Majko: Shqipëria ia ka pasur borxh Kosovës

Publikuar: 15.09.2012 - 09:49

Prishtinė, 15 shtator – Reagimi i Qeverisė sė Shqipėrisė, por edhe i tėrė popullit shqiptar, nė vitin 1999, ka ardhur pas njė historie tė rėndė tė njė kombi, i cili, pėr dallim nga kombet tjera, nuk ka jetuar, por ka mbijetuar, ndėrsa lufta e vitit 1998-1999 ishte njė e ēarė nė kohė, kur shqiptarėve iu mblodhėn tė gjitha gabimet nė njė moment tė caktuar, por po ashtu iu mblodhėn edhe tė gjitha cilėsitė pozitive si komb, pa dallim kėsaj ane apo asaj ane. Kėshtu flet Pandeli Majko, njeriu qė nė vitet mė tė rėnda tė historisė moderne tė shqiptarėve tė Kosovės, mė 1998-1999, ishte nė krye tė Qeverisė sė Shqipėrisė, dhe pėrgjithėsisht konsiderohet tė ketė qenė njeriu kryesor prapa pėrkrahjes sė pakusht qė aso kohe shteti shqiptar u ofroi shqiptarėve tė Kosovės.Nė njė intervistė pėr programin “Press-ing” tė KTV-sė, Majko ka rrėfyer pėr kohėn kur si kryeministėr duhej t’i pėrgjigjej njė situate tė rėndė nė vetė Shqipėrinė, por edhe mė tepėr njė lufte tė pėrgjakshme e shfarosėse kundėr popullit shqiptar nė Kosovė.

Nė kėtė intervistė ekskluzive, Majko ka rrėfyer detaje pėr vendimet politike, por edhe ato emocionale, qė ėshtė dashur t’i marrė si kryetar i Qeverisė sė njė shteti qė edhe vetė ishte i dėrmuar nga varfėria dhe kriza politike, ndėrsa ka treguar edhe pėr historinė e tij personale politike – prej vendimit pėr t’u bashkuar me socialistėt e Shqipėrisė, deri te vlerėsimi i tij se ēka nuk shkon mirė nė shoqėritė shqiptare nė tėrė rajonin.

Intervistėn e plotė me Pandeli Majkon mund ta lexoni tė plotė nė Koha Ditore.

 

fatlindi16.09.2012/00:06

Kur po vjen ajo dite e me te pa ty Kryeminister i trojeve shqiptare

Kosova Shqiptare15.09.2012/21:01

Zoteri Majko,

Shqiperia unk ia ka pasur borxh Kosoves, por Shqiperise, veriut te Shqiperise!

Kosova eshte Shqiperi!

kusha15.09.2012/19:53

per noki,mbase eshte dashur qe z.majko te eshte i PDse e ta furnizoj shtetin serb me derivate ne kohen e luftrav ne ish jugosllavi,respekt per z.Majko e per vllezerit tan shqipetar

noki15.09.2012/17:53

Je ivetmi nga politikanet e shqiperise qe ke bere diqka per shqiptaret e kosoves,por te urrej qe je anetar i partise socialiste!!!!!!!!!!!!

naser15.09.2012/16:06

Respekt Majko,i vetmi politikan i Shqiperis qe ka ba diqka pa hile me Serbin per Kosoven..

K.Filbi15.09.2012/15:30

Nderimet e mija me te sinqerta,mu ba zemra male kur e jepe intervisten ne KTV dhe ua mbylle gojen ca antishqiptarve,sepse kan filluar n'ta fusin zjarrin edhe n'mes vete,prap faleminderit !

Xhevdeti15.09.2012/14:52

Pƫrshƫndetje!Zoti tƫ bekoft, moshƫn qƫ kishe, nƫ situat qƫ ishte thuajse i tƫr kombi ta menagjosh njƫ komb tƫ uritur, tƫ pƫrgjakur... besa bes duhej kurajo,mendja e ndritur mund ta bƫj kƫt, kƫt e dƫshmuat nƫ kohƫn mƫ tƫ rƫnd, e vazhduat edhe pasi ngelet opozit sote kƫsaj dite. Ju pƫrgƫzoj dhe suksese nƫ jet dhe nƫ politik, pse jo.

bllaca15.09.2012/14:49

Boll mir fol Majko cka beni Shqipnia, por i harrut shqiptaret e maqedonis. Ato i kane rreh e nuk na kan lan me dek ne bllace

musa15.09.2012/14:32

nderime zotri majko je njeriv me merita per popllin shqiptar e veqanerisht per perkrahjen e ushtris qlirimtare dhe ndihmen dhe rrespektin e shqiptarve te kosoves fat dhe shedet ne jet

sabria15.09.2012/14:17

PO zoti Majko me gjith respektinqe qe keni por edhe ju nuk jeni duke e kallzuar te verteten dhe marrit e qeveris se juaj ne vitet 8999 se pari ju zoti majko duhet te kerkoni falje popullit te kosoves dhe te tregoni te verteten per ato marrit dhe krimet te cilat i kan ba qeverit lokale spitalet drejtorat e spitaleve sidomos ne kukesjem deshmitar te gjall dhe nuk harrohen msa krimet serbe te cilat ikan ba mjeket e juaj kur ishi ju ne qeveri me dien e juaj apo jo por ju keni qen ne qeveri zoti Majko por edhe per marrjen apo pagesat nga ana serbe te cilet i kan paguar oficeret e juaj dhe ushtaret per te minuar brezet kufitare kunder popullit shqiptar keto jan te verteta me dien e juaj apo jo ju jeni kan ne qeveri Zoti Majko sa i perket ndihmes nga popullata shqiptare ne shqipri zoti majko Vetem DHJET PERQIN E TYRE KAN NDIHMUR ME ZEMER kurse te tjeret zoti Majko vetem kan plaqkit kan ... kan rrahur se bashku me administraten e juaj komunale dhe me ato spitalore nese ke pagu te kan ndihmu

agroni15.09.2012/11:35

Nderimet e mia zotëri Majko ,meritoni qdo rrespekt.Jeni i urtë dhe trim !

KerqovazajaziCH15.09.2012/11:15

Zotri ex kryeminister borxh nena shqipe i ka ter shqipeve qe i la jashte krahve te shqiponjes ,qamri, ilirid,preshev e Ulqin,pershendetje nga mergimtari

Sokol i Malit15.09.2012/10:54

Majkos i doli 'boja' duke justifikuar njč figurč krejt qesharake si Zogolli qč urrehet nga gjithč shqipčtarčt.
Gjčrat e mira qč bčn njeriu shkruhen gjithmonč nč rčrč dhe ato tč kčqiat gdhenden nč gurč.

Gjakovari15.09.2012/10:51

Baba CH, shpresoj që kur të vij Majko përsëri në Qeveri gjërat do të ndryshojnë për të mirë, gjegjësisht për ate që thua Ti.

Baba CH15.09.2012/10:14

Ztr. Majko, mjaft mo me keto publikime per me "sharmu opinionin",.... merru pak ma shume me Shqiperi, se Shqiperia klika juaj politike" i ka borxh vete shqipetareve, e se fundi ky far borxhi eshte qe lugina eshte harru se eshte vend i Shqiperise.

Po nejse, na shqipet harrojme shpejte, po e shohim se edhe Kosova ka harru qe ka pase lufte me Serbine, kur po e shohim se si po e trajtojne luginen.

shaliani15.09.2012/09:55

Ju lumte zoti Majko je njender me patrotet SHqipetare paq jete te gjate

shaliani15.09.2012/09:55

Ju lumte zoti Majko je njender me patrotet SHqipetare paq jete te gjate