Dita e parë e Fitër – Bajramit, më 19 gusht

Publikuar: 16.08.2012 - 18:20

Prishtinė, 16 gusht - Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės njofton opinionin e gjerė se muaji i madhėruar i Ramazanit pėrfundon ditėn e shtunė, mė 18 gusht, kurse dita e parė e festės sė Fitėr - Bajramit ėshtė tė dielėn, mė 19 gusht.

Manifestimi qendror kushtuar festės sė Fitėr - Bajramit do tė mbahet nė chaminė “Sulltan Mehmet Fatih” (Xhamia e madhe) nė Prishtinė.

Manifestimi fillon nė orėn 5:05, me faljen e namazit tė sabahut, pas tė cilit do tė jenė ligjėrata tematike kushtuar kėsaj feste nga kryeimami, Sabri Bajgora.

Namazi i Fitėr – Bajramit falet nė orėn 6:23, Hytben do ta mbajė Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, i cili do t’i drejtohet opinionit tė gjerė me njė mesazh pėr festėn.

Mė 19 gusht, myftiu Tėrnava, si tradicionalisht organizon pritje nė selinė e Kryesisė sė BI tė Kosovės nga ora 9:00 deri nė 12:00.

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės tė gjithė besimtarėve dhe opinionit tė gjerė ua uron festėn e Fitėr-Bajramit, duke e lutur Zotin qė tė na ketė pranuar agjėrimin, lutjet dhe ibadetet tona. Me fat festa e Fitėr-Bajramit!, thuhet nė njoftimin e BIK-ut. 

Arber17.08.2012/08:31

Te gjithe besimtareve me Fat kjo Festë madhështore

rifat hyseni17.08.2012/07:04

QEPREJ SODIT JU QOFT ME FAT FITERR BAJRAMI TEGJIT BESIMTARVE MUSLIMAN KUDO QE TE JEN ME SHENDET TE MIRE E LUMTURI DHE HARMONI VLLAZRORE E MIQSORE .
PA PROBLEME E ME MIR KJPTIM NE MES VETIT TEGJITH.
KY B

RamadanMaliqi16.08.2012/18:38

Per kontributin qe dha per kombin dhenjerzimin zoti e sherbleft!