Kosova mori Udhërrëfyesin për liberalizimin e vizave

Publikuar: 14.06.2012 - 12:54

 

Bruksel, 14 qershor  - Delegacioni i Kosovės e mori sot nė Bruksel Udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave. Dokumenti iu dorėzua ministres pėr integrime Vlora Ēitaku nga komisionerja e BE-sė Cecilia Molmstrom. Zyrtarėt nga qeveria e Kosovės janė shprehur optimist se do tė plotėsojė pa asnjė problem tė gjitha kriteret e kėrkuara.

Delegacioni i Kosovės i prirė nga ministrja pėr integrime Vlora Ēitaku ka marrė nė Bruksel udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave. Komisionerja e BE- sė Cecilia Molmstrom e cila ia dorėzoi ministres Ēitaku dokumentin e shumėpritur, foli edhe pėr pėrmbajtjen e tij.

Udhėrrėfyesi pėr Kosovėn pėrmban 101 kritere, dyfish mė shumė nga ato tė vendeve tė rajonit. Zyrtarėt e BE-sė kanė sqaruar se kjo ėshtė bėrė nė mėnyrė qė tė mos pėrsėriten gabimet qė janė bėrė me shtetet e rajonit. Pėrfaqėsuesit e delegacionit kosovarė janė shprehur optimist se Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrgatitur dhe se do ti plotėsojnė tė gjitha kriteret e kėrkuara.

Ministrja pėr integrim Vlora Ēitaku ka thėnė se marrja e udhėrrėfyesit ėshtė fryt i punės sė pėrgjithshme tė institucioneve tė Kosovės, por nuk ka pėrmendur ndonjė afat se pėr sa kohė do tė mund tė arrihet deri tė liberalizimi i vizave.

Ndryshe vendeve tė rajonit u ėshtė dashur tė presin nga dy deri nė tre vite pas marrjes sė udhėrrėfyesit, qė Bashkimi Evropian tė bėnte liberalizimin e vizave. Megjithatė, drejtuesit e institucioneve tė Kosovės, kanė optimistė dhe shpresojnė se nė rastin e Kosovės, liberalizimi i procesit tė vizave do tė ndodh mė shpejt.

 

Ahnesa hajdirk14.06.2012/21:16

Premtimet e kryeministrite bin nje nga nje vene prej atyre eshte liberazimi i vizav rofte hashim thaqi opozita poshte

musa14.06.2012/21:16

vet fakti tregon se kta udheheqsa tan nuk dijn ma shum se sa randesi jan duke i dhan kti udherefysi katasrof pere ta po qka eshte tu na vytun ky alamet udhe refysi kur popullaten e ka mbulue varferija ska as buk me hanger. e per qka bejhet fjal pere kto viza sen nuk vyjn sepse te drejt pune nuk kan e behet pyetje? qka me keto viza dhe nuk besoj qe do te behem edhe 20 vjet po mos i rreni popullin shih se qfar kushte i kan bae pere kosov kushte te dyfishta e qfar pere tjera vende

fidan14.06.2012/21:13

Kosova ne fundin e 2013 ose fillimi i 2014 do jet me liberalizim te vizave se kushtet veq sa kam pas fillu mu plotesu po shpresojm qe kto kushte te plotsohen ashtu siq jan te parapar .
Urime

mali14.06.2012/19:35

kto politikanet ton anrra jan tu pa
nuk mendoj se me ket qeveri te korruptuar te naj hekin vizat,,,,

musa14.06.2012/19:07

Mem ngu mu evropa nuk na jep qasje per liberalizim deri sa te mbledhim men.Tuj u pre njerzit me thika ne mes te dites,tuj u vra drejtor ne zyra kjo vjen vetem per shkakun e mosperfilljes se ligjeve ne kosov.Pra kjo eshte qeveria qe nuk na ka sjell askush , e kemi zgjedh vet.Partia qe u krijua nga njerez me perspektiv te arsimuar nuk ia dhate mundesin as tekalopj pragun zgjedhor.Kjo tregon mentalitetin qe posedojme dhe pergatitjen per te trokitur ne evrope.Vetem vazhdoni se jemi populli me shkalle me te ulet te inteligjences ne rajon.Rrespekt.

sali emini 14.06.2012/19:02

qeta qe kan dhon komente jan kejt me albin aj osht dy ftyrsh e kah zorin me zon ... ken e po shtin stres shqiptarve nuk osht pytje udh rethysi po osht ni rug dalje prej krizes ok tung klm fuck albin kurti

Diaspora CH14.06.2012/18:55

Qeveria po ja bjen vehtit shume leht per plotesimine 101 kritereve po me goj shume shpejt dhe leht por besa duhet shume mundi dhe pune korrekte.Por me keta njerez qe i kem veshtir eshte se munden me i potesu kushte per 56 vite qe me ndodh libersalizimi i vizave per Kosovaret.Mire po mos te mendojn populli si te hiqen vizat i thon lamtumire varferis jo jo duhet ta din qe skan te drejt pune ne perendim dhe nuk duhet mei keq pqrdoe ket liberalizim te vizave sikur Maqedonasit dhe Serbet...

baselifiti@hotmail.com14.06.2012/16:52

kosoves do te ja jekin vizat 2015 te sakt

lulifranc14.06.2012/14:44

wllezer tash eshte e kuptushme data kur levizim pa viza, logari e let vendeve te rajonit ju ka dasht dy deri tri vite, neve dyfish ma shum kritere veq pjestoj me 2 del 4 deri 6 vite. urime sukses i madh, qysh po sillen punet ne evrop deri ateher veq evropa po i kthen kufijt prap

bali14.06.2012/14:19

Me vjen keq vllezer por vet i kemi fajet se na po ja japmi voten tu e dit se shka jon si thot nji fjal popullore KAPE NJONIN MSHOJ TJETRIT nuk din njeri per kon voton secili qe vjen ne pushtet do TE PREMTOJ SE JU BETOHEM NE EMER TE POPULLIT DO TE VJEDHI SA TE MUJ ju pershendes....

gezim14.06.2012/14:15

valla nuk edi ama pom doket se vetem mashtrim ku ken kta deri me tani pse basht tash ne mbrotjen e qeveries pershkak bisedimve me serbien duhet mashtrime tjera

ardian14.06.2012/14:08

viti 2014..e gjen kosoven me liberalizim te vizzave keshtu qe mos ju besoni kesaj qeverie te deshtuar qe mendoj se ket viti e marrim te drejten per te udhtuar ne evrope..pa viza.

agroni londer14.06.2012/14:07

ne popujt modern ose ne qeveri moderrne,thaqi veq duhet me jap dorheqje,sepse 15 muj pat premtu qe udhtojim pa viza,dhe tash ne veq urdhrrefyesin e murren,

Ardi14.06.2012/13:39

Duhet te kemi durim dhe te presim ende.Para 01.01.2014.nuk do te kemi liberalizim te vizave.Ndoshta ne mundemi te i bejme qejf vetes tone por kjo del se eshte nje realitet.ky eshte vetem konstatim i imi personal.


tafa14.06.2012/13:16

keta qeveritaret tane kan me i permbush keto kritere se si jan mesuar me qeverisje kan me i korruptue edhe europianet

gimi14.06.2012/13:10

Udhërrëfyesin për liberalizimin e vizave po e tash cka mo bre se thaqi tash livdohet pa marr parasysh qe nuk i ka ngrit rrogat pensjonet socjalin autostrada ka ngex ne kete vite . Mos eshte mashtrim ie BE qe ta mashtroj popullin dhe qeverin qe po ta jepim udherrefysin per viza po kush e din se sa zhgjat me vite e dekada deri ne liberalizim me qetsu popullin me nje udherrefys ku kriza dhe varferia qe e ka kaplu Kosoven me falimetimin e farmerve ne rahovec me rrush ket vite ane e mban kosoves farmeret FALIMENTUM me patate qe i hudhen patate naper lumej dhe humben miljona para ku tash pas ksaj krize farmeret po perballen me pasoja dhe varferi po e tash qka po na duhet udhrrefysi ku nuk i kemi gjepat pa para e euro si te jetohet me 20 euro ter mujn .