Dhoma e Posaçme e Supremes nuk i njeh individët si pronarë të pronave shoqërore

Publikuar: 14.08.2012 - 22:21

Prishtinė, 14 gusht - Dhoma e Posaēme e Gjykatės Supreme thotė se edhe pse zgjodhi qindra lėndė me konteste gjyqėsore, asnjėherė nuk i njohu individėt e caktuar si pronarė tė tokave shoqėrore. Kjo gjykatė nga themelimi i saj i kishte referuar te gjykatat komunalė 1450 lėndė, ndėrsa pėr 875 lėndė tė tjera vendosi vetė. Por me hyrjen nė fuqi tė ligjit tė ri pėr Dhomėn e Posaēme, asnjė gjykatė komunale nuk ka tė drejtė tė zgjidhė kėto lėndė. Asnjė centimetėr tokė shtetėrore nė kėto dy vjetėt e fundit nuk ėshtė tjetėrsuar nga Dhoma e Posaēme e Gjykatės Supreme.

Tė paktėn kėshtu deklaron kreu i Dhomės sė Posaēme tė Gjykatės Supreme, Sahit Sylejmani.

Ai pranon se institucioni qė udhėheq ka referuar dhe ka vendosur gjithsej pėr 2 325 lėndė.

Por qė tė gjitha lėndėt e zgjidhura nga trupi gjykues i Dhomės sė Posaēme ishin nė favor tė kombinateve bujqėsore.

Kjo dhomė qė nga viti 2003, kur edhe ėshtė themeluar, kishte referuar 1450 lėndė tek gjykatat komunale, tė cilėt nė shumicėn e rasteve do tė vendosnin nė favor tė paditėsit duke dėmtuar pronėn shoqėrore.

Ndėrsa, gjyqtarėt e saj gjatė kėsaj periudhe do tė vendosnin pėr 875 lėndė. 

Manipulimet e mundshme tė bėra nė Gjykatėn Komunale tė Prishtinės nė 15 raste pėr tokat shoqėrore i kanė shkaktuar dėme shtetit rreth 60 milionė euro, e pėr kėtė rast janė akuzuar 8 ish-gjyqtarė dhe 2 juristė.

Por mbetet i paqartė se cili do tė jetė fati i kėtyre qindra hektarėve tė tjetėrsuar.

I mbetet AKP-sė tė vendosė se si do tė t’i trajtojė kėto prona dhe nėse do tė iniciojė ndonjė proces gjyqėsor pėr kthimin e tyre.Nėpėrmjet njė komunikimi elektronik, AKP-ja i ka thėnė KTV-sė se ėshtė nė pritje tė epilogut tė procedurės penale nė lidhje me aktakuzėn e ngritur nga prokuroria e EULEX-it.

Por AKP-ja edhe ka precizuar se derisa vendimi gjyqėsor ėshtė i formės sė prerė, atėherė edhe AKP-ja i njeh personat e caktuar si pronarė tė tokave, pavarėsisht se ato dikur ishin pronė e shtetit.

Janė mijėra konteste pronėsore tė shndėrruara nė padi qė presin pėr njė shqyrtim gjyqėsor nė Dhomėn e Posaēme.

Ngase me hyrjen nė fuqi tė ligjit tė ri pėr Dhomėn e Posaēme, asnjė Gjykatė Komunale nuk ka tė drejtė tė gjykojė lėndėt qė kanė tė bėjnė me konteste pronėsore pėr tokat shoqėrore.

Prej janarit mė se 1 mijė lėndė tė tilla janė pėrcjellė nga komunalet tek Dhoma e Posaēme.