PE i kërkon EULEX-it hetime për donacionet

Publikuar: 04.07.2012 - 12:34

Prishtinė, 4 korrik - EULEX-it po i kėrkohet nga Parlamenti Evropian mė shumė pėrkushtim nė hetimin e miliona eurove tė dhuruara nga fondet e Bashkimit Evropian, tė cilat ka dyshime se janė abuzuar nė Aeroportin e Prishtinės dhe Korporatėn Elektroenergjetike tė Kosovės.

James Duch zėdhėnės i Parlamentit Evropian i ka thėnė Radio Kosovės se hetimet nė kėto raste janė adresuar qė nga viti 2009:

“Ekziston njė raport pėr disa raste nė dy ndėrmarrjet publike nė Kosovė dhe raste tė tjera tė evidentuara qė nga koha e UNMIK-ut qė nuk janė zbardhur. Kėto i janė kėrkuar EULEX-it qė tė vazhdohen”, i ka thėnė Duch Radio Kosovės.

Zyrtarėt e misionit tė Bashkimit Evropian pėr sundim tė ligjit nė Kosovė, EULEX, nuk kanė komentuar ēėshtjen e kėrkesave tė Parlamentit Evropian . Bardha Azari, zėdhėnėse e kėtij misioni ka konfirmuar vetėm njė rast tė hetimeve rreth kėtyre skandaleve .

“Njė rast i vjetėr rreth KEK-u i transferuar nga UNMIK-u tek EULEX-it ėshtė ndėrprerė vitin e kaluar. EULEX –i ėshtė i pėrkushtuar dhe ne vazhdojmė hetimet nė rastet ku ka vend pėr hetime Por ne nuk mund tė konfirmojė apo mohojė nėse ndonjė hetim rreth kėsaj ėshtė nė vazhdim e sipėr”, ka thėnė Azari.

Nė adresimet qė kanė bėrė zyrtarėt e Parlamentit Evropian thuhet se edhe mė shqetėsuese mbetet situata kur prokurorėt qoftė ndėrkombėtarė, apo vendorė kanė nisur hetimet dhe i kanė ndėrprerė ato duke treguar papėrgjegjėsi totale.

Sipas shpjegimeve qė kanė dhėnė zyrtarėt e Parlamentit Evropian janė tė paktėn 27 raste tė korrupsionit qė nuk janė ndjekur fare, nga tė cilat 12 janė raste tė rėnda, ku pėrfshihen miliona euro tė keqpėrdorura.