Familja kërkon zbardhjen e fatit të gazetarit Ismail Bërbatovci

Publikuar: 16.07.2012 - 13:50

Prishtinė, 16 korrik  - Peme Bėrbatovci, bashkėshorte e gazetarit Ismail Bėrbatovci ka dėshmuar para hetuesve tė Tribunalit pėr zhdukjen e gazetarit Ismail Bėrbatovci mė 23 korrik tė vitit 1998 nė Blinajė nė bazėn e UĒK-sė tė Zonės sė Nerodimes.

Nė njė dėshmi me shkrim tė dhėnė para njė hetuesi tė Tribunalit tė Hagės, Peme Bėrbatovci akuzon drejtpėrdrejtė Ramu Bujėn pėr zhdukjen e bashkėshortit tė saj. Nė dėshminė e saj tė cilėn e boton sot gazeta “Bota sot”, Peme Bėrbatovci thotė para hetuesit tė Tribunalit se “unė jam kėtu qė t’ju tregoj pėr pėrvojėn time rreth zhdukjes sė bashkėshortit tim Ismailit, i lindur mė 15 prill tė vitit 1959 nė Dobrajė tė komunės sė Lipjanit.

. “Unė besoj se ai u rrėmbye nga UĒK-ja mė 23 korrik tė vitit 1998 kur ai shkoi tė takonte Ramė Bujėn, komandantin e UĒK-sė nė Blinajė, me qėllim qė tė zhvillonte njė intervistė me atė pėr gazetė. Kur ai u largua nga shtėpia nė Lipjan atė ditė, kjo ka qenė hera e fundit qė e kam parė dhe prej atėherė ai ėshtė i zhdukur. Burri im ka punuar si gazetar nė gazetėn “Fjala jonė. Mė 15 korrik tė vitit 1998 ai mori njė letėr nga kryeredaktori i cili e autorizonte atė qė tė bėnte shkrime nga rajoni qė ishte nėn kontroll tė UĒK-sė dhe tė shkruante shkrime pėr luftėn nė atė rajon” vazhdon dėshminė e saj Peme Bėrbatovci, bashkėshortja e gazetarit tė zhdukur Ismail Bėrbatovci.

Familja e Ismail Bėrbatovcit e ka kėrkuar familjarin e vet edhe gjatė luftės edhe pas pėrfundimit tė saj. Peme Bėrbatovci ka trokitur derė mė derė gjatė kohės sė luftės duke e kėrkuar bashkėshortin e saj, ndėrsa vėllau Nazim Bėrbatovci ėshtė takuar edhe personalitete tė larta tė luftės e pas saj por asnjėherė nuk ka marrė ndonjė pėrgjigje pėr fatin e vėllait tė vet Ismailit.

Ndėrkaq Rilindja, 18 vjeēe, e Rilindi 16 vjeē, tash e 14 vjet po rriten jetim pa babanė e tyre. Rilindja ka qenė 4 vjeēare e Rilindi vetėm 2 vjeē kur “babai shkoi nė mal te UĒK-ja e nuk u kthye mė kurrė nė shtėpi”.

Ata edhe sot e kėsaj dite duan tė dinė pėr fatin e babait tė tij. E fundit qė duan tė dinė ėshtė se ku janė eshtrat e babait tė tyre.

E tė vėrtetėn pėr fatin tragjik tė babait tė tyre e dinė disa “njerėz tė mėdhenj” tė pushtetit tė cilėt duhet tė pėrgjigjen para drejtėsisė, drejtėsisė qė po vonon, shkruan nė numrin e sotėm gazeta “Bota sot”

bublica187817.07.2012/09:29

po ismali sukan njeri shpiun ata e kan madhtretu shkit e ju uqk aq patriota te mdha e kini myt fukaran pa kurgjo hiq njerin e pafashum veq qe ukan gazetar patriot edhe ma ZOTI SE KRET JERRLIT VEQ QE U KAN MUHAGJER MA ZOTI LIPJAN SE KRET KUMUNA LIPJANIT QATA KENI VRA SE TE VERTET DUHE ME FOL ISMAL BERBATOVCI ASNIHER SUKA SHPIUN KETA EDIN MIR POPLLI E JU PATRIOTTA E UQK KINI PAS SHPIUNA SADUSH ME MYT SI PSH TEFIK LLUGIQIN MEDIJA SHUM TE TJER ADIN PSE SIKINI MY SHPIUNA DAJ TEZAJA JARAN E JU KAN NIMU NEPER BURGJE SHUM SENE FAMILJARE POR FAMILJA ISMALIT OSH KRA THAT SE MUMA PAS MYT NI ATA TE PAFASH JU KISHA DIT QA JU KISHA BO ISHA GJINE ESHTRA SA MA PA DRETSIJA TRIUFON

shaipi16.07.2012/23:27

per me shku ne teritoret e kontrolluara nga UCKJA eshte dashte te kalohen se paku 5 punkte te policise e paramilitareve serbe, po me qfare faktesh flet kjo grua asht , a ka fakte qe ai njeri ka mbri ne teritoret e kontrolluara nga UCKja , apo vertet po done qe ta njollos luften e lavdishme te UCKes dhe luftetareve te lirise, gjere te ketilla ndodhin veq tek ne shqiptaret qe ja qesim faqen e zez veti pa kurfar fakti e arsye , nga te gjitha keto qe i lexon n jeri po del qe serbet s'paskan ... asnje shqiptare po ne qenkem ... ne mes veti e serbet kane tentu te na ndajn dhe te mbajn rregull.