Kryeministri i Kosovës dhe ai i Serbisë do të ftohen nga Brukseli

Publikuar: 22.07.2012 - 17:13

Bruksel, 22 korrik - Brukseli sė shpejti do t’iu dėrgojė ftesa kryeministrit tė Kosovės dhe atij tė Serbisė pėr vazhdimin e dialogut. Sipas Shefit tė Zyrės sė BE-sė nė Kosovė, Samuel Zhbogar, dy kryeministrat do tė ftohen nė Bruksel pėr konsultime.

Duke folur pėr mediat serbe, Zhbogar ka thėnė se BE-ja do tė dėrgojė ftesa tė ndara pėr secilin prej dy kryeministrave pėr tė vazhduar dialogun. Sipas tij, ėshtė shumė e rėndėsishme qė dialogu, i ndėrprerė muaj mė parė, tė vazhdojė sa mė shpejt, transmeton rtk.

I pyetur nėse bisedimet duhet tė ngrihen nė nivel mė tė lartė politik pėr fazėn e ardhshme, shefi i BE-sė nė Kosovė ka thėnė se ka ēėshtje qė mund tė kėrkojnė njė qasje nga njė nivel mė i lartė.