Ahmet Shala mund të mbetet pa post ambasadori

Publikuar: 15.09.2012 - 09:31

Prishtinė, 15 shtator - Presidenca e Kosovės ka bėrė tė ditur tė premten se mund tė kthehet mbrapsht dekretimi i Ahmet Shalės pėr ambasador nė Japoni. Kjo nėse gjykata e bėn nė ndonjė gjė pėrgjegjės atė, nė rastin e privatizimit tė hotelit “Grand”. “Dekretimi ėshtė pėrmbyllur duke respektuar normat kushtetuese dhe ligjore”, ka thėnė Arbėr Vllahiu, zėdhėnės i presidentes Atifete Jahjaga. “Nė kėtė rast, si dhe nė ēdo rast tjetėr nė tė cilin presidentja e ka kompetencėn e emėrimit, mund tė procedohet ndryshe pas vendimit tė plotfuqishėm tė organit gjyqėsor dhe pas kėrkesės qė bėhet tek organi propozues”.

Shala, i cili ka qenė ministėr i Financave nė mandatin e shkuar, ishte pėrmendur si ambasador nė Shtetet e Bashkuara, e pastaj nė Belgjikė, mirėpo kurrė nuk janė dhėnė arsyet pse nė fund ishte vendosur tė dėrgohej nė Japoni.

Ministria e Jashtme nuk ka dhėnė njė pėrgjigje, nėse e kanė ditur situatėn me “Grandin” kur e kanė propozuar Shalėn pėr ambasador.

Mė gjerėsisht pėr kėtė lexoni nė Kohėn Ditore tė sė shtunės. 

rasim uka16.09.2012/03:32

ky e ka vendin mrapa grillave bash me ta edhe ilir dugolli kta ty e kan shit krejt pasurin e kosoves jan ba tash miljonera kta

burim15.09.2012/22:19

e valla me ket lajm mkeni merzit se mesiguri fundi i botes ka me ardh ,po ky as vet nuk e din sa pasurin prej paslufte e ka.

Irfan CANA15.09.2012/22:09

Ahmet Shala,pamëdyshje është kryekupolla e fajtorit kryesor të shkatërrimit të ekonomisë kosovarendërmarrjeve që u shitën me rastin e privatizimit të gabuar.Unë që para 34 vite,kam shkruaruar për punën e gabuar të tij dhe AKMsëtë,por dikush nga qeveritarët e ka mbrojtur dhe nuk është ndërmarr asgjë.Ai me gjithë atë që e ka mbrojtur duhet të hyj në burg,nëse respektohet ligji dhe Kushtetuta e shtetit.

tipi15.09.2012/21:36

hajde ishalla edhe pe nxen ajo nema e popullit , se ashtu kshtu ka me nxan veq ne kete far vale me nxan bashk me disa shok..

liki15.09.2012/19:07

Ky i ka lidh tre oferuesit Berishen, Ejupin dhe Pacollin dhe i kane bo marrveshje te msheft qe me marre grandin, edhepse keto marrveshja kane qene te ndalume me ligj te AKMse, te cilin e ka udheheq vet shala.

Bajrushi15.09.2012/18:56

Faktorët ndërkombëtar e dinë kush është Ahmet Shala, prandaj ai nuk mori akreditimin as nga Belgjika as nga PArisi e Berlini, mori pëqimin nga Japonia por edhe atje ka probleme. Para disa ditësh kur PAcolli deshi të fotografohet me musafirët që erdhën në Kosovë për shpalljen e përfunsimit të pavarësisë së mbi kqyrur, musafirët e këshilluan që nuk duna të fotografohen me te, dhe ai iku me bisht nën shalë. Neve nuk duam të marrim masa ligjore ndaj matrapazëve, por bota ata nuk i pranon, i përbuzë ata dhe nuk i pranon për partnerë edhe në rastet kur ata janë përfaqësuses të Qeverisë së Kosovës.

akrashtica15.09.2012/18:46

paska nis mi arsdh era ahmetit boll ke jetu ne lluks

noki15.09.2012/18:10

njeriu me i korroptuari ne kosove eshte Ahmet SHala dhe njeriu qe me se pakut ka kontribuar per kosoven eshte ky njeri e tani ti ipet posti ambasador ne japoni.Ozot qka po ndodhe me kosoven. Dihet presidente e kemi njeriun e pa ditur qe eshte e dirigjuar nga nje qeveri turp!!!!!!!!!!!

luli15.09.2012/17:57

per me i mbyll marrezit te vetat e te e te p d k s ka me ja ba si dino asanaj veq ngoni se u mush gjynahe

VALI15.09.2012/16:26

MOS LEJONI ME U BO AMBASADOR PARA SE TE BEHET VONE. KEMI ME U KORIT EDHE ME JAPONEZET AHAHHA

besa15.09.2012/15:27

Ose prej xhelozise ose me te vertet qenka i keq askush nuk e tha nje fjal te mire per kete njeri

luli15.09.2012/14:16

tlumt gjakovar mir ke komentu

Fatmir Gashi15.09.2012/14:01

Duhet mos harruar edhe te korruptuarin tjeter Besim Beqajn, partnerin e tij te biznesit.respekt.

xhevdeti15.09.2012/11:43

Nuk eshte i vetem Ahmet Shala,gjate e ka fillin.

Hamdia Deqan15.09.2012/11:01

Pajtohem me te gjith komentuesit e meparshem por keni kujdes vllazni se ky ka qen dhe asht dora e djathtë e kryeministrit dhe dihet se qfar besimi dhe afrie personale duhet te ket kur nji kryeminister ta afron resorin e ministris se financave pra badifoken ,dhe per kontribut dhe besnikeri te jashtezakonshme si shperblim ky far shegyrti i zotit kryeminister merr postin e ambasadorit ne nji vend shum te nderuar siq asht Japonia,por jam i siguurt se po tja kerkojn biografin keti burri jo ambasador por as kurir ambasade ky njiri nuk do akreditohej ne ate shtet te bekuar.

BARDHI15.09.2012/10:53

Shpresoj...

Hasan Prishtina15.09.2012/10:45

Ky është legen Nr 1.
Për Ahmet Shalen nuk ka rendesi se kush vjen në pushtet,por vetem lekë të ketë.Ky per lekë edhe për partin e Shesheli punon. Qka është ma e keqe dhe skandaloze,Ahmet Shala është djali i Bardhë Akrashticës së Vushtrris,djali i një bashkëpuntori të UDBsë dhe Rankoviqit.
Ky lajm është 100 i vertetë.
Ka x raste, qe Babai i tij ka bër shumë zullum në bashkë fashataret e vetë dhe rrethin.
Ky njeri e ka shitur pasurin e Kosovës si të ishte pasuri e vetja.
Në kohen sa ishte drejtor i AKMsë,ky Ahmet Shala ishte shtetasë i Rep.Shqiperisë,për arsye se të paguhet nga Unmiku si i huaj. Rroga e tij mujore ka qenë minimum 10.000.00
Prandaj unë pajtohem me parafolsin tim se Ahmet Shala e ka vetem një vend,e ai është DUBRAVA.

Gjakovari15.09.2012/10:40

Këtu në Kosovë bën punë vetëm ligji i kohës së Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut...

gurbetqari15.09.2012/10:14

Mos gaboni me que ne Dubreve se mos po na shet edhe burgun se ky njeri esht i unet shume mas euros.per euro ky e shet edhe gruan e vet.

sadiku15.09.2012/10:02

ky e meriton burgun e dubraves se atje e ka venin se krejt pronen shoqrore ky e privatizoj e ja fali njerzve te vet

Florim Salihu15.09.2012/09:44

Ahmet Shalen duhet me e dergu ne nje vend ku maksimumi i qendrimit ne kete vend eshte 40 vite, dhe ai vend quhet DUBRAVE, qdo ndryshim destinacioni eshte 100 i gabuar