Azem Vllasi: Veriu nuk do të jetë objekt i bisedimeve të posaçme

Publikuar: 22.08.2012 - 20:06

Prishtinė, 22 gusht – Analisti politik dhe ish-funksionar politik i Kosovės, Azem Vllasi ka vlerėsuar se dialog ndėrmjet Prishtinės e Beogradit do tė ketė, para sė gjithash pėr arsye tė presionit tė bashkėsisė ndėrkombėtare, por veriu i Kosovės, si ēėshtje e posaēme politike apo territoriale nuk do tė jetė objekt bisedimi dhe negociatash tė posaēme.

“Dialog do tė ketė nėse faktori ndėrkombėtar insiston, dhe deri te kjo do tė vijė. Pala kosovare dhe ajo serbe do tė detyrohen kėtė ta pranojnė, por kjo para sė gjithash duhet tė jetė dialog pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrshtetėrore”, tha Vllasi nė njė deklaratė pėr REL. 

Sipas fjalėve tė tij, ėshtė e mundshme qė njė nga segmentet e atij dialogu nė linjėn e normalizimit tė raporteve tė jenė edhe disa ēėshtje konkrete lidhur me veriun e Kosovės, siē janė, si tha ai, “vendosja e institucioneve lokale sipas kushtetutės sė Kosovės, heqja e institucioneve paralele qė Serbia i ka instaluar nė Kosovė, kurse BE-ja insiston qė njė praktikė e tillė tė ndėrpritet”. 

llapjani23.08.2012/10:25

e more azem vllasi je njeriu i vetum ne trojet shqiptare qe e kupton politiken sllave. por mjerisht kosoven e kan ne dor kriminelet e njerzit e pa shkoll.hajnat e drenices

samiri23.08.2012/10:17

Azem Vllasi sikur te ishte ashtu qysh nuk eshte, mire kishte me qene.Nostalgjiket e
komunizmit kte e konsiderojn per politikan
te madhe, qe fare lidhje ky me politik
moderne ska.Ky eshte ndryshku i komunizmit.

Realisti22.08.2012/20:48

Edhe pse nuk perfaqeson institucionet shteterore eshte per te besuar ne kete qe deklaroni z.Vllasi. Arsyeja per kete eshte sepse ju jeni nje "Uk" i vjeter, i cili me aftesite e juaja kishit mundur me i shti ne nje gjep te vogel te gjithe keta politikuajt e vegjel te cilet tani jane dale ne skenen e re, te cilet e morren timonin ne duar te veta ne menyre te pamerituar per shkak se e gjeten te "persheshur" ate qe ju dhe gjenerata e juaj e kishit pergaditur me vite. Kete e them duke u bazuar ne ate qe ju patet aftesine qe ne kohen e duhur t'i thoni Millosheviqit JO ndryshimeve kushtetuese te cilat ishin ne dem te Kosoves, me qrast i gjithe populli i Kosoves u rradhit ne mbrojtjen tuaj ...

Alfred Arnold22.08.2012/20:14

Azem Vllasi do te duhej e te bisedonte me Serbijen, derisa meritat per ket ose Hashim Thaqit ose Azemi te mos bisedonte. Ngase, Hashimi osht drenicak.