Zbulohet rrjeti kriminal që shiste patentë shoferi

Publikuar: 07.06.2012 - 08:32

Prishtinė, 7 qershor - Mund tė mos dish shkrim e lexim, por me 500 euro mund ta marrėsh patentėn pėr shofer pa asnjė problem. Madje, pa hyrė fare nė provim. Mijėra shoferė tė tillė qarkullojnė rrugėve tė Kosovės me patentė, tė marrė nė mėnyrė kriminale, falė njė rrjeti tė gjerė zyrtarėsh tė lidhur me Ministrinė e Infrastrukturės. Kjo mėnyrė e pajisjes sė shoferėve me patentė ėshtė zbuluar nga hetimet e deritashme tė Policisė sė Kosovės. Provat tashmė janė dorėzuar nė Prokurorinė Speciale. Nga tė gjitha kėto dėshmi, me e forta po konsiderohet dėshmia e ekzaminerit Samed Veseli, tė cilėn dėshmi hetuesja Valdete Gubetini dyshohet se ka dashur ta fshihte.

Veseli ka zbuluar para hetuesve rrjetin e njerėzve qė kanė dhėnė patentė shoferė tė tė gjitha kategorive.

Burime nga Policia kanė thėnė se tė dyshuar janė edhe ministri i Infrastrukturės, Fehmi Mujota, ish-sekretari i MI-sė, Skender Gashi, koordinatori i Njėsisė sė patentė shoferėve, Burim Deliu, vėllai i gruas sė Mujotės, Armend Ademi – pronar i kompanisė “Master Print” si dhe tė gjithė udhėheqėsit e njėsive tė patentė shoferėve.

Mė gjerėsisht lexoni sot nė “Koha Ditore”

 

X personi 08.06.2012/19:52

Dua të demantojë KOHA.NET për titullin e ketij reportazhi httpwww.koha.netindex.php?page1,4,80845
Dua të them që nuk ishin 50 euro por ishin mija euro dhe rrezikohet jeta e qytetarëve ne komunikacion

Bujari 07.06.2012/15:10

Jam i sigurt se nuk do te ndodh asgje me ta

sulltani07.06.2012/13:47

kta hajna nuk i lejojn njerzit e ndershem me u punesue. Duke ju than atyre se per aq pak para spunon askush. Demek neve kot i kemi urrye shkijet derisa kta tash shum ma tkqi sesa edhe vet shkijet. Ishalla nji dit allahu i ngop.

beni07.06.2012/13:34

mund tju tehm se ne Peje kushton 300 e testi ndersa voizitja dite apo s dite duhesh te paguash 50e ndersa paraqitja e provimit duhet me qdo kusht te paguhen 30e kuptohet te gjitha kto jan ryshfet nese nuk besoni anukoni cilen do dat qe asht mabjat testi thirrni kandidatet me perserit testin shpernadane te njetin test do ta shiqoni se nga 20 kandidat 18 nuk do te ken shukses ta plotesojn testin

besha07.06.2012/13:27

O më në fund po besoj që do të mbretëroj drejtësia për patentë shofer,po duhet me ju ndejt për mbi kry dikush se për ndryshe prap kan me vazhdu me të veten se po ja konda paret shum...marre duhet me ju ardh veq mu qka um kan bo këta njerz të pandergjegjshëm edhe prap sot se kam kalu,se kerkojn pare nga une po ndermend nuk e kam me ju dhon

b.hoti07.06.2012/13:24

asht me se e vertet se 60 e popollates qe cilet jan te pajisur me patent shofer jan marr me lek ne dor, por qudia ma e madhe asht se qitash ju paska ra ndermend per kit pun teper von asht , qysh jan udhehesat politik edhe qashtu i kem senet ,kurr ky vend ska mu kon shtet , fatin e till e kishim pas ne populli i ks

linda07.06.2012/12:52

Dreni,
ne princip ideja jote po me pelqen. Por kur po e dim qe emrat e ministrave, krye e ishkryeministrave po figurojne te parat, e mos te flasim edhe per policine, qe duhet te na mbroje e ne fakt po na vjedh e torturon, per ne me te vertet nuk ka shpresa. Me askjut nuk po i ben pershtypje as qe po i permendet emri per pune te turpta e lere me qe po shkojn ne burg, se pas 24 oresh po dalin pasi qe e kan pagu shumen e majme. Prej nga me fillu me e kthy mbare kete vend o popull?

Hasani07.06.2012/12:45

Populli thot "Nje send qe shihet kallauz nuk done". Vetem shikoni secili ekzaminer me qfare kerre voziten e qfare pasurie kan ber pas lufte. Nuk veprojne ata si te vetem, por atyre ju ndihmojne pronaret e autoshkollave. Keta jane argat e tyre, sepse interesin e kane te perbashket.
Qeveria duhet sa me pare me ndyshue rrenjesisht ket forme te dhenies se patent shoferit si formen e pergaditjes se kandidateve ashtu dhe menyren e vleresimit dhe kriteret e vleresimit.

gani07.06.2012/12:43

per derisa qytetaret veq ankohet e nuk bejne asgje atehere mire shume po bejne kur qohemi 10.000 protestues me kalle ndertasen e qeveris me ata ministra mbrenda nuk do te kete zgjidhje tjeter ne qeverite perendimore qeveria frikesohet prej popullit kurse tek ne eshte e kunderta populli frigohet prej qeverise mire po bojne populli jo i pjekur pse mos me vjell turp edhe per qytetaret qe durojne keshtu

rrusta07.06.2012/12:41

1 jetoni,pse jepni levdata per ket artikull, kjo dukuri egziston me vite dhe te gjithe e dini po prap e benni,turp. .Edhe te tjeret qe din shkrim e lexim jan sikur te lart permendurit,perjashtim 5te cilet dojn ta ruajn veten si dhe perdoruesit te tjere te trafikut.
Me vjen keq per vozitesit e rinj qe nuk mundohen sado pak me mesu per trafikun se mund te ja mer jeten vetes dhe tjeterkujt.Nuk eshte 1 mesim qe te tregon te behesh pilot i anijes kozmike,jepni vetes 1 muaj nga 2 ore ne dite mesim dhe praktikoni mire se do te ju vlen per tere jeten dhe skeni nevoj me pagu nga 500 euro se do te ngeleni tere jeten.

Made in Kosova07.06.2012/12:01

Krenohu me kosoven e kriminalizuar.
Turp perkta njerz qe ja prishen ardhmerin e kti shteti turp .

Rifati07.06.2012/11:57

Jame qe 14 vite ne gjermani,e kame marr lejen ketu,as nji ndihmes ma te voglen ketu nuke te ndihmon.Pere vitin e ri me erdhi vajza e cila eshte e martume ne Mitrovicne vizit e cila ishte hyre nja tri here ne provim pore pa sukses,kurse gjate vozitjes nji muajsh neper Gjermani e vrejsha ma mire i dinte ajo rregullat se une,dhe i thashe,ti po din ma mire se une e qka je tu ba atje,me tha ,o Babe pa dhane ryshfet kurre skame me marr,kur u kthye i kishte dhane 50 euro dhe kaloi,keshtu eshte puna te na.

afrimm rreci07.06.2012/11:52

po sot as nji pun nuk e kryn pa pare ne kosov e le patentin gjdo kun esht njisojNora07.06.2012/11:52

O shoferi i pa ditur mundet me mbyt një njeri ose pesë, por alamet prof dr shkence që ligjëron dhe pyet po mbyt para syve tanë me mita student. Zakonisht njerëzit që nuk dinë, nuk kanë shkollë janë edhe grahës të mirë të automjeteve.

kosova07.06.2012/11:50

paski nis me hetu hetoni edhe qeverin se krejt jan korruptum duhet me ja nis pi tmadhit e t eposht qa e rrok pi dekanav e deri ne individa krejt jon korruptum

Dreni07.06.2012/11:37

Nje ide e mir kish me kan nese nje Gazet ose nje webfaqe te ket nje faqe si qe secili qytetar te shkruaj se qfar sheh, e qfar po bahet me qellim qe korruptet e fllqta te ndalohen. Ta ndalojm disi ket Kancer te shtetit ton per nje te ardhme me te mir mosi qeveria ska koh se ka me vjedh vet skan faj se po shktyhen cili po bahet ma hajn i fort! Nje gje spo e kupton te na se me e nxa nje hajn te Kosov thojn poplli ku bre sa i fort ishkan e jo me e kundershtu... kjo esht dobsi..

qeveria mafioze07.06.2012/11:27

NUK PO NDODHIN RASTESISHT GJITHE KETO AKSIDENTE ME FATALITET ETJ,POR SI RREZULTAT I KETYRE MARIFETLLEQEVE DHE PAZAREVE ME PATENT SHOFERE...KU MUND TE NDODHIN KETO PERPOS NE KOSOVENxhunglenE EUROPES E CILA PO KENAQET TUJ QESHE ME NEVE SIKUR ME NDONJE CIRK SHTAZESH DHE PO QUDITET SE PSE KY MENTALITET ESHTE KAQ GJUMASH DHE KAQ I MBRAPSHTE...A E DINI SA NJERI SOT ESHTE I VDEKUR NGA KETA NJEREZ QE I KANE SHITUR PATENT SHOFER ATYRE QE AS BIQIKLETES NUK KAN DITUR TA NGASIN...

Shpresim07.06.2012/10:29

Lehtë kishte me qeni të zhduket korrupcioni, hajnia në Kosovë me një ndërrim te Qeveritarëve po sikur këta kritiukuesit apo denoncuesit të mos ishin ma hajna se këta që qeverisin.Këta të dytët i kritikojnë për hajni pasi ju mbetet merak qe nuk janë në ato pozita që vetë të vjedhin e kursesi sinqerisht ta luftojnë hajninë.Shkurt zoti na shpëoftë dhe na ruajt nga lloji i tillë.

EKREMI07.06.2012/10:24

Ju limte ju KOHA e keti shekulli per keto shkrime se na ngulfaten keta njerze idiota. Neve jo qe nuk duhet te na pranoje evropa po as afrika

Meha Ludwigshafen07.06.2012/10:04

Te lumt Citi krejt eke me vend 100e vertet,une njof shum qe nuk din ta percjellin asnje shenj ne komunikacion po kan patent shofer

stili07.06.2012/10:01

o ska lidhje kjo nje vend me 2 mil banore dhe me nje tradit qe nuk ka moral drejtesie kur edhe femija i vet eshte fajtore dhe e mbron kjo tregon se ne kurr smundemi te luftojme krimin kjo na ka percjell me gjenerata djhe do te na percjell fakti eshte se ne shqiptaret i mshefim gjerat duke u nisur prej akteve morele te kohve te vjetra per shkaqe ftyrsie etj e mjer per neve mos harroni keto zbulime nuk na qojne drejt fundit te dallaverve ejt

Meha Ludwigshafen07.06.2012/09:58

Vetem une sa i njof te aferm ma shum se 10 persona as shenjat nuk i din me pare e kan marr patentin,po tek ne esht krejt normal,ne Kosove shumica ekan marr patentin me ryshfet 70sigurt mos ma shum

Meli07.06.2012/09:50

A ka mbetur nje institucion apo edhe vetem nje ministri qe nuk mirret me HAJNI KORRUPCION DHE KEQPERDORIME. Aaaaaa shume paskan dasht Kosoven. Kta paskan luftu me vjedhe heeeee Zoti i ... fte

Citi07.06.2012/09:41

Me date 24.05.2012 kam hyre ne provim per patent shofer, aty ka qene ekzaminer nje ekzaminer me zyze qe punon ne ministrine puneve te brendshme per patent shofer ne Mitrovic, mirpo qe ate dite kishte ardh per te testuar kandidatet ne Prishtine perkatesishtene. Stacionin e Atobuseve ne Prishtine, personi i tille ne momentin qe sa po filloi testimin u paraqiten ne telefonin e tij disa njerez te caktuar te cilet intervenuan ne menyre te hapaur per ti kaluar disa kandidat qe ishin brenda ne salle me neve aty, deh si pasojh ne prani te gjithe neve filloj ti tehrriste me emera njerzit qe tash me kishin intervenuar per ta me pastaj ai filloj hapurt tu plotesoj testet atyre. Ata e kaluan provimin ndoshta pa ditur shkrim, lexim se ua kali ekzamineri nga mitrovica qe ki8shte ardhur ate dite si zevendesim ne Prishtine, kurese te tjeret qe s'kishin kush te intervenonte per ta rane nga provimi. Dua te thekesoi se personi i tille vazhdimishte fyente kandidatet ne salle gjere sa dikush prej tyre kerkontye qofte ti ndohmone qoft t'i sqaronte dicka e ne anen tjeret te perferuarit etyre qe e kishin paguar i kalonte pa dituar asgje fare. Dua te potencoi se me qindra e mira njrez ne Kosove jane duke marrur leje patent shofer pa dituar as t'i lexoje dy fjale madje pa njohur as edhe nje rregull te vetme te komunikacionit, kurse jeta e njerzve nga ta rrezikohet ne cdo moment vetem mbas lufte pikerishte nga persona te tille kane humbur jeten ne aksidente te ndyshme me mijera njerez. e pergezoj Kohen Ditore qe ka arritur te publikoi per qyetarin ket informacion me rendesi jetesore dhe i lus njekohesishte qe ketij rasti ti shkojne deri ne fund. Ju falemnderit. Shoqeria nuk duhet as nuk guxon te udhehiqet nga njerz te dobet. Jame i gatshme kurdohere te deshmoj hapur para ketij personi qe e permenda me lerate dhe te gjeje edhe deshmitar tjert qe aty ishin perzenet ne salle.

branimiri07.06.2012/09:40

poqese deklarohesh se je patriot i devotshem keta njerz nuk te lan me i shti hundt askund. Derisa te gjitha meritat vetit ia pershkrujn, derisa njikohesisht vjedhin sa te mujn derisa kurr nuk ngopen.

kreshnik07.06.2012/09:38

Sot ka profesora ne universitet qe tju betohem qe nuk dijne me shkru shqip qysh duhet. Universiteti i Prishtines e ka radhen tash!!!!!!!!!! Ky Enver hasani edhe ne balle e ka te shkruar "jam ...".

Tani07.06.2012/09:33

Kush po e shan UNMIKun si administrate??? Po shikoni keta qe ja murren kompetencat cka po bejne tani!

suzana07.06.2012/09:22

ju lumte KOHA DITORE,qe po i qitni ne shesh te gjitha vjedhjet,dallaveret dhe dredhinat e ketyre keqberesve te ketij shteti te ri,por i mbushur me njerez shume te keqinj kudo,ne gjyqesi,polici,ministri,qeveri...

Baki07.06.2012/09:16

Rrofte kriminaliteti qeveritar!

diti07.06.2012/09:14

Merreni me mend,rrjetin kriminel e zbulon rastesisht kamarieri ne nje kafene te qytetit, ndersa kompetentet nuk shofin asgje !?

jetoni07.06.2012/09:06

ha ha pasni zbuluar ameriken po kjo eshte e ditur moti
e sa shum njerz kan titullin mjek jurist doktor po e pa univerzitetin me sy
jakup krasniqi mbrenda nates eshte ber doktor
kjo eshte ks martire

shefqeti bruksele07.06.2012/08:43

po qfare pun , sot kryhet ne ksve flitet nje fjale popullore qysh asht hoxha asht xhemati pra ai ma i madhi i ksse asht hajn, e leni keto punet e vogela patent shoferi apo diploma , apo lloi lloi pune te gjitha kryen ne per kafiqe njerzit e parlamentit kurr pa u duk ne fakultet , kan diplomuar ne fakultete te ndryshme, qka behet sot ne ksve kerkund ne bot nuk ka keshtu ai hajni ka shku ne japoni , kishe japonezet te te financojn ne ksve jo kurr hiq BE e ka humbur interesin e ksse .