Shtyhet rrënimi i xhamisë pa leje

Publikuar: 19.09.2012 - 18:33

Prishtinė, 19 shtator - Komuna e Prishtinės ka pezulluar pėrkohėsisht rrėnimin e njė objekti i dedikuar pėr xhami nė lagjen Matiēani 1, pėr tė evituar pėrplasjet e mundshme mes xhematit dhe policisė, trasnemteton KTV.

Nė anėn tjetėr, imami i xhamisė, Fadil Muslia, ka akuzuar Komunėn e Prishtinės se po bėn diskriminim fetar, duke mos lejuar ndėrtimin e xhamive.

 

Anti Politika20.09.2012/09:15

Ketu po behet loje politike me xhemat. Ja se si Ternava dihet qe eshte pro PDK dhe mu per kete shkak LDK e ka marre kete pune me inat dhe po i ndalon ndetimin e xhamive ne Prishtine dhe njekohesisht ka levizur me lokacionin per xhami te madhe. Besoj qe kjo eshte loje e dobet e LDK sepse ka mundesi qe ne zgjedhjet e ardheshme xhemati masivisht ta votoje PDK qe per shperblim do tu jepte leje per ndertim te xhamive per te cilat ata kane nevoje.

vezhguesi19.09.2012/19:36

Une sjom naj fetar i madh, po per hir te se vertetes dhe realitetit, njihere shnoni e rrzone edhe kishen te fakulteti ekonomik se edhe ajo eshte e ndertume pa leje.

Muslia Musliman19.09.2012/19:23

Ne rastese objekti posedon leje ndertimi OK, ne te kunderten ai duhet qe te rrenohet e te behet rrafsh per toke. Nuk duhet leshuar pe ndaj ndertimeve pa leje ne prishtine e ne Kosove.