Partia e Jasharëve është Kosova

Publikuar: 30.06.2012 - 09:11

Prishtinė, 30 qershor - Historia e familjes Jashari nga Prekazi i Skenderajt, rezistenca dhe sakrifica e saj, liria e arritur dhe dėshpėrimi me situatėn nė tė cilėn gjendet sot Kosova, janė elaboruar nė detaje nga Murat Jashari, pėrfaqėsues i familjes Jashari nga Prekazi, nė emisionin “Press-ing” tė KTV-sė.

Nė njė intervistė tė gjatė, Murat Jashari ka folur edhe pėr idenė e bashkimit kombėtar, si dhe pėr ēėshtjen nėse ai do tė kandidonte pėr president tė Republikės sė Kosovės.

Murat Jashari ka shpjeguar kronologjikisht historinė e familjes deri nė ditėn e rezistencės sė Adem dhe Hamėz Jasharit, nė mars tė vitit 1998, dhe rėnies sė 20 anėtarėve tė familjes, bashkė me dhjetėra bashkėfshatarė dhe mysafirė, ndėrsa ka folur edhe pėr rrugėtimin e tij personal gjatė viteve tė luftės pėr liri dhe pas ēlirimit.

Duke folur pėr liderėt e sotėm tė Kosovės, Murat Jashari ėshtė shprehur kritik pėr mungesėn e progresit nė ndėrtimin e shtetit tė lirė dhe demokratik, ndėrsa ka thėnė se udhėheqja e vendit do tė duhej tė rinovohej, meqė nė botėn demokratike liderėt ndėrrohen pėr tė ēuar vendin pėrpara.

“Udhėheqėsit e Kosovės nuk duhet ta bėjnė gabimin e udhėheqėsve tė Shqipėrisė”, thotė Murat Jashari, duke aluduar nė mungesėn e ndėrrimeve tė liderėve nė partitė politike shqiptare. Ai po ashtu ka thėnė se sot nė Kosovė askush nuk ka tė drejtė tė thirret nė emrin e luftės.

Pjesėn e parė tė intervistės zhvilluar nga kryeredaktori i gazetės, Agron Bajrami, mund ta lexoni sot nė “Koha Ditore” 

mira01.07.2012/09:27

Ashtu duhet te jemi jo partiak por Kosove e te bashkuar te hecim para e jo mu rreh en parlament edhajt eshte sherri e ju lutem beni diqka te ndrrohet kryesia e te del nihere dikush si ti apo intelektual
qe punon pe rkosove e drejt

kastriot01.07.2012/08:26

Respekt per familjen e Jasharajve dhe te Haradinajve. Pore nuke jeni as ma shume e as me pake me te vlefshem se shume familjet tjera qe dhan bijt dhe bijat e tyre edhe pse ndoshta nuke kan pasure mundsi ta marrin armen dhe te luftojne. Respekt per te gjitha viktimat e luftes.

muha ks01.07.2012/07:40

jo zotri Murat Jashar per presiden gaboni shum nese e provoni me ket qeveri do te humbni edhe ket emer qe ekini po vazhdoni te kritikoni dhe ti kundershtoni dhe tregoju kti populli kush jan kta qe jan nket qeveri respekt pe familjen e juaj

BANULLA30.06.2012/23:34

RESPEKT PER FAMILJEN HEROIKE JASHARI NE QOFTESE KANDIDON PER KRYETAR TE KREJT SHQIPTARVE DUHET MI PAS RRETH VETI NJERZ QE SKAN DTFERENCU QE SJAN KAN KOMUNISTA KARRJERIISTA UDBASHA BISNISMENA TE PARA LUFTES ME HJEK KUSHTETUTEN E FATOSIT E BERISHES ME BA KUSHTETUT TE SHQIPTARVE JO SIASHT SOT E QYTETARVE JO E SHQIPTARVE ME PAS LEKUN VALUT KRYESORE DERI TE HINA ME DREJTA TE PLOTA NE EUROP FLAMURIN TE SHQIPTARVE E KENA NE NATO E MOS MERR SI RAMUSH DUGAGJINI BIZNISMENA TE SERBIS ETCEN RAMIZ KELMENDIT

hajdari30.06.2012/22:13

rri qati e mose fole seju ka dale duqi

MALISHEVA30.06.2012/21:16

VETEM TI MUNDESH ME NA QLIRU NGA HORRAT E SHIKUT SI DOJN ME NA PI EDHE GJAKIN KTA ,APO MENDOJN KTA HORRA SI NJE DIT DOT TE HUMBIN PUSHTETIN E KU DO TE MBESIN DO TI DERGOJM TE SHOKET E TYRE NE SERBI TE DAQIQI ATJE E KAN VENDIN KTA HORRA SI E MYTEN KET POPPULL BUDALL SI JEM NA SE ISH DUFT MOTI ME RRXU KET PUSHTET . E VETMJA SHPRES E KTI POPPULLI JENI JU MURAT JASHARI JE KRENARIA E KTI POPPULLI TE UROI VETEM FAT TY

nexhati30.06.2012/20:17

as nje ushtar i uck nuk paska vdek per kosove veq mojau rregullu jeten ktyne hajnave qe po udheheqin shtetin a. More ket kosov e kan ndertu baballaret ton e stergjyshrit ton e jo hashim thaqi adem graboccat halitat e veselat e shum shum pdkista tjer e ldkista tjer isa mustafa menon se prishtinen ja ka lon baba turp per kta njerz qe kan pushtetin dor hei hei 40 ero penzion ku ka bot veq kosov jeta ju ka shku tu jap kontribute baballarve tan sod 40 ero mija kan jap jeten per kosov sot lujn me ta

Edita30.06.2012/20:15

Murat a e keni te familjes ket Bekimin e Aeroportit, nese po ateher mos u ankoni ne institucione se e keni ba namin me hajni ne aeroport po keti populli po i vjene keq me tregu per shkak te pareve tuaj, per ata gjithmone Respekt, per juve???!!!

Rahman Rama30.06.2012/19:20

Vitet e pasluftes po kalojne, e numri i veteranve te UCK gjithnje po shtohet me deklarata te rejeshme,vetem per te fitu beneficione qe bien ne kuriz te popullit ekonomikisht te lodhur e te varferuar!
Kush e ka fajin per kete?
Lomandantat te cilet nuk e perpilun regjistrin e pjesmarsve te luftes menjiher pas perfundimit te saje e sot edhe vet po cuditen per numrin e veteranve i cili akoma eshte duke u fryduke u rit me deklarata te rejeshme!

luta30.06.2012/18:44

Kulla e familjes se Shenjt Jashari duhet te jet vendi ku duhet te betohen dhe te marrin bekimin polirikant tan.

amar kasti30.06.2012/17:03

ta dhash besen veq provo mu bo president apo meja nxon udhen dikun ktyne hajnave ne pushtet apo edhe vendast e tu kan met ... po nuk ju shkove per qefi apo jau prishe bizneset e tyne se kta veq dhe kan mu ngij ska lidhje ne cilen parti jon pos per me plaqkit mendjen e kan etij me ardhe me jau prishe sistemin jo bre vlla ska shanca se te hjekun eta lojn qe ke bo vet ... sje.

toma30.06.2012/16:36

o shqipetart e shkrete shum thjesht me e dite adem jashri ka qen patriot me gjith zemer e pa tradhtie e jo si te tjeret se 95 kan dite me ike e adem jashari ska dite me ike se trimat ghithmon vdesin e kukavicat jo

gjakova30.06.2012/16:21

Ndoshta edhe ti do ta udheheqe kosoven,sepse te gjithe drenicen e ke
ne parlament,

i ushtari i uqk30.06.2012/15:17

je inderuar otri murati,po ne qofse edon ollin ma shum se ... riken ateher kandido er president e mos i zhgenje luftetart e liris anemban trojeve shqiptare,as familjet e deshmorve or as invalidet e luftes se ne qe luftuam nuk lufuam per veti por per komb,kurse ata qe ran ne vijen e frontit nuk vdisen per familjet e veta por per komb,ata qe jan invalida nuk meten invalida per veti or per komb,kurse ju si antar i komandantit legjendar punoni per komb siq punoj i madhi UKSHIN HOTI dhe ra per KOMB EDHE JU KENI PERKRARJEN E POPLLIT SHQIPTAR ANEMBAN TROJEVE SHQIPTARE KURSE FAMILJES TANDE DHE SHOKVE TE MI QE RAN PER KET KOMB DHEU I QOFT I LET E NA TA PERMBUSHIM AMANETIN E TYRE

Fatmir Shkup30.06.2012/14:37

Krejt ne rregull respekt per Rahmetlit por Murat nuk duhet me perfitu prej ADEMIT dhe HAMZEZ ata te veten e kan tregu para ZOTIT dhe Popullit sa per informacion ata skan pas parti kosoven por Shqiptarin esht koha edhe ju ti thoni disa gjera qartasi se kosoven e kan ne dor budallenjt ma te medhej te ati vendi .Pershendetje gjithve.

Tetova30.06.2012/14:31

Familja Jashari nuk jan familje politikanesh por jan familje luftetaresh kto duhet herne e par memsu me ere e meplckit popullin po ather ndashta behen edhe president sijkta qeret.

Hajdar Dogani30.06.2012/12:33

Respekt për familjen Jashari për kontributin e dhënë gjatë kohës së luftës,diqka po më brengos se si ështe e mundur gjat betejës kur ra komandanti legjendar Adem Jashari nuk kishte asnjë ushtar me vete si ështe e mundur kjo kur kam pa me qindra filma te zhanreve te ndryshme komandantët apo mbretërit vdesin të fundit pas ushtarëve të tyre,dhe mbas lufte na dulen ma shum ushtar se sa qe jemi popull...

Drilon Svirca30.06.2012/12:09

Driloni

Shume respekt per te paret e Familjes Jashari, mirepo Ju i nderuari Murat nese vertet ia doni te miren ne rende te pare Familjes suaj e pastaj Kosoves filloni me kritika nga Familjaret e juaj e sidomos nga Bekim Jashari e Bahri Nuredini te cilet e shkatrruan aeroportin e nese vazhdojne me kete ritem shume shpejte do turproheni edhe ju si familje. kur thoni se askush nuk ka te drejte te thirret ne emer te luftes jane mu keta te dy te cilet thirren ne emer te familjes Jashari dhe bejne keqperdorime e pislleqe prej me te ultave. z.Murat nese doni te kritikoni sinqerisht filloni e pastrojeni obborrin e juaj fillimisht, sepse edhE pak kohe nuk do te mundeni as te shfaqeni para kamerave se edhe respekti per familjen e juaj e ka nje kufi te cilin disa antare te familjes suaj e kane kaluar shume moti.

shala30.06.2012/11:40

e murat von pom doket ju ka dal gjumi

Shkelqim Haziri30.06.2012/11:30

ktyne her kur dojshin me livdu dikon thojshin BAB E BABGJYAH I KA PAS TE MIRE e ju zotni e keni kete,prandaj nese e ke pernime me ndihmu ket popull qe ika syt kah ju,PROVOJE SE POPULLIN E KENI ME VETE...

Bujar Isufi30.06.2012/11:29

Dihet shum mir qendrimi i familjes JASHARI pa Aneshmerija partiake dhe kjo gje e ben edhe met fort familjen JASHARI,prandaj e vetmja zgjidheje dhe e mira e se mires kishte me qen qe ju Z.Murat Jashari te kandidoheni per president te Kosoves, kosova do te kishte krejt pamje ndyshe nga kjo qe ekemi sot po te ishi ju Z.Murat JASHARI president..

Kastrati30.06.2012/11:24

Ju lumtë,jeni legjendë dhe lum Kosova që ju ka dhe do të mburret për jetë me ju.Kerkojmë që të kandidoni për president,jo për interes personal e familjar se ju ate nuk e keni,por për interes të vendit që ta largojmë mafinë e ta fitojmë edhe paqen.Na duheni shumë në këto momente kur vendin e shtetin e ka ngulfatur mafia,kur nuk funksionon asnjë institucion,kur mbi kuvendin është Hashim Gadafidikatotor dhelpnak,kur ai identifikon veten me ligjin,kur nuk zbatohet asnjë ligj.Si ka kuptim shteti pa ligjet kryesore pa ligj për të ardhurat,pa ligj për sigurim pensional e shendetsor.pa zbatim të ligjit të punës,pa decentralizim të pushtetit,e me deputet që mbajnë arm pa leje e nuk përgjigjen para ligjit si Grabovci.Qfarë shembulli japin këta për qytetarët.Ju lutem bëni edhe këtë hap për hirë të popullit se e keni respektin e përkrahjen sepse vendi është në udhëkryq kur po burgosen atdhetaret si Hidajet Beqiri kryetar i partisë për unitet kombëtarë sepse këtyre lakejve u pengon bashkimi kombëtar sepse ju luhatet ... riga,sepse duan për qdo krahinë nga një qeveri për të vjedhur.e pa bashkim nuk ka baraspeshë në ballkan as stabilitet ekonomik e politik.

LEKA30.06.2012/11:11

Kam respektin me te madhe per juve e familjen tende dhe per te gjithe deshmoret qe ran per lirin qe sot ne e gezojme. Jam i bindur po te ishte gjalle baca ADEM do te ishte turpruar me punen e kryeministrit dhe stafit te tije te ngushte. Kosova jone per momentin mundem ta krahasoj me nje shtet si Koreja e veriut. Ne kosove sot mbretron fjala askush mbi ligjin perpos kryeministrit edhe stafit te tije. Po ndertohet nje shtet mafioz.

Jashar Qena30.06.2012/10:49

Bravo Murat se sikur ti kishim pas te tan sikur Baca Adem Ishim krejt ndryshe por per fat te keq e ka lan mafien mrapa e tash duhet te hekim per njerz si Baca Adem por kisha poropozue qe ta kishe qit kanditaturen per Presedent te tan ta kishin dhan voten me deshir te plot te pershendes me gjith zemerse me qeta te sodit e kemi shum veshtir