Ministri Rashiq i hedh poshtë statistikat e papunësisë

Publikuar: 23.09.2012 - 08:38

Prishtinė, 23 shtator - Ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale, Nenad Rashiq, ka hedhur poshtė statistikat e publikuara tė premten nga raporti pėrfundimtar i regjistrimit tė popullsisė, tė cilat flasin pėr 44.9 pėr qind papunėsi. Sipas tij, papunėsia nė Kosovė ėshtė mė e vogėl sesa qė paraqitet nė raport. Ai ka theksuar se raporti u referohet tė dhėnave tė vitit 2011, pėrderisa numri zyrtar i punėkėrkuesve, element ky nė tė cilin bazohet ministria, sipas ministrit Rashiq, ėshtė shumėfish mė i vogėl bazuar nė tė dhėnat e kėtij viti. Mirėpo bazuar nė raportin e regjistrimit tė popullsisė, prej 508.100 banorėve qė janė tė aftė pėr punė, 44.9 pėr qind janė tė papunė. Kosova ka 227.646 banorė tė papunė, pėrderisa tė punėsuar konsiderohen 280.454 persona.

“Nuk po e kundėrshtoj raportin, mirėpo tė dhėnat e prezantuara nė raportin e regjistrimit tė popullsisė janė tė bazuara nė raporte tė mėparshme, dhe jo nė raportet e fundit qė i ka Ministria nga projekti pėr databazėn e punėkėrkuesve”, ka thėnė tė shtunėn Rashiq.Mė gjerėsisht lexoni sot nė “Koha Ditore”

 

agimi24.09.2012/02:04

Une njo me qindra familje nje familje 5 antare jane per pune vetem nje punone

mustafe mustafa24.09.2012/00:14

mund ti them lirishte ministrit rashiq se papunsia ne kosove eshte mbi tetedhjete perqinnd duke marre parasysh prishjen e ndermarrjeve qe kane egzistuar e qe ne vend te tyre jane ndertuar ndertesa banimi ose shitorehaka23.09.2012/17:31

Ndoshta z, rashiq ka te drejte pasi qe ne Ministrine e vet po pranon per qdo dite punetore te rinje, te cilet nuk punojne dhe as qe dijne te punojnë, perveq q marrin rroga koxha te majme.

naser23.09.2012/12:24

qaki te punsum z rashiq qata ne qeveri ne polici kek trepqe post qaki ma tjera e 1 milon siki te pinsum statistika asht ma shum se 70 per qin te pa pun mos i shti ne list ata qe punojn per ni kafshat buk dikun se edhe ty te vjen era si ktyne tjertve po apet tuje shka nuk ki interes shum jo per popull seti punt mir i kie

mjeshtri23.09.2012/10:31

mir e ka rasiqi nuk ka aq shum pa pun po edhe vet i ka fajet qe nuk i ka rgjistru krej puntort. po nese ne statistik i njehin femin te papun 15 vjet qe edhe nuk kan te drejt pune edh nuk i hjekni studentat prej listes nurmal qe ka shum pa pun

Murtez Xhemajli23.09.2012/10:06

Koka idhnue z.Minister,por ai e ka shansin qe të delë dhe te tregon të verteten masi ato i paska ne databazen e datorve te ministris që ai e drejton se sa është numri i të punësuarve në Kosovë dhe numri i të pa punëve në Kosovë dhe neti publikon që publiku dhe qytetaret ti dijnë e mosë te ju len hapsirë qe mediat te manipulojn por ato shifra të jenë të sakta e të verteta ashty që mandej qytetaret do ta dijnë të verteten dhe gjithsesi institucionet perkatëse te punojn në permirsimin e sajë e jo me dhanë deklarata ne hava por duhet urgjentisht me dalë me deklarat zyrtare dhe me shifra te sakta sa janë te papun dhe sa janë te punësuar në Kosovë.