LDK-ja i kërkon EULEX-it zbardhjen e vrasjeve të anëtarëve të saj

Publikuar: 31.07.2012 - 08:57

Prishtinė, 31 korrik – Raporti i misionit tė EULEX-it i publikuar javėn e kaluar nė tė cilin theksohej se dhjetėra vrasje nė Kosovė pas luftės janė kryer pėr motive politike e qė viktima ishin kryesisht aktivistė tė LDK-sė, i ka nxitur familjarėt e viktimave qė tė marrin hapa konkretė pėr tė zbardhur tė vėrtetėn. Familjarėt kanė filluar pėrgatitjet pėr krijimin e njė organizate joqeveritare qė do tė quhet “Thirrje drejtėsisė”, pėrmes sė cilės synojnė qė t’i nxisin institucionet e drejtėsisė qė tė veprojnė pėr tė gjitha rastet e vrasjeve tė bėra ndaj anėtarėve tė LDK-sė, si para ashtu edhe pas luftės. Ndėrsa kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa, ka kėrkuar nga misioni i EULEX-it qė tė zbardhė tė gjitha vrasjet e bėra qė nga paslufta.

“Synimi ynė ėshtė qė tė ecė procesi mė shpejt dhe tė zbardhen kėto raste dhe ai raport i EULEX-it na shtyri qė tė bashkohemi tė gjithė familjarėt e viktimave qė janė tė vrarė gjatė luftės dhe pas lufte nė mėnyrė tinėzare”, ka thėnė tė hėnėn Imer Imeri, vėllai i Haki Imerit, i cili njihej si dora e djathtė e ish-presidentit Ibrahim Rugova. Imeri ka sqaruar se pėr ta ndihmuar zbardhjen e sė vėrtetės ata do tė kėrkojnė ndihmė edhe nga presidentja e vendit, Atifete Jahjaga.Gjerėsisht lexoni sot nė “Koha Ditore”

Bujar Shehu31.07.2012/23:22

Pershendetje te gjitheve
Sa i perket te gjitha ... sjeve politike ne Kosove te gjitha mendoj qe bashkesia nderkombetare dhe poashtu faktori vendor i dine te gjitha .
Koha dalengadale do vij qe akteret e ketyre krimeve politike
do dalin para drejtesise . Por me gjitheate ka edhe shum pune per tu bere , se pari duhet te ndertohet drejtesia ne Kosove qe fatkeqesisht akoma jemi pa drejtesi , duhet te hiqet korrupcioni nga maja e shtetit e deri ne fund , a ka gje qe munde te me binde mua se ne mes te dites vjedhet dhoma e deshmive ne Policine e Kosoves dhe hetimet te vazhdojne si??

xhevdeti31.07.2012/19:59

Isa si Isa,me nje sheqerke te larme mashtrohet,ky seshpejti i bjen pishman.Jami i sigurt qe pas perdeve me Hashen jane duke pire makjato.

isufi 31.07.2012/19:14

hajde ma ldk ngrite zanin zghohu nga ghumi o isa mustaf se familjeve te te ... rve i asht djegur shpirti zghohu ldk zghohu o kryetar qe aq shume shpre suem ne ty zghohuniiiiii

godanci31.07.2012/16:47

ja nin kersimen prap poqese ndrrohen vendet ne pushtet.

sala31.07.2012/16:01

Kur u zgjodh kryetar i LDKs Isa u gezuam dhe shume pritem nga ai por me kalimin e kohes e pame se edhe ky qenka i deshtuar, dhe shpresat per kthesa u minimizuan,kurse tash kerkon zbardhjen e varsjeve te pasluftes,sigurisht qe eshte ne dijeni per disa raste dhe nese po pse nuk i bene publike ato, kurse EULEXi pasi qe ka dale me ate deklarate atehere eshte e ditur qe edhe duhet ti zbardh ato bile sa me shpejt qe eshte e mundur sepse eshte ne te mire te publikut te gjere shqiptar dhe per familjarete e te ... reve.Por eshte dashur edhe Fatmir Sejdiu kur ishte president te kerkoj te njejten gje,shih kush nuk kerkon vetem ata qe kan gisht ne kete pune pra partia qe eshte ne pushtet .Me ardhjen ne pushtet te PDKs perfunduan edhe ... sjet politike ne Kosove qe nuk eshte dashur te ndodhnin kurr nder ne.