e pensioneve perpersona me aftesi te kufizuara nuk zbatohet , nga e lejuara prej 33.3 paguhen vetem 11.1 ndersa pjesa tjeter e premtuar per Janar 2013 nuk gjen zbatim .

dr zen buja10.11.2012/22:09

persan me aftsi te kufizuara
te kesh tur hashim thaqi qka je to i trajtue si te avganistanit

tosi05.10.2012/11:37

Qerveri konspirative, kur e ka punen lluge, mundohen me kesi trika me e permiresu konspiracionet e veta

buqi05.10.2012/10:15

bravo kryminister se gjithmone e ke realizu ate qka eke premtu e per ju kundershtaret e kryministrit krie e kupni

Kastrati05.10.2012/08:45

Turp per veprimet e Hashim Gadafit.Njeri injorant qe perbuz punen e brezave.Kjo kosovë per pensionistet e veteranet e luftes eshte e varfer kurse per byrokracine kosovare shum e pasur.Pse gjithe keto diferenca.dikush pensione te beneficuara thua se kane rene nga qielli e dikush as pjesen e kontributit qe ka dhen nje jete.Kjo eshte qeveria e turpit dhe e zhgenejeimeve tona.Mos e paqim.

avni berisha05.10.2012/08:42

po me vjen mire mire qe qeveria ka marre kete vendim per rritjen e pensioneve. Me se shumti po me kenaq vendimi per verifikimin dhe njohjen a statutit te familjeve te deshmoreve,veteraneve,invalideve te luftes etj.Shpresoj qe kjo pune do te kryhet shpejt.

esmeri05.10.2012/07:05

Më në fund. Por nuk është edhe për t'iu besuar shumë...sepse po rrejnë...qeveritarët...Jena mësuar...
Po e pyes veten A thua ësshtë e vërtetë ?

sahit plisi05.10.2012/01:25

KESAJ PUNE I THOJNE ME LA M.. ME SH..
PO MUNDOHEN TASH QEVERITARET HAJNA ME E MASHTRU POPULLIN ME KESO PERRALLASH PER MOS ME PAS VEMENDJEN SHUME TE KONFLIKTET MBRENDA PDKse DHE MBRENA KUVENDIT..QEVERI SHUME DINAKE SHUME ME E KEQE SE AJO E SERBISE PARA LUFTE NE KOSOVE..A PO DON HAJNA,VRASES,DIKTATORE,ABUZUES,ANALFABETE,KURVARE...MBI TE GJITHA QEVERI TERRORISTE NDAJ POPULLIT TE VET...TMERR I THOJNE KESAJ PUNE...ANALIZONI EDHE JU KOMENTUES..

Xhevdeti05.10.2012/00:08

Lutem ti presin dhe ti marrin leket e premtuara,mos eshte ndonje propogande e PDK para zgjedhjeve.

Malsor Sopi04.10.2012/22:26

Një tallje e radhës e qeveris thaqi me shtresën ma të varfër të Kosovës,dhe asgjë ma tepër,sepse dihet se qmimet jan ngritur aq shum sa edhe po të rriteshin pensionet 100 nuk do të ishin të mjaftueshme për nji jetë mesatare,e jo me 10 e 11.Mashtrim tipik i tipit thaqian pritni zgjedhjet e parakohëshme sepse ky është sinjali ma i kjartë se kët vjeshtë do të kemi zgjedhje.

Florent Muharemi04.10.2012/20:17

Oj Qeveri marre je qoft, ma mire largohuni ose ikni prej Kosove, marre per deskrminim te pensionisteve.